fbpx
Budowa domu

Gdzie odprowadzać wodę z odwodnienia liniowego?

• Zakładki: 18


Woda deszczowa lub z roztopów, która spływa do odwodnienia liniowego, może zostać ponownie wykorzystana. To ekologiczny i ekonomiczny sposób np. na podlewanie trawnika, kwiatów i roślin jadalnych w przydomowych ogrodzie. Studzienka zbiorcza czy chłonna? A może kanalizacja? Dokąd odprowadzać wodę z odwodnienia liniowego?

Woda z odwodnienia liniowego w studzienkach zbiorczych

Pojemna studzienka zbiorcza służy do gromadzenia i przechowywania wody opadowej i innej. Woda może wpadać do środka studzienki poprzez ażurowe przykrycie i/lub dzięki połączeniu z pozostałymi elementami liniowej instalacji odwodnieniowej. O ile woda nie jest zanieczyszczona (np. chemikaliami z garażu), warto wykorzystać ją tak jak deszczówkę zebraną z dachu za pomocą rynien.

Dobrze mieć jednak na uwadze, że aby taka studzienka miał odpowiednią przepustowość i dobrze odgrywała swoją rolę, musisz na bieżąco kontrolować stan ażurowej pokrywy i usuwać złogi, np. zalegające liście i żołędzie.

Odprowadzanie wody z odwodnienia liniowego do studni chłonnej i kanalizacji

Studnia chłonna, do której będzie odprowadzana deszczówka, ma otwory w dnie, pozwalające wodzie przesiąkać do gruntu. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, żeby umieszczać ją dość daleko od budynku, chroniąc ściany i fundamenty przed nasiąknięciem. Studnię chłonną należy umieszczać co najmniej 1,5 metra ponad poziomem wód gruntowych. Jej instalację odradza się jednak na działkach z gruntami spoistymi, takimi jak gliny i iły.

Wodę możesz odprowadzać także do kanalizacji, musisz mieć jednak świadomość, że w ten sposób tracisz możliwość oszczędnego i przyjaznego naturze podlewania ogrodu deszczówką.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *