fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak sprawić, by pokój wyglądał na większy?

• Zakładki: 26


Przy urządzaniu małych przestrzeni liczy się naprawdę wszystko. Mniej lub bardziej skomplikowane triki optyczne, inteligentne wybory projektowe i odpowiednio rozstawione elementy to sposób na oszukanie oczu i sprawienie, że wnętrza będą wydawać się bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Jak sprawić, by pokój wyglądał na większy i jaśniejszy? Mamy dla Was kilka sprawdzonych pomysłów.

1. Mniej znaczy więcej

Zaczynamy od najprostszej zasady. Niby sprawa oczywista, a jednak ciężko nam pogodzić się z koniecznością rezygnacji z niektórych mebli, drobiazgów i … kolorów (ale o tym za chwilę). Meble o niewielkich gabarytach, najlepiej bez obić tapicerowanych, to jest to, co niewielkie przestrzenie lubią najbardziej. Ściany docenią minimalizm. Jeden obraz zamiast grupy małych obrazów/zdjęć to konieczność, gdy myślisz o powiększaniu przestrzeni. Jeśli chcesz sprawić, że powierzchnia podłogi wyda się większa, wpływając tym samym na odbiór całego pomieszczenia, to zrezygnuj z dużego dywanu. W tę prostą, ale jakże potrzebną, zasadę wpisuje się również porządek, czy jak kto woli, brak bałaganu.  Gdy rzeczy są uporządkowane lub poza zasięgiem wzroku, widoczna przestrzeń staje się bardziej uporządkowana i otwarta.

2. Jak optycznie powiększyć pokój? Stosuj kontrasty i jasne kolory

Jasne ściany sprawiają, że przestrzeń wydaje się bardziej otwarta i przewiewna, co potęguje efekt obecności naturalnego światła. Ciemne odcienie mają tendencję do pochłaniania światła. Jaśniejsze pomieszczenia wydają się bardziej zachęcające. Być może to kwestia bijącego od nich spokoju. Jasny nie oznacza biały lub beżowy. Z powodzeniem możesz stawiać na błękity, zielenie, szarości i wiele innych. Wybierając kolory farb do ścian, musisz wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania, ale również położenie pomieszczenia względem stron świata. Kolor będzie zależeć od ilości naturalnego światła wpadającego przez okna do wnętrza. Promienie słoneczne wzmacniają kolory, dlatego w pomieszczeniach południowych trzeba unikać barw energetycznych (żółci, czerwieni, pomarańczy), stawiając na kolory z chłodnej palety.  Innym sposobem na powiększenie przestrzeni jest postawienie na ścianę akcentującą. Pomalowana na ciemny kolor ściana powinna znajdować się naprzeciw okna, by nie tworzyć w pomieszczeniu mrocznej atmosfery.

W małych pomieszczeniach nie powinno stosować się zbyt wielu kolorów. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wybranie dwóch, koniecznie jasnych, wiodących kolorów, pozostałą część palety barw zostawiając dla dodatków. Niestety szaleństwo w tej kwestii również nie jest wskazane. Warto ujednolicić kolor ścian i większych mebli, gdyż wspólny kolor pomaga zacierać różnice stylowe. Powoduje, że pozostałe rzeczy są wyeksponowane, a samo wnętrze wydaje się większe. Nie powinniśmy zapominać o konieczności stosowania różnych tekstur. W przeciwnym razie przestrzeń może wydawać się zbyt płaska. Kolejny optyczny trik polega na pomalowaniu wykończenia ścian i listew na jaśniejszy kolor niż sama ściana. Uzyskamy efekt wycofania się ściany, co sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Jeśli pomalujesz brzegi półek i szafek przy ścianach na ten sam kolor, co ściana, również powiększysz optycznie przestrzeń.

3. Utwórz punkt centralny

Ogromnie ważny jest tak zwany focal point, czyli centralny punkt aranżacji.  To element, który w naturalny sposób kieruje na siebie uwagę obserwatora, niejako też narzucając sposób rozstawienia mebli wokół. W tej części pomieszczenia wystój powinien być ograniczony do minimum, co oznacza rezygnację z wielu akcesoriów. Centralny punkt musi być dopracowany w każdym, choćby najmniejszym, szczególe. W przypadku kuchni będzie to albo wyspa, albo stół.  W salonie takim miejscem może być sofa.

4. Jak optycznie powiększyć pokój? Kreatywnie rozstawiaj meble

Wysokie i nieporęczne meble zabierają cenną przestrzeń. Nie powinno się ustawiać ich w rzędzie ani blokować ścieżek. Jeśli meble i akcesoria zasłaniają widok pokoju, będzie wydawać się mniejszy, zbyt ciasny. Większe meble należy ustawić przy ścianie – zachowując między nimi trochę wolnej przestrzeni – lub wysłać do kąta (kątów), zyskując większą przestrzeń na środku pokoju. Warto jednak oprzeć się pokusie stawiania wszystkich mebli pod ścianą. Jeśli uda się nam stworzyć przestrzeń za meblami, pomieszczenie będzie wydawało się szersze niż w rzeczywistości.

Jako że najdłuższą linią prostą w każdym pomieszczeniu jest przekątna, ustawienie mebli pod kątem, prowadzi wzrok wzdłuż dłuższej ściany, a to sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Optymalne wykorzystanie przestrzeni można osiągnąć dzięki używaniu mebli wielofunkcyjnych, np. rozkładanej sofy, łóżka z szufladami, komody mogącej służyć za stolik kawowy itp. Wszelkie meble rozkładane, które można schować, gdy nie są potrzebne, powinny stanowić Twój pierwszy wybór zakupowy.  Meble na wysokich nóżkach mają delikatniejszą i bardziej smukłą linię, co sprawia, że cała aranżacja nabiera lekkości, stając się bardziej subtelna, a to kolejny sposób na zyskanie kilku centymetrów.

Warto również zastanowić się nad regałem na książki w wersji od podłogi do sufitu lub od ściany do ściany. Takie rozwiązanie zapewni nam dodatkowe miejsce i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe.  Sprytnym sposobem na uwolnienie przestrzeni jest schowanie telewizora w kredensie i zamontowanie biurka na ścianie. Na takim biurku można zamontować półki, by zyskać jeszcze więcej miejsca do przechowywania.

5. Lustro i sufit napinany

Chcąc powiększyć i doświetlić pokój, koniecznie pomyśl o lustrze. To niezawodny trik aranżacyjny stosowany przez projektantów. Odbija nawet niewielką ilość światła, która wpadnie do pomieszczenia. Można zamontować je na ścianie lub froncie mebli. Na rynku istnieją meble w całości wykonane z luster. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra na suficie. Gładka tafla nie tylko sprawia, że sufit wygląda zjawiskowo, ale i optycznie powiększa przestrzeń pokoju. Ponadto światło wpadające przez okno, odbijając się od lustra „otwiera” wnętrze, nawet te najciemniejsze, rozjaśniając je. Jedną z metod uzyskania efektu lustra na suficie jest tak zwany sufit napinany. Jest to rodzaj sufitu podwieszanego, który mocuje się równolegle do płaszczyzny sufitu właściwego (nieco obniża to wysokość pomieszczenia).  Napinana powłoka pokrywana jest warstwą imitującą lustro. Lustro postawione na podłodze, oparte o ścianę, to kolejny trik na powiększenie pokoju.

6. Jak optycznie powiększyć przestrzeń? Zagraj światłem

Już wiesz, że naturalne światło sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Na szczęście podobne właściwości ma również światło sztuczne. W niewielkich pomieszczeniach, w których znajduje się okno, warto rozważyć całkowitą rezygnację z ciężkich i ciemnych zasłon, które pochłaniają światło, na rzecz rolet rzymskich, które są uszyte z jasnych, półprzezroczystych tkanin, przepuszczających dużo światła. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby niezasłanianie okna, ale nie zawsze widoki za nim są na tyle atrakcyjne, by chcieć na nie patrzeć. Jeśli nie wyobrażasz sobie okna bez zasłon, zadbaj o to, by były w kolorze ściany. Co ważne, a często lekceważone, czyszczenie okien ma duży wpływ na ilość światła wpadającego do pokoju. Nie czekaj do świąt, by zająć się tą sprawą.

Unikaj dużych sufitowych lamp z ciężkimi kloszami, które kierują światło w dół. Najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe, kinkiety, reflektory z możliwością regulowania strumienia światła lub lampy stołowe. Ważne, by kierowały światło do góry. Światło, które odbije się od sufitu i ścian sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Jeśli chcemy optycznie poszerzyć wnętrze, musimy skierować intensywne światło na dłuższe ściany. Nie zapominaj o podświetleniu wnęk i półek. W tym celu użyj oświetlenia halogenowego lub ledowego.

Wybierając oświetlenie do niewielkiego pomieszczenia, warto również zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła, czyli po prostu jego barwę. W dużej mierze wpływa ona na odbiór wnętrza i to, jak się w nim czujemy. Jednym ze sposobów na wprowadzenie większej ilości światła do wnętrza jest użycie farby o wysokim połysku. To rozwiązaniem szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku sufitu. Gdy pomieszczenie potrzebuje dodatkowego światła, powinniśmy wybrać podłogę z jasnego drewna. Jeśli kontrast do niej będzie stanowić kolorowa ściana, uzyskamy efekt „wypchnięcia” ściany, co sprawi, że przestrzeń wyda się większa.

7. Wprowadź metale do wnętrza

Połyskujące, metaliczne elementy, które mogą być częścią opraw oświetleniowych, powierzchni mebli lub dekoracjami, montowanymi na ścianach to dobry sposób na rozświetlenie niewielkiej i zbyt ciemnej przestrzeni. Jak wpływa odpowiednia ilość światła na wnętrze, jego aranżację, już wiesz. Na rynku można znaleźć metaliczne tapety. Wybierając odpowiedni wzór, możemy optycznie sterować wielkością i szerokością wnętrza. Położona pionowo optycznie podwyższy pomieszczenie, natomiast w orientacji poziomej poszerzy je.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *