fbpx
Aranżacja wnętrz

Elegancka fasada domu, efektowny korytarz – jak dobrać drzwi wejściowe?

• Zakładki: 79 • Komentarz: 1


Frontowa elewacja domu to jego wizytówka. Żeby prezentowała się interesująco, musi stanowić spójną, dopracowaną całość. Najbardziej istotne jest dopasowanie stylistyczne i kolorystyczne dużych powierzchni. Jedną z nich stanową w bryle budynku drzwi wejściowe do domu.

Drzwi zewnętrzne stanowią specyficzny element aranżacji – są częścią fasady, ale także korytarza czy hallu wewnątrz mieszkania. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najlepsze dla twojego domu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Jak dopasować drzwi wejściowe do domu? Design i konstrukcja

Drzwi wejściowe to wizytówka twojego domu. Warto więc poświęcić im nieco uwagi i dopasować je do pozostałych elementów fasady. Kolorystycznie, a także w miarę możliwości materiałem wykonania powinny harmonizować ze stolarką okienną oraz bramą garażową. Warto postarać się o spójną kompozycję również wówczas, kiedy garaż stanowi odrębny budynek i brama nie jest elementem bryły domu.

DRZWI WEJŚCIOWE DOPASOWANE STYLISTYCZNIE

Wybierając drzwi wejściowe do domu, należy je dopasować stylistycznie do pozostałych elementów budynku. W klasycznych domach zwykle lepiej niż minimalistyczne formy prezentują się drzwi o bardziej tradycyjnym designie, np. z ornamentowanymi przeszkleniami czy prawdziwym szlifem rowkowym na szkle.

Z kolei w domach nowoczesnych, doskonale wyglądają drzwi o surowym designie i ograniczonym zdobnictwie. Proste formy zwykle dobrze współgrają z monochromatyczną kolorystyką – odcieniami bieli, szarości oraz czerni.

Dobierając drzwi wejściowe, nie można zapominać o tym, że będą one widoczne również wewnątrz budynku. Fakt ten należy mieć na uwadze zwłaszcza wtedy, kiedy zewnętrzny design różni się w dużym stopniu od stylu, w jakim zostały zaaranżowane pomieszczenia mieszkalne.

KONSTRUKCJA – DOPASUJ DRZWI WEJŚCIOWE DO WŁASNEJ WIZJI

Poza standardowymi rozwiązaniami niektórzy producenci oferują klientom również mniej popularne na rynku opcje, takie jak np. drzwi o niestandardowej wysokości, np. 2.5, a nawet 3 m, czy duże przeszklenia po jednej ze stron skrzydła lub obydwu.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych drzwi wejściowych są płyty bez widocznego profilu skrzydła i z ukrytymi zawiasami. Takie drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dzięki temu, gdy patrzy się na nie z hallu czy korytarza, sprawiają wrażenie drzwi wewnętrznych, a nie wejściowych do domu.

Drzwi do domu – przeszklone czy nie?

Wybierając drzwi wejściowe do domu, szczególną uwagę zwracamy oczywiście na bezpieczeństwo. Z tego powodu drzwi bez przeszkleń wydają się nam intuicyjnie bardziej solidne i mniej narażone na sforsowanie przez ewentualnego włamywacza.

Warto jednak podkreślić, że znani na rynku producenci drzwi zewnętrznych opracowali przeszklenia, które gwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Dlatego wybierając drzwi wejściowe, możemy z powodzeniem kierować się własnym gustem i potrzebą w kwestii przeszkleń.

Kiedy warto zastosować drzwi szklane lub częściowo przeszklone? Poza walorami estetycznymi, które oczywiście zależą od indywidualnych upodobań, szklane lub przeszklone częściowo drzwi zapewniają w pomieszczeniu, do którego prowadzą, więcej światła niż drzwi pełne.

Jeśli więc nasz korytarz czy hall jest ciemny, nie ma w ogóle dostępu do światła dziennego lub jest go tam po prostu niewiele, warto rozpatrzyć zakup drzwi przeszklonych.

Drzwi zewnętrzne – materiał wykonania

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rodzajów drzwi zewnętrznych, jednak niezależnie od designu najczęściej stosowanym materiałem jest:

 • tworzywo sztuczne,
 • aluminium,
 • stal.

Drzwi stalowe gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i trwałość, podobnie jak drzwi aluminiowe. Są one jednak droższe od najbardziej popularnych drzwi z tworzywa sztucznego.

Niezależnie od materiału wykonania, wysokiej jakości drzwi oferowane przez znanych na rynku producentów zawsze gwarantują:

 • bezpieczeństwo,
 • trwałość,
 • wysoką izolacyjność termiczną,
 • szczelność.

Firmy o ugruntowanej pozycji mogą zaproponować klientom dużą możliwość wyboru, jeśli chodzi o wykończenie drzwi wejściowych, a także ciekawe, praktyczne rozwiązania. Warto wymienić wśród nich np. opadające uszczelki progowe chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy obsługę drzwi przez aplikację na smartfona.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
92 wyświetlenia
bookmark icon

One thought on “Elegancka fasada domu, efektowny korytarz – jak dobrać drzwi wejściowe?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *