fbpx
Ciekawe rozwiązania

Gdzie zainstalować czujkę dymu?

• Zakładki: 9


Bezpieczeństwo rodziny i domu dla każdego z nas stanowi priorytet. By móc spać spokojnie, nie możesz sobie pozwolić na błędy. Czujka dymu przenosi wykrywanie zagrożenia pożarem na zupełnie inny poziom. Czy wiesz, gdzie ją zainstalować?

Jak działa czujka dymu?

Czujka dymu to urządzenie, które nieustannie pracuje w służbie naszego bezpieczeństwa.  Monitoruje stan powietrza w miejscu, w którym została zainstalowana. Gdy normy stężenia objętościowego danego gazu w powietrzu zostaną przekroczone, czujka sygnalizuje zagrożenie głośnym dźwiękiem, który jest w stanie wybudzić domowników ze snu. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie zostało prawidłowo zamontowane i jest sprawne.

Gdzie zamontować czujkę dymu?

Najlepiej w każdym z pomieszczeń. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, zadbaj o to, aby na każdej z kondygnacji znalazło się chociaż jedno urządzenie. Szczególnie ważne są okolice sypialni i pokoju dziecięcego. Prawidłowo zainstalowana czujka dymu powinna znaleźć się na środku sufitu, z dala od urządzeń grzewczych, klimatyzatorów, wentylatorów, a także drzwi i okien. 

  • Czujki (poza optyczną liniową) powinny być montowane w odległości co najmniej 0,5 m od ścian lub ścianek działowych.
  • We pomieszczeniach podzielonych ścianami, przepierzeniami lub regałami nie dalej niż 30 cm od stropu
  • Wokół elementu detekcyjnego należy zapewnić wolną przestrzeń o promieniu sfery co najmniej 0,5 m.
  • Prześwit pomiędzy stropem a kanałem (mniejszy niż 25 cm) należy traktować jako przeszkodę i w związku z tym odsunąć czujkę na odległość większą niż 0,5 m.

Rodzaje czujek dymu

Istnieje wiele rodzajów czujek dymu. Jednak najczęściej stosowane są czujki jonizacyjne i optyczne (fotoelektryczne). Pierwsze reagują na niewielkie ilości dymu, które są niezauważalne dla oczu. Drugie wyposażone są w specjalne źródło światła, np. diodę LED. Brak pożaru sprawia, że światło nie jest rozpraszane przez dym. Wiązka światła omija fotodiodę i nie dzieje się nic, na co trzeba by zwracać uwagę. Jeśli jednak w pomieszczeniu, w którym zainstalowano czujkę, pojawi się dym, emitowana przez optyczny czujnik wiązka światła ulega rozproszeniu. Część rozbitych fotonów wpada na fotodiodę, a ta aktywuje alarm. Czujki jonizacyjne działają szybciej niż optyczne.

Możesz zdecydować się na czujki dymu zasilane bateriami lub przewodowe. My polecamy te drugie. Nie będziesz musiał myśleć o wymianie zużytych baterii i dzięki temu zyskasz pewność, że poza sytuacją, w której nie ma w domu prądu, czujka na pewno zadziała w momencie zagrożenia. Jeśli podłączysz wszystkie czujki dymu do jednego źródła zasilania (szeregowo), w momencie wykrycia dymu włączą się jednocześnie.

Podstawowe kryteria wyboru czujki dymu

  • Prawdopodobny rozwój pożaru w początkowej fazie.
  • Wysokość pomieszczenia.
  • Warunki otoczenia.

Konsekwencje wyboru niewłaściwej czujki i nieprawidłowej lokalizacji

  • Wzrost czasu reakcji systemu sygnalizacji pożarowej.
  • Wystąpienie fałszywych alarmów.

M.Ś.   

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *