fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami?

• Zakładki: 21


Jeśli twój salon ubrany jest w głębokie granaty, szlachetne fiolety, przydymione szarości lub nieśmiertelną czerń, to na pewno mamy do czynienia z przestrzenią elegancką, odważną i być może nieco onieśmielającą. Mocny kolor sprawia, że pomieszczenia wydają się ciemniejsze i mniejsze niż w rzeczywistości. Na szczęście jest na to sposób, a właściwie wiele sposobów. Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami i sprawić, by nadal wyglądał stylowo?

Jeśli do pomieszczenia wkroczyło zbyt wiele ciemnego koloru, będzie ono wyglądało na mniejsze. Ciemne podłogi, meble i ściany, gdy spotykają się razem, tworzą zbyt wiele cieni, które sprawiają, że przestrzeń wygląda na wypełnioną. Wrażenie otwartej przestrzeni zanika. Robi się zbyt „pudełkowo”. Co zrobić, by nie musieć rezygnować z przestrzeni stylowej, która jest odbiciem naszej osobowości i jednocześnie nie wpaść w aranżacyjną pułapkę pod znakiem braku światła? Na pewno nie musisz wymieniać mebli ani też przemalowywać ich. Wizyta u tapicera również odpada. Mamy kilka sprawdzonych sposobów, którymi dzielimy się z wszystkimi, którzy twierdzą, że czarny to nie kolor, to siła. Miłej lektury.

Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami? Dopełniające kolory

Nic tak nie ożywi mebli, jak dopełniające je kolory. Pierwszy wybór to oczywiście nieśmiertelna biel, która komfortowo czuje się na ścianach. Jeśli zadbasz również o to, by biel zeszła ze ścian i rozmościła się wygodnie na sofie lub komodzie w postaci dodatków, to ta subtelna gra teksturami dodatkowo ociepli wnętrze. Jeśli biel nie pasuje do stylu twojej aranżacji, zaproś na ściany beż, wanilię, kość słoniową lub jasny krem. Nie musisz bać się limonki, różu i słonecznej żółci. Mówiąc o ciemnych meblach, niekoniecznie mamy na myśli czerń, dlatego kolor ścian należy wybierać bardzo starannie, by nie tylko dopełniał meble, ale i pasował do ogólnego wystroju. Znakomitym sposobem na dopełnienie barwą ciemnych mebli jest postawienie na element akcentujący, którym może być fotel, krzesło lub stolik. W tym przypadku nie trzeba bawić się w szczególne subtelności. Żywy kolor tego jednego mebla zapewni natychmiastową jasność przestrzeni.

Jeśli chcesz, aby twoja ściana prezentowała się oryginalnie, postaw na ciekawy mural lub unikalną fototapetę w klimacie artystycznym, który przypomina malarstwo abstrakcyjne.  Jasna tapeta z motywem cegły również spełni swoje zadanie, stanowiąc kontrast do ciemnych mebli.

Lustro

Lustereczko, powiedz przecie, który pokój może być najjaśniejszy na świecie?  W ciemnym pokoju, gdzie mieszkają ciemne meble, lustro to przedmiot do zadań specjalnych. O ile przestrzeń na to pozwoli, możesz nie zachowywać umiaru i zdecydować się na więcej niż jedno lustro. Jeśli masz możliwość skierowania go w stronę okna, zrobi się nie tylko jaśniej, ale i piękniej. Światło słoneczne otula przedmioty poświatą, zmiękczając ich wygląd. Zabawę lustrami dostosuj do stylu aranżacji. Nie zawsze sprawdzą się ozdobne ramy i kompozycja zwierciadeł zajmująca całą ścianę. Kompromis to słowo klucz.

Jasna podłoga

Kontrast to aranżacyjny wentyl bezpieczeństwa. Gdy istnieje ryzyko, że pewne działania mogą negatywnie wpłynąć na daną przestrzeń, bez skrępowania wprowadź kontrast do wnętrza i ciesz się opanowaniem sytuacji. Kontrastem do ciemnych mebli będzie oczywiście jasna podłoga. Może nie jest to tanie rozwiązanie i wymaga nieco zachodu, ale gdy podłoga nie jest już pierwszej świeżości i nosi wyraźne ślady użytkowania, to warto pokusić się o zmianę. Efekt potrafi być spektakularny.  Wolisz drewno czy marmur? Może w twój gust trafią popularne płytki podłogowe lub podłoga laminowana albo winylowa o jasnym wykończeniu? Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, zadbaj o dużą ilość połysku i odpowiednie polerowanie.

Kolorowy dywan

Jeśli zmiana całej podłogi nie wchodzi w grę, przestrzeń ożywi, odwracając nieco uwagę od ciemnych mebli, dywan o jasnych lub żywych kolorach.  W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się dywany z motywem abstrakcyjnym lub geometrycznym. Wnętrza urządzone w stylach minimalistycznym lub eklektycznym przełamie lub uzupełni dywan o wzorze jednej z kultur świata, np. marokańskiej koniczyny. Jeśli chcesz cieszyć się dywanem przez kilka sezonów, koniecznie zwróć uwagę, z czego został wykonany.  Przędza polipropylowa zachowuje trwałość kolorów, a ponadto ma właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Materiały typu heat set frise zapamiętują kształt, gdyż wysoka sprężystość włókien zapobiega udeptywaniu. Taki dywan ma również właściwości izolujące.

Unikaj ciemnego sufitu

Ciemny sufit w połączeniu z ciemnymi meblami to sposób na chandrę. Wnętrze w takim wydaniu jest po prostu przytłaczające. Jesienno-zimową porą depresja może zapukać do drzwi. W końcu, gdy rano się budzimy, jest ciemno. Gdy wracamy z pracy, znów jest ciemno. Kolejna dawka ciemności po przekroczeniu progu domu może nas nie tyle zabić, ile przygwoździć do łóżka, odbierając energię, chęci do działania i życia. Jeśli wprowadziłeś ciemne meble do swojego mieszkania, mając już ciemny sufit, konieczne będzie przemalowanie go.  Biały sufit rozjaśni pomieszczenie w dwojaki sposób – korzystając ze swej lekkiej wizualnie natury i poprzez odbijanie świateł zarówno naturalnego, jak i sztucznego pochodzenia.

Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami? Ustaw meble koło okna

Światło potrafi zdziałać cuda, szczególnie to naturalne. Jeśli chcesz odebrać nieco mocy ciemnym meblom, neutralizując ich działanie, to umieść je w pobliżu okna lub miejsca, gdzie światło będzie na nie padać. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko rozjaśnisz meble, ale i całe pomieszczenie. Oczywiście wcześniej musisz się upewnić, że promienie słoneczne wpadające przez okno, nie zaszkodzą powierzchniom mebli i tkaninom obiciowym. Dobrym pomysłem jest dekorowanie okien zasłonami w kolorach dopełniających stojące obok meble. To prosty sposób na sterowanie dramaturgią aranżacji. Odpowiednie operowanie kolorem potrafi uczynić wnętrze lżejszym wizualnie – a właśnie o taki efekt nam chodzi.

Doświetl wnętrze

Byłoby zbyt pięknie, gdy wszystkie domy miały duże okna. Jak się nie ma, co się lubi, to trzeba… ratować się odpowiednim oświetleniem. Jeśli postawimy na minimalistyczne oprawy, wyciśniemy ze światła tyle, ile się da. Nie tylko rozjaśnimy zbyt ciemny salon, ale i podkreślimy cechy architektoniczne, zdefiniujemy strefy czy też stworzymy iluzję większej przestrzeni. O czym nie można zapominać? Zawsze stawiamy na kilka źródeł światła. W przypadku salonu szczególnie dobrze sprawdza się światło układające się w pokoju warstwami – na dole oświetlenie podłogowe lub lampa stojąca, w środowym pasie przestrzeni oświetlenie boczne, z kolei u góry lampy sufitowe wiszące lub punktowe. Rezygnujemy z masywnych opraw, które mogą nieco przytłaczać przestrzeń i tak już wymagającą rozjaśnienia.  Wyszukane oprawy lepiej zostawić do wnętrz bez szczególnych potrzeb aranżacyjnych.

Dodatki w salonie z ciemnymi meblami

Elementy dekoracyjne w jasnych lub żywych kolorach są w stanie wyprowadzić każdy ciemny pokój ze strefy mroku. Zamieniają „jaskinię” we wnętrze przytulne, rozświetlone jasnymi refleksami, gdzie panuje ciekawy klimat. Co ważne, to jeden z najtańszych i najłatwiejszych sposobów na rozjaśnienie ciemnych mebli. Akcję „więcej światła” warto zacząć od tak drobnych elementów, jak uchwyty do mebli. Wprowadź złoto, srebro lub miedź, by uzyskać pożądany efekt. Nie zapominaj o świecznikach, lampach na metalowej nóżce, transparentnych lub metalicznych wazonach, jasnych poduszkach i narzutach. Nie zaszkodzi również kilka bibelotów.

Symetria i minimalizm

Aranżując przestrzeń pełną ciemnych mebli, trzeba uważać, by jej nie przeładować. Zbyt dużo rzeczy w danej przestrzeni sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i cięższe. By ciemna przestrzeń nie przestała być elegancka, postaw na aranżacyjną sztuczkę, jaką jest symetria. Tworzy ona wrażenie większej przestrzeni, równowagi, wprowadzając do wnętrza spokój, który pozytywnie wpływa na odbiór danego pokoju. Jako że ciemne przedmioty odbijają mniej światła, rozstawiając je, musimy zapewnić im miejsce na oddech, czyli odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi meblami. Fotele i krzesła warto ustawiać pod kątem, by stworzyć wrażenie głębi w pomieszczeniu. Rezygnujemy z ustawiania wszystkiego pod ścianą, by uniknąć efektu pustki. Nie zapychamy również kątów, by nie dopuścić do tego, aby wnętrze wydawało się mniejsze i bardziej chaotyczne. Odpowiednio rozstawione meble sprawiają, że pomieszczenie pozostaje przestronne, a zarazem funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami – o czym nie zapominać?

O czym jeszcze musisz pamiętać, wprowadzając ciemne meble do wnętrza? O tym, by każdy mebel nie był z tak zwanej innej parafii. Nie musisz kupować całej serii. Ważne, aby poszczególne meble były utrzymane w tym samym klimacie. Dobierając kontrastujące kolory, warto skorzystać z koła barw. Stanowi ono podstawowe narzędzie doboru kolorów, które można wykorzystać nie tylko do wyboru konkretnego odcienia, ale również sprawdzenia, które kolory będą ze sobą współgrać.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *