fbpx
Ogrzewanie i klimatyzacja

Jak nawilżyć powietrze domowymi sposobami?

• Zakładki: 13


Jeśli zauważyłeś, że jesienną i zimową porą masz problemy z układem oddechowym, mimo że nie czujesz się przeziębiony, to prawdopodobnie w twoim domu występuje zbyt suche powietrze. Duża w tym wina kaloryferów. Na szczęście problem można rozwiązać domowymi metodami. Nie musisz inwestować w nawilżacz powietrza. Jak w prosty sposób nawilżyć powietrze?

Po czym poznać, że w twoim domu jest zbyt suche powietrze?

Wystarczy, że przyjrzysz się sobie, a dokładniej objawom, z którymi się borykasz. Wysuszone błony śluzowe (zwiększające podatność na wirusy), suchy kaszel, częste kichanie, uczucie drapania w gardle, wydobywająca się z nosa wydzielina, podrażnienie oczu, pogorszenie stanu skóry i gorączka – to wszystko może cię spotkać z powodu przesuszenia powietrza. Oczywiście nie musisz mieć wszystkich objawów jednocześnie. Wystarczy jeden, nasilający się, gdy zbyt długo przebywasz w domu. Innym, bardziej miarodajnym sposobem będzie pomiar wilgotności w pomieszczeniu. Możesz użyć wilgotnościomierza ściennego, oczyszczacza lub nawilżacza, który zasysa powietrze i przestawia pomiar. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić między 40 a 60%. Wartość odnosi się do ilości cząsteczek wody w jednostce objętościowej powietrza.

Sprawdzone sposoby na nawilżenie powietrza w domu

Najprostszym sposobem jest użycie nawilżacza powietrza. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze. Dobrej jakości sprzęt wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych. Jak nawilżyć powietrze bez wydawania złotówki? Ustaw w pokoju garnek z wrzącą wodą. Ciepła temperatura spowoduje, że para będzie szybko unosić się, więc nawilżenie pomieszczenia wzrośnie. Jeśli masz kilka złotych na zbyciu, możesz zaopatrzyć się specjalne ceramiczne pojemniki, które napełnia się wodą i zawiesza na kaloryferze, by podgrzewana woda mogła swobodnie parować. Jeśli zdrowie jest ważniejsze niż kwestia estetyki – a na pewno jest – rozwieś na kaloryferach mokre ręczniki lub wywieś całe pranie w pomieszczeniu, w którym chcesz zwiększyć wilgotność powietrza.  Nie zapominaj o regularnym wietrzeniu. Prawidłowa cyrkulacja i wymiana powietrza również pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu. Szczególnie wietrzenie po deszczu bywa pomocne. Koniecznie zadbaj o obecność roślin w domu.

Gdy bierzesz prysznic, nie zamykaj drzwi do łazienki. Para rozprzestrzeni się po całym domu. Rozważ pozostawienie gorącej wody w wannie zamiast jej spuszczania. Wolno parująca woda nawilży łazienkę i sąsiednie pomieszczenia. Spryskiwanie zasłon wodą to szybki sposób na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Należy jednak używać go oszczędnie, ponieważ zbyt duża ilość wody może zniszczyć niektóre rodzaje tkanin.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *