fbpx
Ogród

Jak prawidłowo odśnieżać ogród?

• Zakładki: 13


Zima to niezwykle trudny czas dla roślin zarówno tych w ogrodzie, jak i pomieszkujących na naszych parapetach. Jako że pogoda w Polsce jest tak samo zmienna, jak kobieta, musisz być przygotowany na każdą ewentualność, w tym duże opady śniegu utrzymujące się przez kilka dni. Czy wiesz, jak prawidłowo odśnieżać ogród, by nie ucierpiały rośliny? Jeśli nie, zachęcamy do lektury.

3 zasady prawidłowego odśnieżania ogrodu

Jeśli nie chcesz mocować się z ubitą warstwą śniegu lub też nawet lodową skorupą, weź sobie do serca, że systematyczność jest kluczem do przetrwania twoich roślin. Ogród należy odśnieżać regularnie. Zanim wpadniesz do ogrodu z łopatą lub też innym sprzętem, warto zastanowić się, gdzie będziesz wyrzucać śnieg. Po pierwsze nie możesz doprowadzić do tworzenia się dużych zasp, które mogłyby utrudniać komunikację na ścieżkach, tarasować wejście do ogrodu itp. Po drugie nie możesz zostawiać śniegu na rabatach, by nie udusić swoich roślin. Brak tlenu spowoduje, że staną się podatne na choroby grzybowe. Topniejący i zamarzający znów śnieg jest szczególnie niebezpieczny dla trawników, roślin cebulowych i bulwiastych. Myślisz, że przesadzamy?  A wiedziałeś, że metr sześcienny śnieżnego puchu waży ok. 200 kg, a mokrego śniegu ok. 800 kg?!

Jakie miejsca należy odśnieżać?

Regularnie strącaj zalegający na delikatnych roślinach i drzewach śnieg, by zminimalizować ryzyko ich deformacji i złamania. Nie zapomnij o odśnieżaniu ścieżek ogrodowych, a także chodników przylegających do posesji, skupiając się na obszarze sąsiadującym z bramą wjazdową na posesję.

Narzędzia i sprzęt do odśnieżania ogrodu i posesji

W przypadku niewielkiego ogrodu prawdopodobnie wystarczą ci łopata, miotła i ewentualnie dmuchawa do liści. Z ich pomocą uporasz się z warstwą suchego śniegu. W przypadku większej powierzchni lub grubszej warstwy śniegu w ruch będzie musiał pójść profesjonalny sprzęt. Wybierz odśnieżarkę elektryczną lub spalinową. Na uwagę zasługuje również zamiatarka spalinowa, która przyda się także poza sezonem zimowym do usuwania piasku lub innych drobnych elementów. Śnieg z kostki brukowej albo asfaltu usuniesz przy pomocy odśnieżarki  wyposażonej w regulację wysokości zbieraka lub w gumowe łopaty wirnika. Kiedy natura wytoczy ciężkie działa i śniegu będzie naprawdę dużo, warto uzbroić się w odśnieżarkę na gąsienicach, która zapewnia lepszą przyczepność do podłoża.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *