fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

• Zakładki: 11


Współczesne okna PCV mają możliwość zmiany trybu dostosowanego do pory roku i warunków atmosferycznych. Dopasowanie szczelności okna do sezonu zimowego to sposób na mniejsze zużycie energii podczas ogrzewania i tym samym oszczędności. Czy wiesz, jak ustawić okna na tryb zimowy?

Czym jest tryb zimowy?

Tryb zimowy okna to rozwiązanie, które pozwala kontrolować stopień rozszczelnienia okna przy pomocy rolki regulującej, najczęściej mającej formę bolca. Bolec umieszczony jest w ramie ruchomej okna. Ukazuje się nam, gdy otworzymy okno. Kontrolując stopień rozszczelnienia okna, wpływamy na przepływ powietrza pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniem. W trybie zimowym redukujemy luz uszczelki (dociskamy ją), co poprawia izolację pomieszczenia, przyczyniając się do mniejszego zużycia energii podczas ogrzewania.

Jak przestawić bolec na tryb zimowy?

Zmiana trybu polega na przestawieniu bolców (rolek) o 90° względem poprzedniego ułożenia. Skąd masz wiedzieć, w jakim trybie obecnie pracuje twoje okno? Gdy bolec jest ustawiony grubszą stroną do uszczelki, masz do czynienia z trybem zimowym. Gdy węższa strona bolca spogląda na uszczelkę, mówimy o trybie letnim. Jeśli masz wątpliwość, po prostu sprawdź przepływ powietrza. Jeśli z uszczelek wieje dosyć mocno, masz do czynienia z trybem letnim. Podczas zamykania okna ustawionego na tryb zimowy powinien być wyczuwalny nieco większy opór. Przekręcenie bolca na ogół wymaga użycia klucza imbusowego. Piszemy na ogół, bo kształt bolca zależy od producenta okien. Czasami wystarczą kombinerki lub siła rąk, aby przekręcić bolec we właściwą stronę.

Okna w trybie zimowym: korzyści z sezonowego regulowania okien

  • Dodatkowe uszczelnienie okna powoduje, że podczas przymrozków mniej ciepła ucieka z pomieszczenia, co obniża koszty ponownego ogrzania wnętrza.
  • Możliwość kontrolowania poziomu wilgoci, co zapobiega pojawianiu się grzybów i pleśni.
  • Możliwość kontrolowania trybu zima-lato jest niezwykle istotna zwłaszcza w pomieszczeniach, które nie posiadają na oknach nawiewników powietrza lub mają niesprawną wentylację. Uwalnia domowników od konieczności zakupu nawilżaczy powietrza.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *