fbpx
Aranżacja wnętrz

Dywany nowoczesne – porady, rozwiązania

• Zakładki: 13


Jeszcze niedawno hojnie eksponowane we wnętrzach domów, później wyparte przez praktycyzm paneli i surowość drewna. Dziś na nowo odkrywamy ich aranżacyjne możliwości. Czym się kierować, wybierając dywany do poszczególnych pomieszczeń? W tym artykule dywany nowoczesne odkryją przed Wami wszystkie swoje tajemnice!

Tajniki aranżacyjne dywanów nowoczesnych

Nie tylko kolor jest ważny. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Na rynku dostępne są dywany z włókien naturalnych, takich jak, między innymi, bawełna, wełna, oraz włókien syntetycznych – z wiskozy czy akrylu. Niezależnie od materiału, z którego jest zrobiony, należy zadbać o jego higienę. Częste odkurzanie to podstawa. Pamiętajmy również, by raz na jakiś czas poddać go czyszczeniu na mokro.

Dywan do każdego z pomieszczeń możemy wybrać na zasadzie kontrastu, czyli tworząc niebanalne połączenia kolorystyczne (mile widziane wyjść poza schemat czerń-biel) albo czerpiąc z tej samej gamy kolorów, co reszta wyposażenia. Oba sposoby mają swoje pułapki.

O czym warto pamiętać, wybierając designerskie dywany?

Jeśli zależy nam na powiększeniu powierzchni, zdecydujmy się na dywany w jasnych kolorach. Oprócz optycznego oszustwa pokój nabierze więcej światła. Kolorowe dywany nadają wnętrzu ciepła i przytulności. Soczyste kolory ożywią nijakie pomieszczenia, dlatego warto na nie postawić, jeśli w wystroju pomieszczenia brakuje nam mocniejszego akcentu.

Najlepiej sprawdza się zasada przeciwieństw. W pomieszczeniach pełnych przepychu, utrzymanych w duchu rokoko wybierzmy dywany jednolite, które będą stanowiły przeciwwagę dla barokowego bogactwa. Duże dywany optycznie powiększają przestrzeń. Są przy tym praktyczne i estetyczne. Małe dywany, wyznaczą centralne punkty we wnętrzu. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozległych metraży, takich jak lofty, w których granice poszczególnych pokoi, nie są jasno wyznaczone. Wówczas niewielkie dywaniki pomogą nam wytyczyć strefy..

Układy i układziki, czyli dywan do salonu

Salon to miejsce, które zazwyczaj pełni reprezentatywną funkcję. Podczas gdy codzienne obowiązki i napięty harmonogram dnia ograniczają nas do przemieszczania się na linii kuchnia-sypialnia, warto zadbać o to, by przebywanie w pokoju dziennym było przyjemnym doznaniem. Oprócz nowoczesnych mebli wyposażmy go w designerski dywan. Jak go ułożyć, aby pasował do ustawienia wyposażenia? Styl mieszkania odzwierciedla styl życia mieszkańców, dlatego zachęcamy do eksperymentowania i zabawy formą.

Przytulna sypialnia

Puszyste dywany są idealne do sypialni. Dzięki nim przyjemnie jest postawić stopę na podłodze o poranku. Poza tym sypialnia najczęściej połączona jest z garderobą. Przygotowując sobie stylizacje (co niekiedy zajmuje dłuższą chwilę…), przyjemniej będzie stąpać po miękkim podłożu. Tutaj możemy wykorzystać sprawdzone rozwiązanie, układając dywan pod łóżkiem. Możemy też postawić na awangardę, umieszczając dywan na przykład po skosie. Warto pamiętać, że dywany nie tylko zwiększają komfort, ale również wygłuszają kroki. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin posiadających małe dzieci.

Dywan do przedpokoju

Pierwsza zasada, o której warto pamiętać – unikajmy jasnych dywanów w korytarzu. W tego typu przestrzeni są mało praktyczne – szybko się brudzą, co niestety od razu widać. Przedpokój to wizytówka całego domu. Dlatego, jeśli nie podchodzimy pedantycznie do czystości, lepiej wybrać dywanik w innym kolorze. To, co jest wadą tego typu tekstyliów, paradoksalnie, jest również ich zaletą. Dywany zatrzymują na swojej powierzchni kurz i pył, które przynosimy do domu. Dodatkowym atutem jest to, że chronią podłogę przed uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku drewnianej powierzchni, która jest podatna na zarysowania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *