fbpx
Aranżacja wnętrz

Drzwi przesuwne do pokoju – rodzaje, opinie, porady

• Zakładki: 11


Drzwi przesuwne w pokoju są rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się szczególnie w mieszkaniach o małej przestrzeni, ponieważ pozwala, by zaoszczędzić miejsca konieczne do otwierania drzwi. Jednak nie tylko również drzwi przesuwne do pokoju sprawdzą się w domach, nawet w tych o większych powierzchniach.

Pokojowe drzwi przesuwne to także świetne rozwiązanie przy nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń. Podpowiadamy, jakie właściwości mają przesuwne drzwi do pokoju, z jakimi rodzajami takich drzwi można się spotkać. Wyjaśniamy, jakie mają zastosowanie i z jakich materiałów takie drzwi są wykonywane.

Drzwi przesuwne do pokoju – najważniejsze informacje

Drzwi przesuwne do pokoju mają mnóstwo zalet, lecz mają też i wady. Do najistotniejszych ich zalet należy zaliczyć oszczędność miejsca. Drzwi przesuwne nie zajmują miejsca przy otwieraniu wewnątrz pokoju, także, gdy są szerokie. Skrzydła typowych drzwi otwieranych o szerokości 100 cm, zajmują sporo miejsca po otwarciu. Z kolei drzwi przesuwane, które mają szerokość skrzydeł sięgającą nawet 150 cm, po ich otwarciu nie zajmują praktycznie żadnej przestrzeni w pokoju.

Przesuwane drzwi do pokojów mogą nawet pełnić funkcję działowej ścianki, a czasem zasłon, paneli czy parawanu. Drzwi przesuwane mogą też pełnić rolę dekoracyjną – świetnie dopasują się do wnętrz pokojów zaaranżowanych w różnych stylach. Drzwi rozsuwane naścienne są bardzo łatwe w montażu. Aby je zamontować wystarczy zainstalować specjalną prowadnicę do ściany. Taki montaż nie wiąże się z kuciem ściany. W związku z tym nie powoduje to bałaganu, nie niszczy się też ścian. Mogą być wykonywane na wymiar i według projektu.

Przesuwane drzwi pokojowe nie będą w stanie zapewnić takiej izolacji akustycznej, jak ma to w miejsce w przypadku drzwi otwieranych klasycznie, ponieważ przesuwają się wzdłuż ściany i odstają od niej. Drzwi przesuwne naścienne nie zajmują miejsca wewnątrz pokoju, gdy są otwarte. Jednak ich wadą jest to, że na ścianie, wzdłuż której są zamontowane, nie można postawić mebli lub w inny sposób jej zagospodarować. Drzwi przesuwne chowane w ścianie, wiążą się z wymurowaniem podwójnej ścianki gips-karton, gdzie będą się one chować. To uciążliwe zadanie, zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest już urządzone.

Rodzaje drzwi przesuwnych do pokoju

Drzwi przesuwne pokojowe chowane w ścianie

Drzwi przesuwne pokojowe chowane w ścianie to rozwiązanie, cieszące się dobrymi opiniami ze względu na to, że mają one wysokie walory estetyczne. To rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Tego typu drzwi przesuwne można zastosować w małych pokojach lub np. jako przejście z pokoju sypialnego do łazienki. Takie drzwi, jak sama nazwa wskazuje chowają się w ścianie. Kiedy są otwarte, maskują się całkowicie w ścianie. Takie drzwi przesuwane są przy użyciu specjalnego systemu, mieszczącego się w kasecie. Taka kaseta jest łatwa w montażu.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie można zakupić w różnych kolorach, a ponadto mogą one być wykonane z różnych materiałów i różnym stylu wykończenia. Najlepiej montować je jeszcze na etapie budowy lub domu bądź mieszkania. Gdy jednak chcielibyśmy zamontować takie drzwi w ścianie w wykończonym już pomieszczeniu, trzeba liczyć się z tym, iż konieczne będzie przeprowadzenie uciążliwych prac wyburzeniowych.

Naścienne przesuwane drzwi pokojowe

Innym rozwiązaniem są naścienne drzwi przesuwne do pokojów. W przeciwieństwie do tych chowanych w ścianach, znajdują się one przez cały czas na zewnątrz ściany i są w związku z tym przez cały czas widoczne. Można je bez dosyć prosto montować w gotowych, wyremontowanych pokojach, ponieważ nie wymaga to wyburzania ścian. Drzwi tego typu poruszają się po naściennych mechanizmach przesuwnych.

Przesuwne drzwi naścienne można z powodzeniem stosować zarówno w niewielkich pokojach, jak również w pomieszczeniach o większych powierzchniach. Sprawdzą się np. jako przejście z sypialni do łazienki. Ciekawym rozwiązaniem będą podwójne naścienne drzwi przesuwane prowadzące do salonu. Drzwi przesuwne naścienne dostępne są w różnych kolorach. Wykonuje się je z różnych materiałów. To tańsze rozwiązanie od drzwi przesuwnych, które są chowane w ścianie.

Materiały na drzwi przesuwne do pokoju

Przesuwane drzwi pokojowe najczęściej są wykonane z drewna albo z materiałów drewnopochodnych. Z tych dwóch opcjo drewno jest oczywiście materiałem droższym, lecz także bardziej trwałym i dźwiękoszczelnym. Ciekawą opcją pod względem estetyki są przesuwane drewniane drzwi, posiadające ozdobne przeszklenia.

Można też spotkać się ze szklanymi drzwiami przesuwnymi pokojowymi. Takie rozwiązanie staje się coraz modniejsze i ma wysokie walory estetyczne. Sprawdzi się więc głównie w nowoczesnych aranżacjach salonu i innych pokojów. Świetnie będą się one komponowały zwłaszcza z przesuwnymi drzwiami na balkon lub taras.

Można także spotkać drzwi przesuwne wykonane z tworzyw sztucznych. Takie drzwi są dosyć lekkie, a ponadto często mają one ciekawe wzory. Są one dosyć tanie, lecz niestety charakteryzują się małą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Mają też słabą izolację akustyczną.

Drzwi przesuwne do pokoju – o tym warto wiedzieć

Pokojowe drzwi przesuwne sprawdzają się zwłaszcza w mieszkaniach o małych metrażach, a także w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Można wybrać pokojowe drzwi przesuwne chowane w ścianie albo naścienne drzwi przesuwne do pokoju. Drzwi przesuwne do pokojów wykonuje się z takich materiałów jak drewno, materiały drewnopochodne, szkło, ewentualnie tworzywa sztuczne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *