fbpx
Aranżacja wnętrz

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – które rozwiązanie jest lepsze?

• Zakładki: 15


Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Ustalenie, w jaki sposób ciepło będzie doprowadzane do pomieszczeń, nie zawsze jest takie proste. Choć wydaje się, że naturalnym wyborem są grzejniki, coraz więcej osób zwraca się w stronę ogrzewania podłogowego, doceniając jego liczne zalety. Aby wybrać mądrze, musisz poznać zalety i wady obu rozwiązań.

Co wpływa na wybór źródła ciepła?

System grzewczy w domu powinien być przemyślany. Wszystkie jego elementy muszą łączyć się w harmonijną całość, aby można było mówić o funkcjonalności, wygodzie i oszczędnościach. Wiele zależy od samej instalacji grzewczej, którą masz w domu. Niezależnie od tego, czy dom ogrzewasz za pomocą kotła na paliwo stałe, kotła elektrycznego, gazowego, czy też przy pomocy pompy ciepła, wodę możesz doprowadzić zarówno do grzejników, jak i instalacji podłogowej. Problem jest taki, że nie wszystkie typy grzejników współpracują z każdą z wyżej wymienionych instalacji, a ogrzewanie podłogowe lepiej działa, gdy współpracuje z systemami niskotemperaturowymi, gdzie temperatura czynnika grzewczego wynosi w przybliżeniu zaledwie ok. 45°C. Dla porównania w tradycyjnym systemie jest to aż 80-90°C. Na wybór źródła ciepła wpływają także parametry budynku, rozkład pomieszczeń oraz ich powierzchnia. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na dużych i otwartych powierzchniach. Z kolei grzejniki w mniejszych pomieszczeniach, gdzie rozkładanie podłogówki jest mało opłacalne.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Zaletą ogrzewania podłogowego jest bardzo równomierne rozprowadzanie ciepła, dzięki czemu łatwiej uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. 
  • Korzystny rozkład temperatur wpływa na efektywniejsze wykorzystanie energii, co sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe.
  • Zapewnia większe możliwości aranżacyjne – brak grzejników to pewność, że aranżacja nie zostanie zakłócona produktem, którego wizualna strona nie jest na tyle atrakcyjna, by chcieć ją eksponować. Niestety w tym momencie trzeba wspomnieć również o pewnym ograniczeniu. Ogrzewanie podłogowe ogranicza wybór materiałów, jakimi można pokryć podłogę – posadzka powinna dobrze przepuszczać i akumulować ciepło. W praktyce stosuje się płytki ceramiczne, płytki kamienne, a także odpowiednie panele drewniane. W takich wnętrzu trzeba również postawić na wysokie meble, które zapewniają prześwit nad podłogą.
  • Podłogówka pozwala ograniczyć ilość wirującego w powietrzu kurzu i zachować optymalną wilgotność.
  • Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – nie wymaga organizowania miejsca na przechowywanie opału ani sprawdzania poziomu paliwa i regularnego uzupełniania jego stanu. 

Zalety tradycyjnych grzejników 

  • Szeroki wybór rodzajów (ścienne, kanałowe, montowane wzdłuż okien, dekoracyjne) i łatwość dostosowania ich do specyfiki wnętrza. Ze względu na konstrukcję wyróżnić możemy: grzejniki płytowe, grzejniki żeberkowe oraz grzejniki drabinkowe.
  • Zapewniają możliwość regulacji temperatury – grzejniki konwektorowe pozwalają ograniczyć zużycie energii poprzez dużo wydajniejsze rozprowadzanie ciepła. Jeśli zdecydujesz się na grzejnik określonego typu, musisz pamiętać o miejscu jego montażu i możliwości zastosowania wymiennika ciepła o określonych przez producenta wymiarach.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Warto stosować je, gdy dom ogrzewasz kotłem gazowym lub pompą ciepła, czyli źródłami niskotemperaturowymi. Instalacja pozwala uzyskać idealną temperaturę pomieszczenia bez nadmiernego nagrzewania wody.

Kiedy lepiej sprawdzą się grzejniki?

Grzejniki dobrze sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, szczególnie tam, gdzie montaż podłogówki jest albo niemożliwy, albo utrudniony, np. na górnych kondygnacjach domu. Grzejniki dobrze współpracują zarówno z systemami niskotemperaturowymi, jak i wysokotemperaturowymi, takimi jak kotły na paliwo stałe lub ciekłe, więc są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *