fbpx
Aranżacja wnętrz

Drzwi i okna tarasowe – rodzaje, porady przy wyborze

• Zakładki: 21


Współcześnie przy wykańczaniu domów jednorodzinnych, ale również dla mieszkań o dosyć dużych powierzchniach, bardzo duże znaczenie ma stolarka tarasowa. Panuje moda na ciekawe aranżacje tarasu, werandy lub balkonu oraz na różnego rodzaju okna i drzwi tarasowe, werandowe, balkonowe.

Dzisiejsza architektura oraz technologia dają wiele ciekawych rozwiązań i możliwości, również w tym elemencie wykończenia domów i mieszkań. Mamy całą paletę okien i drzwi na taras do wyboru. Możemy się zdecydować na drzwi i okna balkonowe przesuwne, na klasyczne okna i drzwi tarasowe rozwieralne. W dzisiejszych czasach architekci zostawiają często bardzo duże przestrzenie na zaaranżowanie jako wyjście na taras, werandę, balkon, czy ogród.

Drzwi i okna tarasowe – podstawowe informacje

Drzwi i okna tarasowe to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby wyjście z domu na taras, werandę balkon było dobrze doświetlone i dało możliwość wizualnego połączenia tych miejsc. Drzwi i okna tarasowe to element wyposażenia domu, który ma dużą powierzchnię i dzięki temu mamy możliwość doświetlenia pomieszczenia poprzez to, że powierzchnia przeszklona jest spora.

Drzwi i okna tarasowe można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Możemy spotkać drzwi tarasowe z PCV, aluminium, drewniane lub drewniano aluminiowe. Inny podział okien i drzwi tarasowych to ich budowa i system, w jakim pracują, wliczając w to ilość skrzydeł.

Ze względu na budowę i system pracy , można wyróżnić okna i drzwi tarasowe rozwieralno uchylne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe, okna i drzwi tarasowe przesuwne, drzwi i okna tarasowe podnoszono przesuwne oraz drzwi i okna tarasowe uchylno przesuwne.

Drzwi i okna tarasowe – zastosowanie i rodzaje

Drzwi i okna tarasowe rozwieralno uchylne pojedyncze i podwójne

Okna i drzwi tarasowe rozwieralno uchylne są łatwe w otwieraniu i nie blokują przestrzeni we wnętrzu pomieszczenia. Dają możliwość tworzenia bardzo dużych przeszklonych przestrzeni. Można za ich pomocą ułożyć niemal całe przeszklone ściany. Drzwi tarasowe tego rodzaju można podzielić na dwa podtypy. Dostępne są rozwieralno uchylne okna i drzwi tarasowe jednoskrzydłowe (pojedyncze) oraz rozwieralno uchylne okna i drzwi tarasowe dwuskrzydłowe (podwójne).

Tego typu drzwi i okna tarasowe dostępne są w różnych wymiarach. Należy jednak pamiętać, że poszczególni producenci mają swoje ustandaryzowane wymiary, szerokość pojedynczego skrzydła zawiera się najczęściej do 90 cm, a wysokość nie przekracza 240-250 cm. Drzwi tego typu otwierają się do wewnątrz. Aby wypełnić całą przestrzeń, otwór wyjściowy w ścianie, można ze sobą łączyć poszczególne, pojedyncze lub podwójne skrzydła.

Drzwi tarasowe rozwieralno uchylne charakteryzują się bardzo wysokim ok. pięciocentymetrowym progiem. W niektórych przypadkach można zamówić drzwi tego typu z nieco niższym progiem o wysokości ok. 2 cm. Drzwi tego rodzaju można uchylić, aby przewietrzyć mieszkanie. W niektórych modelach dostępne jest również rozszczelnianie.

Okna drzwi tarasowe uchylno przesuwne

Innym bardzo popularnym rodzajem drzwi i okien tarasowych są drzwi uchylno przesuwne. Drzwi tarasowe tego typu nie zajmują przestrzeni w pomieszczeniu, w którym się znajdują, gdyż są otwierane przesuwnie. Daje to możliwość większego zagospodarowania przestrzeni.

W momencie, gdy drzwi tego typu są zamknięte, skrzydło stałe oraz przesuwne tworzą linię prostą. Wygląda to estetycznie. Na ościeżnicy montowana jest szyna, która jest widoczna. Jeżdżą po niej wózki zamontowane na wewnętrznej ramie ruchomego skrzydła i ukryte są pod specjalnymi maskownicami.

Próg w drzwiach uchylno przesuwnych może być zarówno wysoki, jak i niski. Pojedyncze skrzydło drzwi uchylno przesuwnych może mieć nawet do 160 cm szerokości i pozwala to utworzyć przejście o świetle do 150 cm.

Okna drzwi tarasowe podnoszono przesuwne

Jeżeli chodzi o typ konstrukcji oraz system funkcjonowania, możemy spotkać się także z drzwiami tarasowymi podnoszono przesuwnymi. Drzwi tarasowe podnoszono przesuwne uchodzą za rozwiązanie niezwykle komfortowe.

Drzwi i okna tarasowe tego typu to kolejny przykład zastosowania systemu przesuwnego. Tego rodzaju drzwi tarasowe przesuwne mogą mieć pojedyncze skrzydła drzwiowe osiągające nawet do 250 cm, co pozwala na uzyskanie przejścia o świetle do 240 cm. Całe przeszklenie podnoszono przesuwne drzwi tarasowe z oknem mogą osiągać nawet do 5-6 m. A dzięki zastosowaniu drzwi narożnych, tą długość można nawet podwoić.

Tego rodzaju drzwi tarasowe z oknem mają skrzydło przesuwne oraz stałe przesunięte względem siebie. Drzwi tarasowe przesuwne zachodzą na skrzydło stałe. Natomiast, gdy są to drzwi podnoszono przesuwne podwójne, jedne zachodzą na drugie. Skrzydła tych drzwi przesuwają się równolegle względem siebie lub elementów stałych tych okiem.

Rodzaje drzwi i okien tarasowych ze względu na materiał wykonania

Podobnie jak większość elementów stolarki drzwiowej i okiennej, tak samo drzwi i okna tarasowe mogą być wykonane z takich materiałów jak PCV, aluminium oraz drewno. Dostępne są okna i drzwi tarasowe wykonane w drewnie różnych gatunków, różnych kolorów i różnej odporności na czynniki zewnętrzne.

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się okna i drzwi tarasowe drewniano aluminiowe. Zaletą takiej konstrukcji drzwi tarasowych jest to, że cechują się one bardzo dużą wytrzymałością, którą daje aluminium oraz wysoką estetyką, którą z kolei daje wykończenie tych drzwi drewnem.

Drzwi i okna tarasowe – inne rozwiązania

Oprócz typowych rodzajów drzwi i okien na taras, możemy się również spotkać z innymi ciekawymi propozycjami producentów. Dużą popularnością cieszą się drzwi na taras z klamką zewnętrzną, która ma zapobiec zamknięciu, zatrzaśnięciu się na tarasie lub balkonie. Należy sobie jednak zdać sprawę z tego, że klamka na zewnątrz może nie być idealnym rozwiązaniem, gdyż stwarza zagrożenie, że ktoś może się włamać do naszego domu.

Okna i drzwi tarasowe są także często stosowane jako drzwi wyjściowe do ogrodu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które lubią spędzać czas w ogrodzie i poświęcają swój czas na pielęgnację ogrodu. Dzięki temu możemy cieszyć wzrok ładnie urządzonym ogrodem z salonu.

Drzwi i okna tarasowe –podsumowanie

Drzwi i okna tarasowe cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników domów jednorodzinnych i mieszkań o dużej powierzchni. Do wyboru mamy drzwi i okna balkonowe przesuwne oraz rozwieralne. Drzwi i okna werandowe możemy zaaranżować na wiele sposobów, tworząc za ich pomocą wyjście na taras, balkon, werandę lub ogród.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *