fbpx
Budowa domu

Jak powinno się prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? Wyjaśniamy

• Zakładki: 35


Wentylacja mechaniczna – rekuperacja – to często wybierany przez inwestorów sposób wymiany powietrza w domu. W tym artykule wyjaśniamy, jak powinno się prawidłowo zaprojektować wentylację mechaniczną. Podpowiadamy, jak wygląda montaż rur wentylacyjnych w niej oraz jak poprowadzić kanały wentylacji mechanicznej.

niczną

Wentylacja mechaniczna, czyli kilka słów o rekuperacji

W nowobudowanych domach jednorodzinnych wentylacja jest obowiązkowa. Wymiana powietrza jest konieczna, aby zapewnić komfortowe warunki do życia dla mieszkańców, a także zadbać o ich bezpieczeństwo. Wymogi wentylacyjne pozwalają jednak na wybór jednego z dwóch sposobów wymiany powietrza. Można zaprojektować wentylację grawitacyjną lub wentylację mechaniczną, czyli inaczej mówiąc rekuperację. Instalowanie i rozprowadzanie wentylacji powinno być zgodne z wszelkimi wymogami bezpieczeństwa.

Wentylacja grawitacyjna opiera się na montażu kanałów wentylacyjnych w pionach, które zakończone są specjalną kratką. Niestety dużym minusem tego sposobu wymiany powietrza jest to, że skuteczność wentylacji będzie dopiero wtedy, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz będzie mniejsza niż 12 stopni Celsjusza. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zatem rekuperacja, której działanie wentylacyjne będzie niezależne od temperatury zewnętrznej, co spowoduje również mniejszą utratę ciepła w domu (nie będzie konieczność wietrzenia przykładowo przez otwarte okna).

Popularność rekuperacji wzrasta w ostatnich latach. Powstaje jednak pytanie, jak zaprojektować i jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej. Już na etapie projektu budowlanego powinno się uwzględnić rekuperację oraz rozprowadzenie rur i przewodów. Kanały wentylacyjne muszą być prawidłowo zaprojektowane, aby ich instalowanie, a przede wszystkim użytkowanie nie przysporzyło problemów.

Rekuperator – instalacja i montaż

Podczas instalowania i rozprowadzania kanałów wentylacji mechanicznej nie można zapomnieć o tym, że konieczny będzie również specjalny sprzęt i dostęp do prądu. Rury czy przewody to nie jedyne potrzebne elementy wentylacyjne, ponieważ najważniejszy będzie rekuperator. Instalacja jego powinna być po stronie specjalistów, aby zapewnić jej prawidłowy przebieg.

Wśród materiałów do instalacji wentylacji mechanicznej można spotkać zarówno rury/kanały, jak i przewody polietylenowe. Ich jakość jest zróżnicowana, dlatego warto indywidualnie dobrać rozwiązanie do swojego domu. Średnica rur czy przewodów też się różni od siebie, dzięki czemu inwestor może mieć szeroki wybór spośród wielu ofert polecanych producentów. Kanały mogą być płaskie, flex lub o innym kształcie

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? Porady praktyczne

Kiedy już zostanie zakupiony rekuperator, instalacji powinno się poświęcić odpowiednią ilość uwagi i czasu. Średnica rur będzie bardzo ważna, ponieważ większość ich będzie prowadzona w stropie czy w posadzce. Konieczność rozprowadzenia powietrza do każdego pomieszczenia spowoduje, że rura będzie przechodziła przez całą konstrukcję domu. Dlatego też schemat prowadzenia kanałów wentylacyjnych będzie indywidualny dla każdego projektu domu jednorodzinnego. Nie ma utartych schematów instalacji rekuperacji, ponieważ dostosowana jest ona do wybranej konstrukcji domu. Celem takiego postępowanie jest to, aby skutecznie ukryć kanały wentylacji mechanicznej. Z tego tez powodu wybiera się kanały płaskie czy flex, które mogą być schowane w stropie czy w posadzce.

Wszelkie zmiany kierunku prowadzenia kanałów wentylacyjnych nie są dozwolone. Nie ma w tym przypadku opcji „flex”, ponieważ schemat instalacji rekuperacji był zaprojektowany nie tylko z uwagi na estetykę, ale z powodu potencjalnych strat energii cieplnej. Rura przesunięta o kilka metrów w przeciwieństwie do tego, co w projekcie zostało ustalone, może zmniejszać skuteczność wentylacji mechanicznej. Podobnie będzie w przypadku zmian średnicy rur czy zmiany z płaskich kanałów na okrągłe kanały.

Elementy instalacyjne wentylacji mechanicznej mogą być prowadzone w zróżnicowany sposób, o ile wskazuje na to konstrukcja budynku. Niezależnie od tego, czy rury będą prowadzone wewnątrz stropu czy w posadzkach, instalacją powinna zająć się ekipa specjalistów z doświadczeniem w tej kwestii. Podobnie jak w przypadku projektowania wstępnego i końcowego planu wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
134 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *