fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak domowymi sposobami wyczyścić tapicerkę?

• Zakładki: 21


Prawdziwi pogromcy plam mieszkają w kuchni. To, któremu bohaterowi bez peleryny pozwolimy na wkroczenie do akcji, będzie zależeć od rodzaju materiału, jakim pokryty jest mebel, a także plamy. Na rynku nie brakuje również gotowych preparatów do czyszczenia. Podpowiadamy, jak sobie radzić z poszczególnymi rodzajami obić.

Czyszczenie kanapy pokrytej tkaniną obiciową

Nowoczesne kanapy i narożniki bardzo często wykończone są tkaninami, które w procesie produkcji zabezpiecza się specjalnymi preparatami, mającymi za zadanie chronić przed wnikaniem zabrudzeń. Czyszczenie takich mebli jest dziecinnie łatwe. Większość zanieczyszczeń można usunąć przy pomocy miękkiej ściereczki i wody. Kolejnym wynalazkiem ułatwiającym życie są obicia o właściwościach hydrobowych. Rozlana ciecz nie wnika w głąb tkaniny, lecz zbiera się na jej powierzchni. Co zrobić z kanapą, która ma swoje lata, a my nie mamy zielonego pojęcia, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia? Przede wszystkim trzeba ją dobrze odkurzyć. Następnie lekkie zabrudzenia posypujemy sodą oczyszczoną, zostawiamy ją na 20-30 minut i po tym czasie znowu odkurzamy. Z plamami uporczywymi poradzi sobie mieszanka żelu do prania, octu, sody oczyszczonej i ciepłej wody – po jednej łyżeczce każdego środka. Mieszamy miksturę czyszczącą aż do uzyskania piany i nakładamy na gąbkę, którą przecieramy zaplamione miejsce. Etap ostatni to wytarcie ściereczką z mikrofobry.

Usuwanie sierści zwierząt

Sierść najłatwiej usunąć przy pomocy odkurzacza. Nie trzeba, ale można zainwestować w specjalną końcówkę przeznaczoną do usuwania sierści. To, co przegapił odkurzacz, usunie zwykła rolka do ubrań. Jeśli nie mamy takiego sprzętu w domu, możemy skorzystać z gumowej rękawicy. Gdy namoczymy ją w wodzie i przetrzemy ręką powierzchnię tapicerki, sierść zwałkuje się i będzie można bez problemu ją usunąć.

Usuwanie różnych plam

Jak usunąć trudne plamy z kanapy? Szybko! Doprawdy zabawne, boki zrywać.  Prawda jest taka, że świeże plamy łatwiej usunąć. Jeśli nie będziemy czyszczenia odkładać na później, żadna plama nie będzie nam straszna.

Plamy z herbaty, kawy i wina

Problem rozlanej herbaty lub kawy rozwiążą papierowe ręczniki, którymi osuszamy plamę i woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Często też stosuje się również roztwór kwasku cytrynowego z wodą.  Przy pomocy gąbki zapieramy plamę. Przy rozlanym czerwonym winie, w pierwszej kolejności w ruch muszą pójść ręczniki papierowe, a następnie sól lub soda oczyszczona. Plamę posypujemy i zostawiamy na kilka godzin.

Plamy po krwi, tłuszczu i owocach

Aby pozbyć się tego rodzaju plam, możemy użyć mydełka odplamiającego lub znajdującej się w kuchni mąki ziemniaczanej. Wystarczy posypać nią plamę i pozostawić na kilkanaście minut. Mąkę usuwamy przy pomocy odkurzacza, a miejsce, w którym była plama przecieramy wilgotną ściereczką.

Jak pozbyć się zwierzęcego moczu z kanapy?

Trzeba jak najszybciej osuszyć plamę papierowym ręcznikiem, a następnie przetrzeć tapicerkę zimną wodą i skropić sokiem z cytryny. Zamiast cytryny można użyć proszku do pieczenia. Produkty zostawiamy na całą noc, a rano przecieramy kanapę miękką ściereczką. Opisany sposób neutralizuje również przykre zapachy. Inną metodą jest wykorzystanie mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną – 10 gramów sody na 100 ml wody utlenionej 3%.  Taki roztwór nakładamy na plamę najlepiej przy użyciu spryskiwacza (wcześniej trzeba sprawdzić, czy roztwór nie odbarwia tkaniny), a następnie przykładamy ręcznik papierowy i delikatnie dociskamy. Nie wycieramy! Proces powtarzamy kilkukrotnie. Na zakończenie można jeszcze posypać plamę samą sodą oczyszczoną (absorbuje wilgoć). Po wyschnięciu nadmiar sody usuwamy za pomocą odkurzacza. 

Kanapa ze skóry

Żeby każde rozprawianie się z plamami było tak proste, jak w przypadku kanapy pokrytej skórą naturalną lub sztuczną (ekoskórą)! Roztwór mydła i letniej wody jest rozwiązaniem problemów. Dobrze wyciśniętą szmatką delikatnie przecieramy plamy. Możemy czyścić kanapę nawilżanymi chusteczkami dla dzieci. Innym sposobem jest nałożenie na plamy papki ze zmielonej drobno kredy, wymieszanej z benzyną ekstrakcyjną. Gdy papka wyschnie, usuwamy ją miękką ściereczką. By kanapa po takich przejściach odzyskała dawny wygląd, na skórę nanosimy olej rośliny. Możemy również profilaktycznie raz w miesiącu przecierać ją specjalną pastą, która konserwuje materiał.

Kanapa z weluru

Trzeba zapamiętać, że welur nie lubi czyszczenia pod włos. Każde czyszczenie, niezależnie od użytego środka, musi odbywać się zgodnie z kierunkiem układania się włosków na tkaninie. Czyszczenie tapicerki welurowej zaczynamy od odsączenia nadmiaru wilgoci przy pomocy papierowego ręcznika lub bawełnianej ściereczki. Jeśli mamy do czynienia z plamą, która nie powstała w kontakcie z cieczą, a powstały brud jest gęsty (np. przyklejona czekolada), to usuwamy go tępą stroną noża lub szpatułką.  Przed zapieraniem warto odkurzyć mebel, by kurz w kontakcie ze środkiem czyszczącym nie powodował zacieków. Domowym sposobem na czyszczenie weluru jest roztwór amoniaku – dwie łyżki na litr wody.  Tak sporządzonym roztworem pocieramy plamę, używając w tym celu gąbki, ściereczki bawełnianej lub szczotki o miękkim włosiu. Z plamami na welurze radzi sobie również szare mydło. W sklepach można oczywiście znaleźć specjalistyczne środki do prania weluru, ale mogą one odbarwiać tkaninę, więc koniecznie jest wcześniejsze wykonanie testu gdzieś w niewidocznym miejscu kanapy.

Kanapa z pluszu

Kanapę z pluszu należy regularnie i dokładnie odkurzać. Lekkie zabrudzenia usuwamy samą wodą. Plamy, z którymi woda sobie nie radzi, zniwelujemy przy użyciu wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Zwilżoną taką miksturą ściereczką delikatnie przecieramy materiał. Możemy również nałożyć na plamę pianę z detergentu i odczekać ok. pół godziny. Z uporczywymi plamami poradzi sobie zmoczona benzyną ekstrakcyjna szmatka. Innym sposobem jest użycie mieszanki wody (litr) i denaturatu (łyżeczka).

Ważne zalecenia

  • Odkurzaj systematycznie.
  • Plamy usuwaj, jak tylko się pojawią.
  • Jeśli chcesz użyć środków chemicznych, przeprowadź test w niewidocznym miejscu tapicerki.
  • Dokładnie odciskaj szmatkę, której używasz do czyszczenia. Ma być wilgotna, nie mokra. Nadmiar wody może prowadzić do powstawania zacieków na tapicerce.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *