fbpx
Majsterkowanie i remonty

Inwestycja na długie lata. Sposoby pielęgnacji okien drewnianych

• Zakładki: 54 • Komentarz: 1


Budując lub remontując nieruchomość, często mierzymy się z wyzwaniem, jakim jest wybór rodzaju okien. Na rynku dostępna jest m.in. stolarka drewniana, aluminiowa i PVC, dlatego wiele osób zastanawia się, którą opcję wybrać. Decydując się na montaż okien drewnianych lub okien drewniano-aluminiowych Duoline, możemy mieć pewność, że będą nam one służyły latami. Jednak, aby tak się stało, należy odpowiednio o nie zadbać. Co zrobić? Jak zabezpieczyć stolarkę drewnianą przed warunkami atmosferycznymi i upływem czasu? Oto sprawdzone metody pielęgnacji okien drewnianych.

Mycie okien drewnianych

Podobnie, jak okna wykonane z każdego innego materiału, tak również stolarka drewniana wymaga regularnego mycia. Jak zaplanować czyszczenie okien drewnianych, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie środki. Drewno to surowiec wyjątkowo podatny na działanie silnych substancji chemicznych. Właśnie dlatego do jego pielęgnacji należy używać tylko delikatnych kosmetyków. Szybę czyścimy przy pomocy miękkiej ściereczki i specjalnego płynu, który bez trudu znajdziemy w niemal każdym większym sklepie. Można też wykorzystać mieszaninę tradycyjnego płynu do mycia naczyń z wodą albo profesjonalne urządzenie parowe.

Takie elementy okien drewnianych jak rama powinny być jednak pielęgnowane delikatniej. Producenci stolarki drewnianej niejednokrotnie polecają konkretne produkty do czyszczenia drewna, które mają zapewnić trwałość przez lata. Poza czyszczeniem nie można jednak zapomnieć o dwóch pozostałych etapach. Na początku należy usunąć z konstrukcji okna cały zalegający tam brud – liście, pozostałości błota i innych zanieczyszczeń. Po umyciu warto za to nałożyć na drewniane okna specjalny preparat konserwujący.

Konserwacja i zabezpieczenie drewnianej stolarki

Mycie okien drewnianych, takich jak to dopiero pierwszy krok w drodze do ich właściwej pielęgnacji. Kolejnym jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i upływem czasu. Tutaj znaczenie ma regularna konserwacja. Warto ją przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku – przed rozpoczęciem okresu zimowego i letniego.

  • Ruchome elementy metalowe, takie jak zawiasy czy okucia, należy naoliwić. W ten sposób zapewnimy konstrukcji płynność działania.
  • Poza tym, warto przyjrzeć się powłoce na drewnie i uzupełnić ewentualne braki w jej strukturze. Pomoże w tym m.in. specjalne mleczko odżywcze i bezbarwny lakier ochronny.
  • Płytkie i głębokie zarysowania pomoże usunąć pielęgnacja papierem ściernym, impregnatem i farbą.
  • Jeśli podczas oględzin zauważymy oznaki gnicia czy rozpulchnienia, konieczne jest ich usunięcie. Sytuacja ta będzie się powtarzać, dlatego jedynym trwałym wyjściem jest zwalczenie zagrzybienia przy pomocy specjalnych środków chemicznych nieniszczących drewna.

Właściwe użytkowanie okien drewnianych

Ostatnim, ale niemniej ważnym sposobem pielęgnacji okien drewnianych, jest ich odpowiednie użytkowanie. Otwierając je i zamykając, należy postępować delikatnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli konstrukcja okien drewnianych zacina się, warto sprawdzić poziom naoliwienia ruchomych elementów. Stanowczo odradza się uporczywe szarpanie. Zbyt gwałtowne otwieranie i zamykanie okien drewnianych również jest niewskazane. Może bowiem spowodować ich trwałe uszkodzenie.Artykuł powstał we współpracy z firmą Twoje Okna.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Inwestycja na długie lata. Sposoby pielęgnacji okien drewnianych

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *