fbpx
Wokół domu

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?

• Zakładki: 22


Zabezpieczanie drewna jest niezwykle istotnym działaniem, pozwalającym na zapewnienie mu pięknego wyglądu przez wiele lat. Czy wiesz, czym zabezpieczyć drewno przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Impregnacja drewna – dlaczego jest tak istotna?

Surowe drewno jest materiałem bardzo podatnym na działanie niekorzystnych czynników, takich, jak wilgoć wnikająca w głąb drewna, ale także uszkodzenia mechaniczne naruszające strukturę drewna. Impregnacja drewna znacząco przedłuża czas użytkowania drewna i zapobiega zmianom jego wyglądu. Drewno zachowuje swój piękny wygląd i jest zabezpieczone od pleśni, brudu czy sinych plam. Dostępne są różne metody impregnacji drewna. W tym celu wykorzystuje się różne produkty impregnujące. Najbardziej popularne jest zabezpieczanie drewna na zewnątrz, jednak impregnacja drewnianych elementów jest wskazana także wewnątrz. Dotyczy to np. schodów.

Sposoby na zabezpieczenie drewna

Istnieje wiele sposobów, aby zabezpieczyć surowe drewno. Jednym ze sposobów jest zastosowanie impregnatu ochronno-dekoracyjnego powłokotwórczego. Nadaje się on do malowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest fakt, że impregnat nie zmienia znacząco wyglądu drewna, a wręcz przeciwnie, uwydatnia włókna drewna, zachowując ich naturalny, surowy wygląd. Impregnat chroni i wzmacnia strukturę drewna, dlatego często stosowany jest, by zaimpregnować drewniane meble ogrodowe czy w celu zabezpieczenia elementów małej architektury ogrodowej.

Dobrym sposobem na to, jak zabezpieczyć drewno przed niszczeniem jest po prostu malowanie drewna, często połączone z lakierowaniem. Przed każdym malowaniem czy impregnowaniem drewna, należy przetrzeć je dokładnie papierem ściernym, by środek impregnujący miał możliwość wniknięcia we włókno drewna. To pozwala na większą skuteczność i trwałość powłoki impregnacyjnej. Poza tym gładkie drewno pozbawione nierówno wygląda po prostu lepiej, szczególnie po lakierowaniu. 

Środki do zabezpieczenia drewna najwyższej jakości

Oprócz impregnatu, popularnym i skutecznym sposobem ochrony drewna jest lakierobejca ochronno-dekoracyjna. Tworzy ona na powierzchni drewna elastyczną i bardzo trwałą powłokę, która jest odporna na zniszczenia i ścieranie. Lakierobejca chroni drewno nie tylko przed wilgocią, ale także przed śniegiem, mrozem czy promieniowaniem UV. Nie zmienia wyglądu drewna, a podkreśla jego naturalny rysunek słojów i nadaje elegancki połysk.

Jako zabezpieczenia do drewna nadaje się również pokost lniany. Jest to produkt pochodzenia naturalnego, idealny do zabezpieczania tynków mineralnych, materiałów drewnopochodnych, a także podłoży porowatych. Stopień połysku jest zależny od wykończenia, a drewno po aplikacji środka pozostaje naturalne w dotyku. Olej lniany nadaje się doskonale do zabezpieczania np. schodów czy desek tarasu. Olej ten nie zatyka porów drewna, umożliwiając odpowiednią cyrkulację powietrza i chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sposobów zabezpieczania powierzchni drewnianych jest oczywiście o wiele więcej. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Dostępne są różnego rodzaju lakiery, zarówno dające efekt połysku, jak i matu. Istnieje również impregnat konstrukcyjny, przeznaczony do zabezpieczania powierzchni stale narażonych na niekorzystne warunki zewnętrzne. Naturalne słoje drewna wyeksponowane przez odpowiednio dobrany impregnat wyglądają pięknie, a do tego są zabezpieczone na długie lata.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *