fbpx
Wnętrza

Jak czyścić glazurowane i nieszkliwione płytki podłogowe z porcelany?

• Zakładki: 9


Porcelana to niezwykle trwały materiał podłogowy, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji i konserwacji, by prezentować się niezwykle dobrze. Nie oznacza to, że w ogóle nie mamy zajmować się porcelanową podłogą. Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić glazurowane i nieszkliwione płytki podłogowe.

Płytki glazurowane

To rodzaj płytek ceramicznych, które zostały wykonane w technologii wypału plastra ceramicznego, a następnie glazurowane w oddzielnym procesie. Glazura to cienka warstwa szkliwa pokrywająca powierzchnię płytek, zabezpieczająca przed wilgocią i zabrudzeniami. Nadaje płytkom gładkość, połysk i śliskość.

Nieszkliwione płytki ceramiczne

To płytki o delikatnie chropowatej powierzchni, które nie zostały pokryte szkliwem. W ich wierzchniej warstwie może zatrzymywać się brud

Jak często czyścić płytki porcelanowe?

Porcelanowa podłoga wymaga regularnego zamiatania, odkurzania lub mycia. W zależności od natężenia ruchu w danym pomieszczeniu może to być codziennie lub co kilka dni.

Jak czyścić gres porcelanowy glazurowany?

Porcelanowe płytki pokryte glazurą szklaną nie przepuszczają wody i większości plam. Taka podłoga jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu, wymaga mniej konserwacji i nie trzeba jej uszczelniać.

Użyj bezpiecznego produktu

Z glazurowanymi płytkami nie musisz obchodzić się jak z jajkiem. Do czyszczenia możesz używać zarówno produktów naturalnych, jak i środków chemicznych. Zawsze postępuj z instrukcjami podanymi na opakowaniu produktu.

Plamy zwalczaj octem

Jeśli korzystać wyłącznie z naturalnych środków do czyszczenia, to sięgnij po niezawodny ocet. Wystarczy 100 ml na litr wody. Do takiej mieszanki możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Przyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu zawsze jest w cenie.

Nie zwlekaj z czyszczeniem

Chociaż płytki glazurowane są materiałem naprawdę odpornym, po dłuższym kontakcie z plamami i brudem mogą nie wyglądać już tak dobrze, jak w dniu zakupu. Wszelkie rozlane płyny i plamy powstałe w kontakcie z żywnością usuwaj od ręki, dokładnie spłukując nieczystości.

Jak czyścić nieszkliwione płytki podłogowe z porcelany?

Płytki w stanie surowym nie radzą sobie zbyt dobrze z plamami i odbarwieniami. Ze względu na porowatą strukturę trzeba je każdego roku uszczelniać. Unikaj agresywnego czyszczenia powierzchni.

Woda z płynem do mycia naczyń i osuszanie

Do czyszczenia płytek nieszkliwionych użyj ciepłej wody z niewielką ilością łagodnego płynu do mycia naczyń o zrównoważonym pH. Pamiętaj, by nie nasycać podłóg z nieszkliwionej porcelany wodą  – mop nie może ociekać wodą – ponieważ są one bardziej podatne na przenikanie wody niż inne materiały. Po umyciu wytrzyj płytki do sucha czystym ręcznikiem, suchym mopem  lub gąbką.

Zastosuj zabieg uszczelniający

Raz w roku skorzystaj z uszczelniacza do płytek. Nakładaj go na dobrze oczyszczoną, suchą podłogę. Dzięki temu powierzchnia płytek nie będzie przepuszczać wody.

Zadbaj o czystość fug

Fugi bywają słabym punktem ceramicznej podłogi. Łatwo się brudzą i z czasem ulegają uszkodzeniu. Na szczęście ich usuniecie i wymiana na nowe nie jest niczym skomplikowanym. Skutecznym środkiem do czyszczenia fug jest soda oczyszczona połączona z octem. Wymieszaj 100 ml octu  z taką samą ilością wody, a następnie dodaj opakowanie sody oczyszczonej. Mieszankę nanoś na fugi szmatką lub szczoteczką do zębów. Po kilku minutach zmyj.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *