fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak dbać o meble drewniane?

• Zakładki: 52 • Komentarz: 1


Meble drewniane dodają wnętrzom charakteru. Cenimy je za wysoką jakość, trwałość, a także niebanalny wygląd. Jeśli chcemy, by meble drewniane służyły nam jak najdłużej, powinniśmy w odpowiedni sposób je użytkować oraz pielęgnować. Dowiedz się, jak dbać o meble drewniane.

Prawidłowe czyszczenie mebli drewnianych

Aby nasze meble drewniane każdego dnia prezentowały się najlepiej, jak to możliwe, musimy często je czyścić. W zależności od tego, jak bardzo kurzy się u nas w mieszkaniu, ścierać kurze powinniśmy co najmniej raz w tygodniu, a niekiedy nawet codziennie. Ważne jest również, jak odkurzamy meble drewniane.

W tym celu powinniśmy przygotować dwie miękkie ściereczki, najlepiej z naturalnego materiału oraz specjalny preparat do czyszczenia mebli. Produkt ten powinniśmy wybrać, kierując się wykończeniem mebli – inne mleczko potrzebne będzie do mebli woskowanych, inne do olejowanych, a jeszcze inne do lakierowanych mebli drewnianych.Unikajmy środków do mebli w aerozolu. Na jedną ściereczkę nanosimy preparat i czyścimy nią mebel, a drugą zbieramy brud i nadmiar środka czystości.

Jak na co dzień dbać o meble drewniane?

Drewniane meble, aby nie uległy zniszczeniu, nie mogą być narażone na wysokie temperatury. Nie możemy więc ustawiać ich w pobliżu źródeł ciepła – od grzejników lub kominków powinna je dzielić co najmniej metrowa odległość. Jeśli posiadamy podłogową instalację grzewczą, spód mebli należy zabezpieczyć filcową podkładką. Nie możemy również stawiać na meblach drewnianych gorących kubków, filiżanek czy garnków. Używajmy więc odpowiednich podstawek, które skutecznie odizolują ciepło. Podkładki powinniśmy stosować także, gdy wypełniamy dokumenty lub piszemy na pojedynczej kartce papieru.

Meble drewniane nie powinny być narażone na dużą wilgotność – aby powietrze w domu nie było za suche, ani zbyt wilgotne, należy codziennie wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Meble z drewna powinniśmy chronić także przed zalaniem wodą lub innymi napojami. W przypadku powstania jakiejś plamy, należy ją jak najszybciej zetrzeć, używając środka do czyszczenia mebli drewnianych. Unikajmy również stawiania na meblach przedmiotów o ostrych krawędziach, które mogłyby meble porysować.

Olejowane i woskowane meble drewniane wymagają także systematycznej konserwacji. Na odtłuszczoną i odpyloną powierzchnię należy nałożyć olej lub wosk do mebli, odczekać kwadrans, a następnie nadmiar produktu zetrzeć miękką ściereczką. Taką konserwację wykonujemy w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Meble Krysiak

comments icon1 komentarz
1 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Jak dbać o meble drewniane?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *