fbpx
Ogród

Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie i przy domu

• Zakładki: 19


Chcesz zatrzymać wodę w ogrodzie i płacić mniejsze rachunki? Postaw na ekologiczną nawierzchnię,  która umożliwia glebie wchłanianie wody deszczowej, dzięki czemu jej naturalny obieg nie zostaje zachwiany. Woda, która równomiernie wsiąka w glebę, dostarcza roślinom substancji odżywczych, a parując, nawilża powietrze. Bezpośrednią korzyścią, jaką odnosi osoba, która zdecydowała się na ekologiczną powierzchnię w ogrodzie (wodoprzepuszczalną), jest brak konieczności płacenia podatku od wód opadowych. Podpowiadamy, z czego możesz wykonać ekologiczną nawierzchnię w swoim ogrodzie.

Dlaczego warto zdecydować się na ekologiczną nawierzchnię?

Uprawa ziemi, wycinka lasów, wypalanie trwa, zabudowywanie i brukowanie coraz większych powierzchni – działania człowieka zakłócają naturalne magazynowanie wody w glebie, czego efektem jest obniżenie poziomu wód gruntowych, a także powodzie. Woda, której gleba nie była w stanie wchłonąć, system kanalizacji deszczowej spływa do cieków wodnych. Dochodzi do zalewania przyległych obszarów. Decydując się na ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie i wokół domu, przede wszystkim przestajesz zakłócać działania natury.

Zalety ekologicznej nawierzchni

  • Mniejsze zużycie wody pitnej do podlewania – woda deszczowa równomiernie wsiąka w glebę, zasilając rośliny, więc można zmniejszyć częstotliwość podlewania.
  • Nadmiar wody nie obciąża kanalizacji deszczowej i nie zagraża jej przepełnieniem.
  • W ogrodzie nie tworzą się kałuże
  • Ekologiczne nawierzchnie nie są śliskie

.

Ekologiczna nawierzchnia z kamieni

Ekologiczną nawierzchnię należy wykonać z różnych rodzajów kruszywa o ostrych i nieregularnych krawędziach, np. grysu, żwiru, pospółki. Układa się je warstwami – od najgrubszych, o największym uziarnieniu do najdrobniejszych – a następnie ubija. Mniejsze kamienie warstw górnych zaklinują się między kamieniami, które leżą poniżej, tworząc stabilną nawierzchnię. Wadą tego rozwiązania jest możliwość pojawienia się chwastów i konieczność dosypywania kamieni.

Ekologiczna nawierzchnia z kruszywa i żywicy

Kruszywo (np. piasek, żwir, grys) wymieszane z niewielką ilością żywicy epoksydowej tworzy nawierzchnię o porowatej strukturze, która doskonale przepuszcza wodę, napowietrzając przy tym glebę. Nie tworzy siedliska dla owadów, nie zarasta chwastami.

Ekologiczna nawierzchnia: plastikowe kratki trawnikowe

Kratka przypomina plaster miodu i mimo użycia plastiku wytrzymuje znaczne obciążenia. Tego typu nawierzchnia nie przesuwa się skutek użytkowania. Jest odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne.  Konstrukcja nawierzchni uniemożliwia kretom przedostanie się na powierzchnię! Materiał nadaje się do budowy poboczy lub ścieżek ogrodowych, które nie są często używane.

Ażurowe płyty betonowe

Płyty betonowe znakomicie przepuszczają wodę. Kratki można wypełnić trawą lub żwirem, w zależności od rodzaju powierzchni. Ten typ nawierzchni najczęściej wykorzystuje się do  umacniania skarp, nasypów i utwardzenia podjazdów. Płyty występują w 3 kolorach – szarym, czerwonym i grafitowym – i 3 grubościach  – 8, 10 i 12 cm.

Ekologiczna nawierzchnia w formie płyt betonowych z wypustkami dystansowymi

Aby nawierzchnia betonowa mogła przepuszczać wodę i zostać uznana za ekologiczną, stosuje się wypustki dystansowe, dzięki którym jest możliwe pozostawienie dużych odstępów pomiędzy płytkami.  Wypełnia się przepuszczalnym żwirem, piaskiem lub po prostu ziemią, na której kiedyś wyrośnie trawa. Rozwiązanie najczęściej stosowane jest w przypadku dużych powierzchni, tj. podjazdów lub ścieżek wokół domu.

Płytki gumowe

Płyty gumowe  z  tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu  są w pełni przepuszczalne. Jako że są również antypoślizgowe i miękkie, sprawdzają się w miejscach, gdzie bawią się dzieci. Charakteryzują się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi i nie wymagają konserwacji.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *