fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak połączyć dwa kolory na ścianie?

• Zakładki: 7


Najprostszym sposobem na szybką i względnie tanią metamorfozę wnętrza jest pomalowanie ścian. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie prezentowało się naprawdę ciekawie, zdecyduj się na pomalowanie pokoju na dwa kolory. Podpowiadamy, jak połączyć dwa kolory na ścianie i czym można je oddzielić.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Nie samo malowanie, lecz wybór odpowiednich barw może okazać się zadaniem, które przysporzy nam trochę problemów. Tyle możliwości! A co, jeśli kolory wcale nie będą do siebie pasować lub jeden zacznie dominować, spychając drugi odcień na dalszy plan? Spokojnie, z pomocą przychodzi koło barw. Jeśli chcesz uzyskać harmonijny wygląd wnętrza, sięgaj po barwy dopełniające. Sąsiadują ze sobą na wspomnianym kole.  Aby nie martwić się o ich dopasowanie, zadbaj o to, by tę samą temperaturę barwową, co w praktyce oznacza łączenie ciepłych barw z ciepłymi, zimnych z zimnymi.  Sposobem na wprowadzenie do wnętrza energii jest działanie kontrastem. Mocne przyłożenie kolorystyczne sprawdza się, gdy umieszczasz wyrazisty kolor na ścianie akcentującej, dbając o to, by reszta pomieszczenia była bardziej stonowana. Wnętrze nie powinno krzyczeć kolorem. Możesz również zdecydować się na pomalowanie intensywną barwą części ściany w uskoku, by w ten sposób wyznaczyć strefę funkcjonalną.

Jak oddzielić dwa kolory na ścianie?

Jeśli chcesz wprowadzić na ścianę bez uskoków (naturalnej granicy) dwa kolory, najprościej wyznaczyć na niej pionową linię. Będzie ona stanowić granicę rozdzielającą strefy funkcjonalne.  Kolorystyczną granicę możesz wyznaczyć również w poziomie.  Miłośnicy nieszablonowych rozwiązań mogą zdecydować na malowanie asymetryczne, gdzie granica między kolorami prowadzona jest po skosie. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednym kolorem sufitu, a drugim ścian. Ciemny sufit pomaga optycznie obniżyć wysokie pomieszczenie.

Jak pomalować mały pokój na dwa kolory?

Małą przestrzeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, koniecznie trzeba optycznie powiększyć. W praktyce oznacza to stosowanie jasnych, dopełniających się barw, najlepiej ciepłych. Zastosowanie kolorów odbijających światło sprawi, że mały lub wąski pokój wyda się bardziej przestronny.  Czy to oznacza, że w przestrzeni o niewielkiej powierzchni nie można stosować kontrastu? Nic podobnego! Po prostu trzeba stosować go z rozwagą. Jeśli boisz się zaryzykować, paleta dopełniająca stanowi bezpieczny wybór.

Jak pomalować większe wnętrze na dwa kolory?

Większa przestrzeń to większe możliwości. Tutaj możesz pozwolić sobie na kontrolowane szaleństwo i kolorystyczne podziały w każdej możliwej konfiguracji – w pionie, poziomie, pod skosem.  W tym przypadku bezpieczny wybór będzie stanowić tworzenie ściany akcentującej o wyrazistej barwie i dopełniających ścian utrzymanych w stonowanym kolorze.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *