Mróz, śnieg i zamarzająca woda stanowią duże wyzwanie dla każdego tarasu, niezależnie od tego, z jakiego materiału go wykonano. Jeśli chcesz wiosną cieszyć się pięknem swojej wiosenno-letniej strefy relaksu na świeżym powietrzu, musisz odpowiednio przygotować taras na trudny czas. Metody pielęgnacji zależą od użytego materiału. Jak przygotować taras na zimę? Podpowiadamy.
Jeśli odpowiednio zabezpieczysz nawierzchnię tarasu przed niszczącym działaniem mrozu, podziękujesz sobie za to wiosną. Przeprowadzenie porządków będzie dużo łatwiejsze. Ograniczysz się do czyszczenia. Uzupełnianie ubytków w nawierzchni nie będzie konieczne.
Od czego zacząć zabezpieczanie tarasu na zimę?
Oczywiście od starannego oczyszczenia nawierzchni. W zależności od użytego materiału możesz korzystać zarówno z dmuchaw i odkurzaczy do liści, jak i myjek ciśnieniowych. Tarasy pokryte drewnem lub płytkami ceramicznymi wyczyścisz za pomocą szczotki z włosiem z polipropylenu nasączonej płynem do mycia naczyń.
Zabezpieczanie tarasu na zimę: impregnacja i olejowanie
Jeśli masz taras pokryty płytkami ceramicznymi, to musisz zabrać się do pracy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Szczeliny między płytkami należy pokryć sylikonowym impregnatem. Jeśli tego nie zrobisz, woda wniknie w głąb posadzki, a w przypadku ujemnych temperatur zamarznie, rozsadzając zewnętrzną powierzchnię płytek. Tego nie da się uratować. Nawierzchnia tarasu będzie do wymiany. Zimowe warunki atmosferyczne źle znosi drewno. Za mokro, za zimno! W warunkach naturalnych drewno ma nieco inną rolę do spełnienia jako część ekosystemu, jakim jest las. Przysposobione do „pracy” przez człowieka musi być inaczej potraktowane.
W zimowych okolicznościach przyrody drewniana nawierzchnia może ściemnieć – efekt może nie przypaść ci do gustu – i ulec zniszczeniu. Aby zabezpieczyć drewnianą powierzchnię, zastosuj impregnację powierzchniową. Możesz ją wykonać nawet na drewnie impregnowanym wcześniej inną metodą, w celu uzupełnienia ochrony lub jej odnowienia. Wybór preparatu będzie zależeć od 3 czynników – od tego, przed czym chcesz zabezpieczyć drewno, czy drewno było już wcześniej malowane oraz jaki efekt chcesz osiągnąć. Kolejną formą zabezpieczenia drewna jest jego olejowanie. Polega na wcieraniu oleju w surowe drewno. W praktyce oznacza to wcześniejsze usunięcie farby lub innej powłoki przed olejowaniem.
Zabezpieczanie tarasu na zimę: czasem wystarczy detergent
Jeśli jesteś właścicielem tarasu z desek kompozytowych, możesz nazywać siebie szczęściarzem. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością i odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Do pielęgnacji takiej nawierzchni wystarczy ci woda z łagodnym detergentem. Deski kompozytowe nie nasiąkają wodą, więc nie będziesz musiał usuwać nagromadzonego na tarasie śniegu w obawie o uszkodzenie nawierzchni. Nic takiego się nie stanie.
M.Ś.