fbpx
Różne

Jak oszczędzać prąd w domu – proste pomysły

• Zakładki: 18


Nie da ukryć, że ceny energii elektrycznej rosną w zastraszającym tempie, a rachunki trzeba płacić. Co możesz zrobić, żeby je zmniejszyć? Jak oszczędzać prąd na co dzień? Oto kilka prostych sposobów, które nie wymagają ani wysiłku, ani większych wyrzeczeń.

Jak oszczędzać prąd w domu — proste patenty

Gdzie szukać oszczędności? W prostych codziennych czynnościach i nawykach. Jak to się mówi, ziarnko do ziarnka, zbierze się miarka. Oszczędność tu, oszczędność tam i rachunek za prąd będzie niższy.

Zmień duże oświetlenie na punktowe

Zastanów się, czy zawsze potrzebujesz dużego oświetlenia? Czy to raczej kwestia przyzwyczajenia. Punktowe oświetlenie, np. w postaci lampki, jest o wiele przyjemniejsze niż duże i ostre światło górnych lamp. Szczególnie gdy po całym dniu “w biegu” siadasz na kanapie z dobrą książką lub oglądasz ulubiony serial. W większości przypadków oświetlenie całego pokoju jest zbędne i z każdą minutą zwiększa Twój rachunek za prąd.

Miej włączony telewizor, tylko, gdy faktycznie coś oglądasz

Każdy ma ulubione programy telewizyjne, ale często zdarza się, że chwytamy za pilot, zaraz po powrocie do domu. Dlaczego? Ponieważ telewizor jest traktowany jako tło. Nie zawsze chodzi jednak o zagłuszanie ciszy. Nawet w gronie znajomych, gdy rozmowa toczy się w najlepsze, dźwięki dobiegające z telewizora staje się kolejnym głosem w dyskusji. Często zapominamy, że telewizor pochłania mnóstwo prądu. Dlatego najlepiej wyłączać go od razu, jak tylko skończy się ulubiony serial lub serwis informacyjny.

Wymień żarówki

Wymień żarówki na ich energooszczędne odpowiedniki. Wiadomo, że taki zakup nie należy do najtańszych, dlatego rób to stopniowo. Zacznij od pomieszczeń, w których przebywasz najczęściej i najdłużej, aż stopniowo wymienisz żarówki w całym domu lub mieszkaniu,

Wyłączaj telefon na noc, pracuj na naładowanym sprzęcie

Oszczędzając energię elektryczną, przy okazji możesz wydłużyć żywotność swojej elektroniki. Jak? Odłącz laptop od prądu, jeśli w pełni się naładował, tzn. pracuj na baterii. Dzięki temu posłuży Ci ona dłużej. To samo dotyczy telefonu komórkowego. Ładuj go do końca. Wyłączaj sieć WI-FI, lokalizację i Bluetooth, jeśli w danej chwili z nich nie korzystasz. Dlaczego? Jak pewnie wiesz, kiedy te funkcje są włączone, bateria szybciej się rozładowuje i musisz częściej ładować telefon. Dobrym pomysłem będzie również wyłączenie komórki na noc. Nie martw się, budzik i tak zadzwoni.

Jak oszczędzać prąd w domu — podsumowanie

W czasach, kiedy ceny za energię poszybowały w górę, warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Dzięki temu jest szansa, że już niedługo otrzymasz niższy rachunek za prąd. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć, np. na ubezpieczenie mieszkania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *