fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak kłaść tapetę krok po kroku – poradnik

• Zakładki: 11


Nic nie jest piękniejsze od dobrego samopoczucia we wnętrzach. Tapeta pozwala bardzo łatwo wyrazić osobiste gusta. Wystarczy dostęp do bogatej palety wzorów tapet, odpowiednich narzędzi i praktycznych wskazówek od profesjonalistów – wtedy na koniec wszystko będzie wyglądało prawidłowo.

Często to właśnie szczegóły, takie jak nieprawidłowy klej, zbyt krótki czas zmiękczania lub pozostałości na ścianach wpływają niekorzystnie na ostateczny wynik tapetowania. Kilka prostych, podstawowych reguł pozwala z góry uniknąć takich niespodzianek, dzięki czemu realizacja własnych marzeń mieszkaniowych nie napotyka trudności.

Pięć złotych reguł tapetowania

1. Wcześniej usunąć stare tapety
2. Pamiętać o wyborze jednakowych numerów produktów i numerów partii produkcyjnej
3. Zamknąć okna i drzwi, wyłączyć ogrzewanie
4. Dostatecznie rozmiękczyć tapety
5. Kleić tapety na styk

Jaki wybrać klej?

Dla każdej tapety dostępny jest odpowiedni klej. Jest to konieczne, ponieważ różne materiały zachowują się w różny sposób. Informacje o prawidłowym kleju zamieszczone są na wkładce, dołączanej do każdej rolki tapety. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie.

Do   tapet   flizelinowych:

Klej do tapet flizelinowych można nakładać bezpośrednio na ścianę. Nałożony  na ścianę klej przez długi czas nie wysycha. Jest to szczególnie istotne dla techniki klejenia bezpośrednio na ścianie. Ponadto ten klej praktycznie nie rozpryskuje się. A poza tym: przy odpowiednim wstępnym przygotowaniu podłoża można później łatwo zdjąć tapetę na sucho.

Do tapet winylowych i reliefowych: Klej specjalny z domieszką 20 – 30 % kleju dyspersyjnego. 

Komponent dyspersyjny w kleju specjalnym powoduje, że w przypadku rozwarstwionych tapet, takich jak tapety winylowe lub reliefowe, dolna warstwa papierowa mocno łączy się z podłożem. Poprawiają się również początkowe parametry przywierania. Przy mocnej przyczepności, dolna warstwa papierowa może podczas kolejnego tapetowania posłużyć jako warstwa makulatury.

Tapety  papierowe:

Klej  normalny  lub  specjalny ma tę zaletę, że nie plami silnie, ponieważ nie zawiera komponentów dyspersyjnych. Ze względu na bardzo dobre właściwości nanoszenia zalecane jest jednak stosowanie wyłącznie kleju specjalnego – również do tapet papierowych.

Do   flizeliny   renowacyjnej: Klej do tynku nowego jest wysokiej jakości klejem z domieszkami wzmacniającymi siłę klejenia. Łatwo się go nanosi, można go optymalnie rozkładać, a dzięki wysokiej odporności na wilgoć nadaje się idealnie do nowego tynku. Można go również stosować jako czysty klej dyspersyjny jeżeli flizelina renowacyjna w późniejszych pracach remontowych stabilnie przywiera do ściany i może posłużyć jako podłoże również dla kolejnych tapet.

Innym wariantem dla świeżych podłoży tynkowych lub betonowych jest zastosowanie gotowej dyspersyjnej masy szpachlowej, np. przy obróbce wielokrotnie malowanej tkaniny z włókna szklanego. W takim wypadku klej nanoszony jest na tkaninę szpachelką z zębami. Flizelinę renowacyjną układa się na tę warstwę na sucho i wygładza kielnią lub szpachelką do tapetowania.

Ważne! Dla potrzeb kolejnego tapetowania flizelinę renowacyjną należy pokryć cienką warstwą kleju. W wersji „flizelina na flizelinę” część kleju przenika do flizeliny renowacyjnej, a część do tylnej warstwy tapety flizelinowej, przez co czasami mogą wystąpić problemy z przywieraniem do podłoża.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *