fbpx
Budowa domu

Fotowoltaika – dlaczego dobór inwertera jest taki ważny?

• Zakładki: 83


Wiele osób utożsamia instalacje fotowoltaiczne jedynie z panelami. W rzeczywistości jest to jednak tylko część systemu, w dodatku według wielu ekspertów wcale nie najważniejsza. Sercem instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nazywa się inwerter (falownik). To urządzenie, które dostosowuje parametry energii elektrycznej i czuwa nad prawidłową pracą całego systemu. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważny i jak dobrać inwerter.

Zastosowanie inwertera – co to jest i jak działa?

Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej składa się z dwóch głównych elementów – paneli fotowoltaicznych oraz inwertera. W tych pierwszych na skutek oddziaływania odpowiedniego natężenia promieniowania słonecznego powstaje energia elektryczna. Jest to jednak prąd stały, nieprzystosowany do zasilania instalacji elektrycznej budynku. Dlatego też każdy system do produkcji energii ze słońca musi być wyposażony w inwerter nazywany również falownikiem.

„Zadanie falownika jest dość proste, ale kluczowe – zajmuje się on przekształcaniem prądu stałego (DC) w prąd przemienny (AC), a następnie jego przekazywaniem do instalacji budynku. W zależności od rodzaju inwertera jest on przystosowany do przesyłania nadwyżek energetycznych do sieci lub też do magazynów energii. Ponadto jednym z ważniejszych jego zadań jest optymalizowanie pracy modułów w celu uzyskania ich maksymalnej sprawności w danych warunkach” – wyjaśnia przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej Muno.

Jak dobrać inwerter do paneli fotowoltaicznych?

Inwerter i panele fotowoltaiczne muszą tworzyć zgraną, doskonale współpracującą ze sobą parę. Parametry falownika należy też dostosować do rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Dostępne są trzy rodzaje falowników:

  • sieciowe – przeznaczone do współpracy z instalacjami on-grid,
  • wyspowe – przeznaczone do współpracy z instalacjami off-grid,
  • hybrydowe – mogące współpracować zarówno z siecią, jak i z magazynami energii.

Oprócz konwersji i przekazywania energii inwerter zajmuje się jednak również optymalizacją pracy paneli poprzez dostosowywanie ich obciążenia. Zajmuje się tym układ MPPT (moduł śledzenia mocy maksymalnej). Dlatego jego wysoka jakość jest niezwykle istotna.

Bardzo ważne jest też dopasowanie mocy inwertera w stosunku do mocy paneli fotowoltaicznych. Eksperci zalecają zazwyczaj tzw. przewymiarowanie mocy paneli w stosunku do inwertera, a wartość owego przewymiarowania zależy od ustawienia modułów. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku instalacji wschód-zachód. Wówczas moc paneli może być zdecydowanie wyższa w stosunku do mocy inwertera i wynosić 130-160%. Pozwala to kupić tańszy falownik i dość znacząco obniżyć koszt inwestycji.

Tylko w przypadku instalacji skierowanych na południe zaleca się dobór mocy inwertera w taki sposób, by była ona zbliżona do mocy paneli. W tej sytuacji przewymiarowanie często ma miejsce w drugą stronę – przy sprzyjających warunkach pracy moc paneli fotowoltaicznych powinna być niższa od mocy falownika.

Dobór inwertera do paneli – dlaczego to takie ważne?

Dlaczego moc falownika i jego pozostałe parametry są tak ważne? Ponieważ jest to urządzenie, które odpowiada za całą instalację fotowoltaiczną, a konkretnie za jej sprawność i bezpieczeństwo. Jeśli moc falownika jest zbyt niska względem mocy paneli, nie będzie on „nadążać” z przetwarzaniem całej wyprodukowanej energii w momentach, w których panele pracują najwydajniej. Oznacza to mniejszy uzysk w pogodne, słoneczne dni. Instalacja z inwerterem o zbyt dużej mocy też nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ na cenę tego urządzenia wpływa w znacznej mierze właśnie ten parametr. Wybierając za dużą moc, po prostu przepłacasz za swój falownik. Dlatego warto poradzić się fachowca i uzupełnić panele o idealnie dopasowany do nich inwerter.

Wybór właściwego falownika sprawia, że instalacja jest bezpieczna, a moduły fotowoltaiczne wykazują maksymalną sprawność w każdych warunkach. To jeden z najważniejszych czynników przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji fotowoltaicznej. Dlatego warto współpracować z instalatorami i sprzedawcami, którzy oferują wsparcie w zakresie dopasowania inwertera i modułów. Różnice w uzysku energii oraz oszczędnościach z tytułu fotowoltaiki mogą być znaczące!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
109 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *