fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak odśnieżać dach? Praktyczne porady

• Zakładki: 5


Może się wydawać, że odśnieżanie dachu to łatwa sprawa. Wystarczy tylko wziąć łopatę i zsunąć śnieg z dachu. W rezultacie jednak nie jest to takie banalne, a działania jak powyżej mogą w praktyce doprowadzić do wielu napraw na wiosnę – spowodowanych przeciekami.

Zwracaj uwagę na kable

Dach to nie tylko blacha czy dachówki. Znajdują się na nim także różnego typu okablowania (TV, Internet, itd.). Niestety w praktyce podczas odśnieżania połaci dachowej często się o tym zapomina. Skutkuje to tym, że nagle w naszym domu tracimy np. dostęp do sieci. Co gorsze, jeśli mocowania kabli zostaną zerwane w niefortunny sposób, może to też doprowadzić do powstania ubytku na dachu, a jak ubytek, to i przeciek w przyszłości.

Obróbki blacharskie, śniegołapy i inne wystające elementy – ich też nie możesz uszkodzić

Wszystko, co wystaje na dachu, jest potencjalną przeszkodzą podczas pracy łopatą po jego powierzchni. Trzeba mieć świadomość, gdzie znajdują się takie elementy, aby podczas prac nie doprowadzić do ich uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia.

Jeśli odśnieżasz, to tylko z odpowiednim sprzętem i zabezpieczeniem

Źle dobrany sprzęt, jak łopaty z nieodpowiedniego tworzywa, może skutkować np. porysowaniem dachu. Dodatkowo brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas tego rodzaju prac może doprowadzić do utraty życia!

Kiedy powinno się odśnieżać dach?

Wbrew pozorom nie tylko wtedy, gdy zalega na nim dużo śniegu. Odśnieżanie jest również konieczne, gdy zaczyna się on zsuwać z dachu – np. podczas wyższej temperatury, gdy zaczyna topnieć. Wyobraź sobie sytuację, że idziesz ulicą, a nagle z wysokości około 15. metra spada na Ciebie śnieg na przemian z kostkami lodu. Uwierz na słowo, nie chciałbyś doświadczyć takiej sytuacji, bo prawdopodobnie byś jej nie przeżył.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *