fbpx
Budowa domu

Hydroizolacja balkonu – wszystko co trzeba wiedzieć

• Zakładki: 10


Wydawałoby się, że okładzina z płytek ceramicznych wystarczy do ochrony płyty balkonu przed wodą i wilgocią. Tak jednak nie jest. Na balkonie trzeba wykonać hydroizolację.

Balkon jest ozdobą domu lub mieszkania, z którego chętnie korzystamy, zwłaszcza latem. Żeby długo cieszyć się jego wygodami, powinien być prawidłowo zbudowany, ładnie wykończony (aranżacja balkonu). Na balkonie trzeba rozwiązać kilka problemów konstrukcyjnych. Nieprawidłowe podejście będzie skutkować pojawieniem się wilgoci, odpadaniem płytek i pękaniem płyty betonowej.

Kolejność prac:

  • Przygotuj płytę betonową ze spadkiem
  • Zrób hydroizolację balkonu
  • Uszczelnij styk balkonu ze ścianami domu

Posadzka balkonu: ciepło-zimno

Powierzchnia balkonu podlega silnym naprężeniem termicznym. Latem na balkonie potrafi być ponad +50oC, zimą temperatura spada czasem poniżej -20oC. Jednak w słoneczny zimowy dzień płytki na balkonie, zwłaszcza ciemne, mogą się nagrzać do temperatury +20oC. Tak wielkie skoki temperatury działają destrukcyjnie na konstrukcje budowlane. Najdrobniejszy błąd w wykonaniu balkonu zemści się bardzo szybko. Niestarannie przyklejona płytka na balkonie wcześniej czy później się odspoi. Niewypełniona szczelina z fugą zacznie przepuszczać wodę pod okładzinę.

Dlaczego trzeba zrobić hydroizolację na balkonie

Płyta balkonu jest wykonana z betonu, który jest wrażliwy na zamakanie i zamarzanie. Na skutek wilgoci zbrojenie wewnątrz płyty będzie ulegać korozji. Nasiąknięty wilgocią beton zimą będzie podlegał cyklom zamarzania i rozmarzania. Nawet niewielka ilość wody podczas zamarzania rozsadza strukturę betonu. Na skutek wielokrotnych cykli przejścia przez temperaturę 0oC beton kruszeje i pęka. Dlatego balkon powinien mieć wykonaną hydroizolację.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *