fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Fiołek afrykański – uprawa i pielęgnacja w domu

• Zakładki: 8


Fiołek afrykański, zwany też sępolią, to popularna roślina doniczkowa, która pokochała warunki pogodowe w strefie umiarkowanej i rozgościła się na naszych parapetach. To jedna z tych praktycznie bezobsługowych roślin, które poleca się osobom bez tak zwanej ręki do roślin. Kwitnie przez cały rok, uśmiechając się do domowników listkami z karbowanymi brzegami. Jak uprawiać i pielęgnować w domu fiołek afrykański? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Ta niewielka roślina (10-15 cm wysokości, 12-15 cm średnicy) swoją botaniczną nazwę Saintpaulia ionantha zawdzięcza baronowi Walterowi von Saint Paul St. Claire, który odkrył ją pod koniec XIX wieku w Afryce Południowej, dokładniej w górach Usambara w Tanzanii. Łacińska nazwa jest mało rozpowszechniona, więc fioletowe kwiatki nazywamy najczęściej fiołkiem afrykańskim. Sępolia występuje w wielu odmianach, więc można spotkać rośliny z kwiatkami białymi, różowymi, czerwonymi, bordowymi, a także dwukolorowe w wielu wariantach.

Jak uprawiać fiołka afrykańskiego w domu?

Musisz pamiętać o tym, że sępolia nie lubi zimna. Jest to zrozumiałe, zważywszy na kraj pochodzenia. Po zakupie od razu owiń doniczki papierem, by nieco ochronić roślinę przed szkodliwymi warunkami. Jeśli jednak zdarzy się, że nie doniesiesz rośliny w pierwotnym stanie (kwiatki opadną), nie załamuj rąk. Wkrótce pojawią się nowe kwiatki, gdyż fiołek afrykański kwitnie przez cały rok.  Sępolia nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o ziemię. Zadowoli się zwykłą ziemią kwiatową z marketu. Najlepiej jednak czuje się w ziemi do kwiatów kwasolubnych. Jeśli masz tendencję do przelewania kwiatów, w trosce o dobro fiołka, twojego nowego obiektu ćwiczeń, na dno doniczki wsyp trochę keramzytu. Nadmiar wody prowadzi do gnicia korzeni. Fiołka podlewamy dwa razy w tygodniu, używając wody w temperaturze pokojowej. Wlewamy ją do podstawki, a nie do doniczki. Ponadto fiołek nie lubi moczenia liści. Pod wpływem wody za szybko pleśnieją.

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w domu

Zadbaj o rozproszone światło

Afrykańskie fiołki są światłolubne. Jako że rosły na górskich stokach, nie są za pan brat z ostrym światłem. Wolą, gdy światło jest rozproszone. Gdzie znajdziesz takie światło w domu? Na wschodnim i północnym parapecie.

Fiołek afrykański lubi ciepło

Zadbaj o temperaturę na poziomie 20-22°C i brak przeciągów. Tylko tyle i aż tyle.

Nawożenie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański nie jest wielkim miłośnikiem sztucznego dokarmiania. Nawozimy roślinę od marca do września, mniej więcej co dwa tygodnie, stosując połowę dawki nawozu. Sępolia najlepiej rośnie w przyciasnej doniczce. To chyba z tęsknoty za górskimi warunkami.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *