fbpx
Meble

Jak czyścić białe meble?

• Zakładki: 10


Wszystko, co białe jest pięknie, o ile biel pozostaje nieskazitelna. O to niestety trudno przy codziennym użytkowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić różne typy białych mebli, zapoznaj się z naszym miniporadnikiem.

Najważniejsze zasady czyszczenia białych mebli

  • Sprawdź materiał, z którego wykonany jest twój mebel. Od tego zależy dobór metody czyszczenia i środków.
  • Na bieżąco usuwaj kurz – to on znacząco przyczynienia się do żółknięcia powierzchni mebli.
  • Czyść od góry do dołu.

Jak czyścić białe meble z połyskiem?

Woda z niewielką ilością płynu do mycia naczyń na ogół rozwiązuje problem. Pamiętaj, że ściereczka ma być wilgotna, a nie mokra, wręcz ociekająca nadmiarem cieczy. Powierzchni meblowych nie można zalewać wodą. Jeśli dodatkowo zależy ci na nabłyszczeniu powierzchni, możesz sięgnąć po płyn do szyb. Używaj tak samo, jak w przypadku mycia okien lub luster. Nie szoruj i nie trzyj powierzchni mebli, a po czyszczeniu koniecznie wytrzyj je do sucha najlepiej szmatką z mikrofibry, która chłonie wodę i nie zostawia smug.

Jak czyścić białe meble w wersji matowej?

Do czyszczenia białych mebli w wersji matowej poleca się zwykły, a jednocześnie nieoceniony nie tylko w kuchni ocet.  Połącz go z wodą w proporcji 1:1 i po prostu przetrzyj meble przygotowaną mieszanką. Możesz również skorzystać z tych samych metod, co w przypadku mebli lakierowanych, a jeśli nie zdadzą egzaminu, trzeba będzie sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia mebli. Wypróbuj ich działanie na niewidocznym fragmencie powierzchni, by upewnić się, że meble po czyszczeniu nie będą wyglądać gorzej niż przed. 

Jak czyścić białe meble tapicerowane?

Łatwo i przyjemnie już było, więc nadszedł czas na większe wyzwanie.  Wiele plam można usunąć z mebli tapicerowanych przy pomocy ściereczki nasączonej wodą z mydłem. Te bardziej oporne trzeba potraktować kwaskiem cytrynowym. Rozpuść ok. 10 g kwasku w 250 ml wody. Ściereczką namoczoną w tym roztworze wyczyść tapicerowany mebel. Możesz również użyć octowo-wodnej mikstury w proporcji 1:1. Jeśli jednak plama będzie trzymać się mocno, koniecznie będzie czyszczenie chemiczne całej kanapy. Siła wyższa!

Czego unikać przy czyszczeniu białych mebli?

Pamiętaj, by do czyszczenia białych mebli nie używać żadnych ostrych przedmiotów. Zapomnij o szczotkach, ostrych gąbkach lub myjkach.  Ostrożnie podchodź do chemicznych środków czyszczących, szczególnie w przypadku mebli lakierowanych. Mogą pozostawiać nieestetyczne ślady.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *