fbpx
Wnętrza

Jak i czym pomalować nierówne ściany? Wybierz odpowiednią farbę

• Zakładki: 26


Malowanie ścian to jedna z prostszych czynności remontowych, którą z powodzeniem wykona samodzielnie każdy właściciel domu czy mieszkania. Sprawa może się jednak nieco skomplikować, gdy zauważysz, że podłoże posiada nierówności i niewielkie ubytki. W takiej sytuacji, aby efekt odświeżenia był zadowalający, potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie ściany. Bardzo ważną kwestią jest też wybranie farby, która skutecznie zamaskuje nierówności. Podpowiadamy, po jaki produkt warto sięgnąć.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przygotować nierówne ściany do malowania,
  • jaką farbę wybrać do malowania nierównych ścian,
  • jak pomalować nierówne ściany, aby powłoka wyglądała estetycznie.

Z problemem nierównych ścian szczególnie często borykają się mieszkańcy bloków z tzw. wielkiej płyty. Niedokładne wytworzenie lub montaż gotowych płyt żelbetowych, a także wielokrotne szpachlowanie i nakładanie na siebie wielu warstw farby to błędy z przeszłości, które z pewnością nie ułatwiają właścicielom mieszkań wykonania remontu. Chociaż malowanie nierównych ścian w bloku jest większym wyzwaniem niż w przypadku nowego domu, to z pewnością każdy może mu sprostać.

Malowanie nierównych ścian – przygotuj się do odświeżenia lub gruntownego remontu

Jeśli planujesz jedynie odmalowanie ścian i nie masz czasu na większy remont, zdecyduj się na farby do wnętrz strukturalne lub głębokomatowe. Tego typu produkty skutecznie zamaskują drobne nierówności oraz sprawią, że nowo powstała powłoka będzie bardziej odporna na uszkodzenia – o ile oczywiście podłoże zostanie odpowiednio przygotowane do malowania, to znaczy czyste i nośne.

Masz więcej czasu, który możesz przeznaczyć na malowanie nierównych ścian? Wynieś z remontowanego pomieszczenia wszystkie meble i zabezpiecz podłogę. Przed nałożeniem farby użyj dyspersyjnej gładzi szpachlowej, która pomoże wypełnić ewentualne ubytki lub gładzi, którą stosuje się najczęściej całopowierzchniowo na drobne nierówności. Tak przygotowana ściana jest gotowa do malowania za pomocą odpowiednio dobranej farby.

Dlaczego gładzie szpachlowe dyspersyjne, a nie gipsowe? Dlatego, że gipsowe nie mają możliwości związania się z istniejącą powłoką farby na tyle mocno, aby nie odpadać podczas najbliższego lub kolejnego malowania. Dodatkowo szpachle dyspersyjne, jak np. Akkordspachtel SF plus, pozwalają na ich malowanie bez konieczności sezonowania i gruntowania. Oszczędzisz więc i czas, i pieniądze.

Malowanie ścian – porady, które przydadzą Ci się przy maskowaniu nierówności

Głębokomatowa farba (antyrefleksyjna) to dobry wybór do malowania nierównych ścian. Aby jednak uzyskać jak najbardziej estetyczną powłokę, zadbaj dodatkowo o prawidłowe akcesoria oraz odpowiedni sposób nakładania produktu:

  • Po pierwsze, przygotuj odpowiednie narzędzia. Postaw na sprawdzony duet: wałek do pokrywania większych powierzchni oraz syntetyczny pędzel do trudniej dostępnych miejsc i odcięć.
  • Po drugie, sprawdź na opakowaniu farby, jaką jej ilość powinieneś zużyć. Zbyt mało farby nie da efektu krycia, a za dużo może stworzyć nieestetyczną powłokę.
  • Po trzecie, z nałożeniem kolejnej warstwy farby koniecznie zaczekaj, aż wyschnie poprzednia. Właściwy czas oczekiwania sprawdź na opakowaniu farby lub w jej karcie technicznej.
  • Po czwarte, stosuj metodę „mokre do mokrego”, czyli pokrywaj ścianę nachodzącymi na siebie pasami farby.

Farba wyrównująca nierówności ściany – sięgnij po sprawdzony produkt

Zastanawiasz się, jaką farbą pomalować nierówne ściany? Wybierz produkt, który został stworzony specjalnie z myślą o maskowaniu nierówności. Zwróć uwagę na farby Caparol, a szczególnie Caparol Samtex 3, która:

  • tworzy powłokę o głębokomatowym wykończeniu (mikrochropowatej, antyrefleksyjnej powierzchni), która rozprasza światło – a to sprawia, że wszelkie nierówności są znacznie mniej widoczne,
  • jest łatwa w użyciu i lekko się rozprowadza – więc umożliwia szybkie jej naniesienie bez smug i pasów po wałku,
  • może mieć kolor dokładnie taki, jaki widzisz oczami wyobraźni w swoim salonie czy sypialni – dzięki systemowi barwienia ColorExpress.

Wiesz już, dzięki jakim produktom i technikom malowanie nierównych ścian ma dużą szansę zakończyć się sukcesem. Postaw na farbę Caparol Samtex 3 i ułatw sobie remont – nawet w bloku z wielkiej płyty!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
204 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *