fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak dbać o czystość i sprawne działanie paneli fotowoltaicznych? Mycie paneli PV

• Zakładki: 16


Współcześnie mamy do czynienie z dynamicznym rozwojem branży OZE, a przede wszystkim fotowoltaiki. Moduły fotowoltaiczne to dziś trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej w skali świata. Montaż instalacji fotowoltaicznej to opłacalne rozwiązanie, jednak aby spełniało swoje zadanie musi być utrzymane w należytej czystości.

Jeśli chcesz, żeby instalacja PV przynosiła wymierne korzyści w postaci stałych uzysków, musisz zadbać o regularne czyszczenie modułów. W poradniku tym podpowiadamy, jak w jaki sposób wykonywać mycie paneli fotowoltaicznych, na co zwracać szczególną uwagę, na czym polega profesjonalne czyszczenie modułów wykonywane przez fachowców oraz ile to kosztuje.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych możesz wykonać samemu albo skorzystać z usług firmy, która zajmuje się fotowoltaiką. Jeżeli zdecyduje się na skorzystania z pomocy fachowców, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa różne sposoby – systemy czyszczenia instalacji PV. Stosuje się do tego celu następujące technologie filtrów:

  • system jonowo-kationowy – w tym przypadku filtrowanie odbywa się z zastosowaniem żywicy ze złożem mieszanym, umożliwia on uzyskanie efektu czystości na poziomie nawet 99,9%;
  • system odwróconej osmozy – ten system mycia polega na filtrowaniu przez specjalny filtr membranowy, dzięki niemu możesz uzyskać efekt czystości rządu 95% – 98%.

Panele PV możesz także wyczyścić samodzielnie. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że powinieneś użyć to tego celu najwyższej jakości produktów do usuwania brudu. Jeżeli źle dobierzesz środki chemiczne, np. użyjesz mydła ściernego, najprawdopodobniej doprowadzisz do uszkodzenia instalacji, a w najlepszym przypadku panele będą niewystarczająco doczyszczone.

Domowy sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim miękka gąbka, czyli taka, która nie będzie powodować zarysowań na modułach PV. Do czyszczenia paneli PV najlepiej użyć wodę destylowaną. W przypadku, gdy regularnie wykonujesz czyszczenie swoich modułów, nie musisz stosować mydła. Jeżeli natomiast Twoja instalacja jest bardzo zabrudzona, powinieneś zastosować niewielką ilość płynu do mycia szyb, który wymieszasz z octem winnym.

To kilka najważniejszych wskazówek, czym myć panele fotowoltaiczne. Teraz podpowiadamy, czym pod żadnym pozorem nie myć paneli PV – nie można do tego celu używać myjki ciśnieniowej, gdyż spowoduje ona nieodwracalne uszkodzenia na powierzchni ogniw.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

W kwestii tego jak myć panele fotowoltaiczne, bardzo ważna jest także częstotliwość ich czyszczenia oraz bezpieczeństwo. Bardzo istotne jest to, żeby panele czyścić regularnie. Te miejsca modułów, które nie są narażone na większe niż standardowe zabrudzenia, nie powinny być czyszczone częściej niż 4 razy w ciągu roku. Dobrą zasadą jest również usuwanie nowo powstałych zanieczyszczeń. Lepsze jest zatem regularne czyszczenie paneli oraz zapobieganie stratom, a także reagowanie na zabrudzenia na bieżąco, aniżeli zaniedbywanie czystości instalacji PV i co za tym idzie – tracenie pieniędzy.

Bardzo ważnym aspektem w kontekście tego jak myć panele fotowoltaiczne jest również dostępność samej instalacji. Zbyt mała odległość między modułami znacząco utrudnia, a często wręcz uniemożliwia zastosowanie profesjonalnej maszyny do czyszczenia paneli. W takich sytuacjach firmy, które zajmują się fotowoltaiką usuwają brud ręcznie. To wiąże się natomiast ze znacznie wyższymi kosztami czyszczenia fotowoltaiki. W przypadku gdy instalacja położona jest w miejscu łatwo dostępnym, możesz samodzielnie wykonywać regularne czyszczenie paneli. Pamiętaj jednak, aby przed wejściem na dach zapoznać się z zasadami BHP obowiązującymi przy pracach na wysokościach.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

To, ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych zależy od kilku kryteriów, wśród których wymienić należy przede wszystkim: dostępność instalacji stopień jej zabrudzenia, czy wybrana metoda czyszczenia. W związku z powyższymi kryteriami średnia cena mycia paneli słonecznych to szeroki przedział 5 – 25 zł/m2. Najmniej zapłacimy oczywiście, jeżeli moduły są względnie czyste i wykonujemy ich rutynowe czyszczenie. Jeżeli instalacja jest trudno dostępna, a odległości pomiędzy modułami są małe, musimy niestety liczyć się z kosztami z tego górnego zakresu. Jednak w większości przypadków, standardowo zamontowana instalacja PV o umiarkowanym stopniu zabrudzenia to koszt czyszczenia około 8 zł/m2.

Należy na koniec uzupełnić, że w większości przypadków nie zaleca się samodzielnego mycia paneli PV, ponieważ gdyż osoby niemające w tym doświadczenia, często nie przywiązują należytej uwagi do sprzętu i środków czyszczących, które powinny być użyte.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *