fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

• Zakładki: 19


Zanim się zdecydujesz, sprawdź, na czym polega ekologiczna oczyszczalnia.

Budowa ekologicznej oczyszczalni

To modne rozwiązanie na pozbywanie się nieczystości, cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i firm deweloperskich. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bezpieczna dla środowiska, a jej eksploatacja kosztuje bardzo niewiele w porównaniu z alternatywą w postaci szamba.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków różni się od biologicznej przede wszystkim budową. Poza osadnikiem gnilnym system posiada drenaż rozsączający, dzięki czemu procesy rozkładu nieczystości odbywają się w obu tych miejscach, nie zaś, jak w przypadku oczyszczalni biologicznej, w jednym zbiorniku. Na terenach o trudnych warunkach gruntowych, dodatkowo konieczny jest montaż przepompowni. Niestety ekologiczną oczyszczalnię można stosować tylko w miejscach, gdzie grunt charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, a poziom wód gruntowych jest niski.

Działanie ekologicznej oczyszczalni ścieków

Pierwszy etap oczyszczania przebiega w osadniku gnilnym, gdzie zachodzą procesy beztlenowe. Tutaj dochodzi do fermentacji oraz wydzielenia substancji nierozpuszczalnych w wodzie, tłuszczy. W drugim etapie otrzymana ciecz z dodatkiem bakterii przedostaje się do systemu drenaży rozsączających, gdzie zostaje poddana tlenowemu oczyszczaniu ścieków. Oczyszczona, bezpieczna dla środowiska woda zostaje następnie odprowadzona do gruntu.

Jako użytkownik takiej oczyszczalni musisz pamiętać jedynie o tym, by raz na 2 tygodnie zaaplikować do toalety preparat bakteryjny, dostępny w postaci tabletki lub proszku oraz o wywozie osadu ze zbiornika raz na pół roku. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *