fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak dobrać karnisze do wnętrza? Podpowiadamy!

• Zakładki: 8


Dobieranie karnisza z pozoru jest proste ? wszak sądzi się, że to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który nie rzuca się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, a najlepiej wiedzą o tym ci, którzy dobrali go źle, sugerując się wyłącznie jego praktyczną stroną. Nieprawidłowo dobrany i zbyt nisko powieszony karnisz potrafi skutecznie zepsuć całą misterną aranżację, sprawiając że dekoracja okienna będzie się gryzła z resztą wystroju. Analogicznie, stylowy karnisz nie tylko podkreśla aranżacje, ale może też diametralnie odmienić wnętrze.

Inne karnisze w każdym pomieszczeniu czy wszystkie takie same?

Tymczasem, żeby oszczędzić sobie nerwów i wybrać karnisz, który idealnie odzwierciedli charakter Twojego wnętrza, nie trzeba wiele – poniższe wskazówki pomogą Wam perfekcyjnie dopasować jego styl i estetykę tak, by spinał aranżację i harmonizował z jej stylem. Poznaj najważniejsze aspekty jakie warto wziąć pod uwagę przy wybierze karnisza i znajdź model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Pierwszą i podstawową zasadą, którą należy kierować się przy wyborze karnisza jest dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Sprawdza się to przede wszystkim w mieszkaniach i domach z pomieszczeniami, które spełniają różne funkcje i utrzymane są w różnym klimacie. W takiej sytuacji warto wyposażyć pomieszczenie w inny rodzaj karnisza, dopasowując jego wygląd do charakterystycznych detali pomieszczenia. Wyjątkiem są jednak aranżacje, w których wszystkie wnętrza łączy jeden nadrzędny styl np. przestronne loftowe przestrzenie lub salony z jadalnią i aneksem kuchennym – wówczas warto wybrać takie same lub zbliżone stylistycznie karnisze.

Długość karnisza a rozmiar okna

Żeby aranżacja okienna naprawdę dobrze się prezentowała, należy odpowiednio dopasować rozmiar karnisza oraz wysokość jego zamocowania do wymiarów okna. Zbyt krótki i zbyt nisko zamontowany karnisz to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który nie tylko kiepsko wygląda, ale przede wszystkim zaburza proporcje wnętrza. Dlatego warto pamiętać, że karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o około 30 do 50 cm, dzięki czemu np. karnisz metalowy będzie estetycznie i symetrycznie wystawał z każdej strony na około 15 do 25 cm. Dłuższy karnisz ma także swoje praktyczne uzasadnienie – umożliwia bowiem całkowite przesunięcie tkaniny i odsłonięcie okna. Warto jednak pamiętać, że by płynnie przesuwać zasłonę lub firanę na całej długości karnisza należy wybrać model ze specjalnym systemem wsporników lub karnisze typu apartamentowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *