fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak doświetlić wnętrza?

• Zakładki: 18


Z badania przeprowadzonego przez markę Domondo we współpracy z agencją Elephate wynika, że aż 93% badanych zauważa zależność między ilością światła dziennego a samopoczuciem. Im go więcej, tym częściej myślimy pozytywnie, mamy lepszy humor i więcej energii do działania. Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka. Z badań GUS wynika, że najbardziej słonecznym miastem jest Warszawa. Jeśli nie mieszkamy w stolicy, sami musimy zadbać o nieco większy udział słońca w naszym życiu i tym samym w domu. Podpowiadamy, jak doświetlić wnętrza.

Za najlepiej doświetlone wnętrze w swoim domu Polacy uznali salon (74%). Na drugim miejscu znalazła się kuchnia (44%), a na trzecim sypialnia (36%). Najmniejszy dostęp do światła dziennego mają nasze jadalnie, domowe gabinety i łazienki.

Zagraj kolorem

Nieodpowiedni kolor ścian, szczególnie w pomieszczeniu bez okna, a zatem naturalnego dostępu do światła, to jeden z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych, odbijający się na naszej kondycji psychicznej. Znawcy polecają ciepłe, optymistyczne kolory do ciemnych i niedużych pomieszczeń. Nawet przy niewielkiej ilości światła będą je skutecznie rozpraszać, a ponadto optycznie powiększają pomieszczenie, co również ma wpływ na nasze samopoczucie. Do najlepszych rozjaśniaczy oczywiście należą biel i jasny beż. Należy je stosować w pomieszczeniach wychodzących na północ, gdzie dociera najmniej światła dziennego. Zasadę optymistycznych barw stosujemy również w przypadku mebli. Po chłodne błękity lub odcienie szarości sięgamy w drugiej kolejności, ale i one zdają egzamin z rozświetlania.

Gra luster

Chcąc doświetlić pokój, koniecznie pomyśl o lustrze. To niezawodny trik aranżacyjny stosowany przez projektantów. Odbija nawet niewielką ilość światła, która wpadnie do pomieszczenia. Można zamontować je na ścianie lub froncie mebli. Na rynku istnieją meble w całości wykonane z luster. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra na suficie. Gładka tafla nie tylko sprawia, że sufit wygląda zjawiskowo, ale i optycznie powiększa przestrzeń pokoju. Ponadto światło wpadające przez okno, odbijając się od lustra „otwiera” wnętrze, nawet te najciemniejsze, rozjaśniając je. Jedną z metod uzyskania efektu lustra na suficie jest tak zwany sufit napinany. Jest to rodzaj sufitu podwieszanego, który mocuje się równolegle do płaszczyzny sufitu właściwego (nieco obniża to wysokość pomieszczenia).  Napinana powłoka pokrywana jest warstwą imitującą lustro.

sufit napinany lustrzany

Otwarta przestrzeń

Darmowe pozyskanie energii słonecznej zapewnią duże okna od strony południowej. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku wysokich salonów. Jeśli zadbamy o otwarcie wnętrza na dwie strony, również zyskamy cenne promienie słońca, ograniczając przy tym zużycie światła sztucznego.  Lepsze oświetlenie zapewnią systemy przeszkleń, drzwi przesuwnych i szklanych witryn. Pozwolą one na rezygnację z części ścian przy zachowaniu funkcjonalnego układu stref.

Więcej przeszkleń

Przeszklenie znacznych elementów elewacji domu, to najlepszy sposób na naturalne światło we wnętrzach. Duże przeszklenia są nie tylko atrakcyjne pod względem architektonicznym i estetycznym, ale również wpływają na bilans energetyczny budynku. W procesie doświetlania wnętrza największy udział mają wysokie okna wykonane ze smukłych profili.

fot. Oknoplast

Czerp z doświadczenia scandi

Aranżacja wnętrza w stylu scandi to rozwiązanie wręcz konieczne. Styl narodził się w północnej części Europy, gdzie słońce skrywa się za chmurami przez większą część roku. Skandynawowie na aranżacyjnym piedestale postawili doświetlenie wnętrz. Scandi kocha bardzo jasne odcienie szarości i ponadczasową biel. Kolory te występują nie tylko na ścianach. Utrzymane w estetyce bieli meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się lżejsze i większe. Iluzję większej przestrzeni stworzą odbijające światło blaty wykończone na wysoki połysk.

Rozbielona podłoga

Jasne podłogi idealnie pasują do małych, słabo oświetlonych pomieszczeń. Odbijają i rozpraszają światło, sprawiając, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Najlepszy efekt rozjaśniający uzyskujemy w przypadku podłogi polerowanej, która pobiera (i odbija) światło z wysokich przeszkleń.

Ostrożnie z firanami i zasłonami

Efekt jasnego pomieszczenia możemy uzyskać, unikając w oknach firanek i kotar, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Musimy zatem zrezygnować z firan typu blackout. Po rozsunięciu zasłony lub firanki okno powinno być całkowicie odsłonięte. Brak miejsca na rozsunięte zasłony może zmniejszyć ilości światła docierającego do pomieszczenia nawet o 30%.

Sztuczne źródła światła

Byłoby zbyt pięknie, gdyby można było doświetlić każde pomieszczenie dzięki sztuczkom aranżacyjnym. Niestety niektóre części pokoju wymagają użycia światła sztucznego. Wszelkie załamania, zakamarki, rogi pokoju ukryte za elementami wyposażenia możemy doświetlić przy użyciu liniowego oświetlenia. Linie świetlne można umieścić na suficie lub pod oknami. Planując oświetlenie ciemnego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko liczbę lamp i ich rodzaj, ale również temperaturę i barwę światła. Oczywistym wyborem powinny stać się żarówki emitujące światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. Naszym wsparciem w walce o jak największą ilość światła we wnętrzu mogą stać się meble podświetlane, wykorzystujące technologię LED.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *