fbpx
Budowa domu

Folia w płynie – czym jest i jak ją stosować?

• Zakładki: 11


Jeśli woda wniknie pod płytki, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Pod wpływem jej działania klej i fugi ulegają skruszeniu, a luźna płytka po prostu odpada. To wszystko niestety prowadzi do powstawania grzybów i pleśni. Rozwiązaniem problemu jest właściwa hydroizolacja. W zależności od potrzeb do ochrony powierzchni możesz użyć wielu materiałów. Jednym z nich jest folia w płynie.

Czym jest folia w płynie i do czego służy?

Folia w płynie to jednoskładnikowy preparat hydroizolacyjny, produkowany na bazie żywicy syntetycznej. Ma formę gotowego do użycia płynu.  Służy do uszczelniania powierzchni i zabezpieczania ich przed wnikaniem wody. Dużą zaletą wodoodpornej folii jest jej elastyczność. Można ją zastosować do powierzchni betonowych, gipsowo-kartonowych, z tynku cementowego, betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, płyt wiórowych, bloczków gipsowych, a nawet drewna. Powłoka nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc stosuje się ją jako podkład, a nie warstwę wierzchnią. Hydroizolacja tego typu najczęściej stosowana jest w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, toaleta, pralnia.

Zalety stosowania folii w płynie

  • Zabezpieczenie ścian i podłogi przed erozją wodną.
  • Zmniejszenie ryzyka zalania sąsiadów w przypadku wylania dużej ilości wody na podłogę.
  • Ochrona podłogi i ścian przed grzybami i pleśnią.
  • Łatwa aplikacja – preparat wystarczy wymieszać, wstrząsnąć.
  • Duża dostępność produktu.
  • Możliwość stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np.  na tarasie lub balkonie.

Wady folii w płynie

Po stronie wad należy wpisać niską wytrzymałość mechaniczną. Folia nie może stanowić samodzielnego materiału wykończeniowego. Po nałożeniu preparatu trzeba zastosować wybrany materiał wykończeniowy. Niestety nie każdego typu. Na starych płytkach lepiej sprawdzi się masa uszczelniająca lub zaprawa hydroizolacyjna.

Nakładanie folii w płynie

Wybór odpowiedniego preparatu

Istnieje wiele rodzajów folii w płynie, więc dla najlepszych efektów trzeba wybrać preparat w pełni odpowiadający twoim potrzebom. Zawsze upewniaj się, czytając etykietę na opakowaniu, czy dany preparat sprawdzi się w przypadku działań, które zamierzasz podjąć, np. montażu ogrzewania podłogowego. Dokładnie oblicz powierzchnię, którą chcesz pokryć folią w płynie. Pamiętaj, że przy nakładaniu dwóch warstw na metr kwadratowy powierzchni potrzebujesz od 1 do 1,5 kg preparatu.

Przygotowanie podłoża

Płynna folia może być aplikowana jedynie na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Po zdemontowaniu starej okładziny ściennej bądź podłogowej należy dokładnie wyrównać i oczyścić podłoże, a także usunąć wszelkie wybrzuszenia. Jeśli na podłodze pojawią się wgłębienia, należy je uzupełnić, np.  żywicą epoksydową z dodatkiem piasku kwarcowego. Niezwykle ważne jest odtłuszczenie powierzchni.

Aplikacja folii w płynie

Folię nakładamy za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, uprzednio zabezpieczając specjalnymi mankietami hydroizolacyjnymi okolic rur. Aplikujemy dwie warstwy o grubości 1 mm. W zależności od użytego preparatu, po nałożeniu pierwszej warstwy, trzeba poczekać od 2 do 8 godzin, by móc położyć drugą. Przy powtórnej aplikacji pędzel  lub wałek należy kierować prostopadle w stosunku do warstwy pierwszej.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *