fbpx
Wnętrza

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

• Zakładki: 47


Sama instalacja klimatyzacji nie wystarczy, aby móc cieszyć się z przebywania w chłodnym pomieszczeniu. Ważna jest prawidłowa obsługa urządzenia i rozsądne korzystanie z jego zasobów. Pozwoli to nie tylko wykreować przyjazny, świeży mikroklimat do życia lub pracy, ale także ograniczyć rachunki za media czy poprawić wydajność samego urządzenia. Na pytanie, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji specjaliści odpowiadają zgodnie — w taki sposób, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. 

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji jest ważne dla naszego zdrowia

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi. Są pożądane podczas urlopu, ale nie w miejscu zamieszkania czy w biurze. Czy wiesz, że na pracodawcy ciąży obowiązek kontrolowania poziomu temperatury w pomieszczeniach? Regulują to przepisy BHP, a konkretniej Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku. 

Przyjmuje się, że optymalną temperaturą, w której człowiek czuje się dobrze i może normalnie funkcjonować jest zakres od 20 do 25 stopni Celsjusza. Do spania rekomendowane są nawet niższe wartości wynoszące 18, 19 stopni. Wykreowanie takich warunków w domu czy miejscu pracy jest bardzo trudne szczególnie w czasie długotrwałych upałów. Kiedy wietrzenie pomieszczeń powoduje napływ gorącego powietrza z zewnątrz, wówczas lepiej zamknąć okna i włączyć klimatyzację. 

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji? Ustawiając ją należy jednak unikać dużych wahań temperatury. Przy regulacji zwróć uwagę na temperaturę, jaka panuje za oknem i obniżaj ją w pomieszczeniu stopniowo o około 6 do 10 stopni. To wystarczy, aby poprawić komfort termiczny użytkowników, lecz nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a co za tym idzie szoku termicznego. Innymi przykrymi konsekwencjami nieprawidłowego korzystania z klimatyzacji mogą być bóle zatok, gardła i oczu, wysuszenie skóry, a także katar.

Właściwe korzystanie z klimatyzacji obejmuje również jej serwis

Rozsądne obniżanie temperatury to podstawa, ale przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji trzeba wspomnieć również o lokalizacji urządzenia, jego bieżących przeglądach i konserwacji:

  • klimatyzator należy zamontować w odpowiedniej odległości od miejsca, w którym znajdują się ludzie, aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na nich. Powinien on mieszać się z ciepłym powietrzem i w ten sposób stopniowo, łagodnie obniżać temperaturę w pomieszczeniu,
  • filtry należy regularnie wymieniać — częstotliwość tej czynności zależy od tego, jak intensywnie eksploatowany jest klimatyzator. Zabrudzone filtry to idealne środowisko do rozwoju grzybów, drobnoustrojów i bakterii, w tym groźnej dla ludzkich płuc odmiany Legionella. Na bieżąco należy czyścić kratki klimatyzatora i filtry nawet co kilka dni. W tym celu wystarczy posłużyć się suchą lub lekko wilgotną szmatką bez dodatku detergentów,
  • czyszczenie i dezynfekowanie przewodów instalacyjnych trzeba wykonywać regularnie, szczególnie w miejscach użyteczności publicznej. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które wykonują szczotkowanie mechaniczne klimatyzacji.

Dobrze dobrana, zamontowana i obsługiwana klimatyzacja przyniesie użytkownikom komfort termiczny. Poprawi wydajność w pracy oraz samopoczucie w domu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *