fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Farma fotowoltaiczna – o tym musisz wiedzieć

• Zakładki: 27


Coraz częściej w naszym kraju odnawialne źródła energii mają zastosowanie do produkcji prądu. W związku z tym bardzo dużym uznaniem współcześnie cieszy się fotowoltaika.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy założenie własnej farmy fotowoltaicznej jest opłacalne. Podpowiadamy również, w jaki sposób należy tego dokonać. Poza tym przedstawiamy, jaki wygląda budowa paneli fotowoltaicznych. Sprawdzamy też jaki jest koszt inwestycji we własną farmę.

Budowa ogniw fotowoltaicznych

Aby zapoznać się z zagadnieniem, czym właściwie są farmy fotowoltaiczne oraz czym się one wyróżniają, powinniśmy wiedzieć, jakimi cechami konkretnie wyróżnia się fotowoltaika. Chodzi tu oczywiście o proces, polegający na pozyskiwaniu energii słonecznej, a ta jest następnie przekształcana w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne zbudowane są przede wszystkim z ogniw. Takie ogniwa fotowoltaiczne spełniają rolę półprzewodników – to dzięki nim dochodzi do tak zwanego procesu fotowoltaicznego – przekształcenia energii cieplnej w prąd stały. Z tym wiąże się fakt, iż fotowoltaika musi być koniecznie wyposażona również w falownik – urządzenie odpowiedzialne za przemianę prądu stałego w prąd zmienny.

Panele fotowoltaiczne są zazwyczaj konstruowane z ogniw krzemowych. Mogą one być wyprodukowane z krzemu monokrystalicznego albo polikrystalicznego. Fotowoltaiczne ogniwa pierwszego typu charakteryzują się uporządkowaną strukturą, co z kolei wiąże się z tym, że wyróżniają się one największą efektywnością. Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne natomiast już na samym początku podlegają krystalizacji krzemu. Gdy krzem stopnieje, a później się schłodzi, powstaje niejednolita warstwa, która składa się z wielu plastrów. Innym typem ogniw PV są ogniwa amorficzne. Jak wskazuje nazwa, zbudowane są one z krzemu amorficznego. Ten rodzaj ogniw słonecznych nie jest tak wydajny, jak omówione wcześniej ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Farma fotowoltaiczna – najważniejsze informacje

Skoro zapoznaliśmy się już z podstawową charakterystyką fotowoltaiki i budową ogniw PV, czas aby przybliżyć odpowiedzi na pytania, które dotyczą farm fotowoltaicznych. Pierwszym pytaniem, które się nasuwa to, kiedy można powiedzieć, że mamy do czynienia właśnie z farmą fotowoltaiczną. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż tożsamym pojęciem dla farmy fotowoltaicznej jest elektrownia słoneczna.

Farma fotowoltaiczna zajmuje spory obszar i ustawione są na nim panele fotowoltaiczne. Ogniwa PV opiera się tam na odpowiednich konstrukcjach. Farma PV zwykle posiada minimalną moc 0,5 MW. Zaś największe farmy PV mogą osiągają moc znamionową nawet w wysokości kilkunastu megawatów. W związku z tym, iż energia słoneczna jest w Polsce dopiero w fazie popularyzacji, to szacuje się, iż prawdopodobnie z biegiem czasu zacznie się pojawiać coraz więcej farm fotowoltaicznych, będą one coraz większe i będą działać na dużo większą skalę niż ma to miejsce obecnie. Współcześnie farmy fotowoltaiczne zasilają prądem elektrycznym przede wszystkim większe przedsiębiorstwa, często też wspomagają elektrownie zasilające gminy czy powiaty.

Jak założyć własną farmę fotowoltaiczną – budowa farmy PV

Własna farma fotowoltaiczna jest dużo większym wyzwaniem niż wykorzystanie promieni słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej na własny użytek. Można jednak samemu założyć taką farmę PV, jeżeli oczywiście spełnieni się określone warunki. Pierwszym etapem zakładania swojej farmy PV jest znalezienie obszaru o odpowiedniej wielkości i nasłonecznieniu. Taki teren powinien być bezpośrednio wyeksponowany na działanie promieni słonecznych. Przed podjęciem decyzji o montażu powinniśmy dobrze sprawdzić predyspozycje danego terenu, żeby mieć pewność, iż własna farma PV ma sens.

Następnym etapem w tym procesie jest zebranie odpowiedniej dokumentacji. Składają się na nią m.in. kosztorys, a także spis wszystkich urządzeń oraz projekt terenu, gdzie ma być zamontowana nasza fotowoltaika. Powinniśmy również zawrzeć umowę z siecią energetyczną, do której chcemy sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną. W tym miejscu bardzo istotną rolę odgrywa moc, jaką będzie posiadać nasza farma PV. To od tego czynnika zależy np. wysokość opłat, które będziemy ponosić wyłącznie my jako inwestorzy lub będą one dzielone z siecią energetyczną.

Kolejnym ważnym aspektem jest też promesa wydania koncesji. Trzeba się o nią ubiegać jeszcze zanim nasza farma PV zostanie ostatecznie wybudowania. To dokument, który potwierdza, że otrzymamy pełnoprawną koncesję na sprzedaż wyprodukowanej przez nas energii elektrycznej do ogólnej sieci. Należy podkreślić, iż właśnie w takich okolicznościach inwestycja we własną farmę fotowoltaiczną jest najbardziej opłacalna. Elektrownie, które działają na bazie promieni słonecznych zyskują coraz większą popularność i w związku z tym cieszą się coraz większą dostępnością.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *