fbpx
Budowa domu

Drewniany dom z bali – wszystko co trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 14


Dom z bali to stylowe i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób planujących budowę domu. Jakie wady i zalety posiada dom z bali? Cena budowy, konstrukcja i konserwacja, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Dom z bali — czym jest i jak wygląda jego konstrukcja?

Dom z bali to ciekawa propozycja architektoniczna dla wielbicieli prostych i naturalnych rozwiązań. Jest to ekologiczny budynek mieszkalny wykonany z bali drewna. Wyróżnia się solidne domy całoroczne oraz lżejsze budowle letniskowe. Domy mogą różnić się stylem oraz sposobem konstrukcji. Zawsze jednak zachwycają wyglądem, przytulnym wnętrzem oraz są przyjazne dla środowiska.

Bale zazwyczaj wykonuje się z naturalnego, litego drewna. Podobnie jak w klasycznych technikach budowlanych, drewniana konstrukcja umieszczana jest na płycie lub ścianach fundamentowych. Wewnętrzne stropy wykonywane są z lżejszych bali lub innej lżejszej konstrukcji drewnianej, na którą można nakręcić płyty gipsowo-kartonowe. Solidna konstrukcja umożliwia położenie każdego rodzaju pokrycia dachowego.

Rodzaje domów z bali

Domy z bali niegdyś kojarzone były niemal wyłącznie z architekturą wiejską lub góralską. Obecnie coraz częściej pojawiają się na terenach podmiejskich oraz nawet w miastach. Ich mieszkańcy doceniają korzystne dla zdrowia warunki, jakie stwarza budowla oraz niewysokie koszty eksploatacji budynku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje domów z bali?

Domy z bali całoroczne

To typ budynków przeznaczonych do całorocznej eksploatacji. Dom zapewnia odpowiednią izolację zimą oraz wentylacje w cieplejszych miesiącach. Konstrukcje wykonane z grubych bali o dużej średnicy często nie wymagają dodatkowego ocieplenia, równocześnie zapewniając optymalną temperaturę wewnątrz, co korzystnie przekłada się na rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesny dom z bali

To odpowiedź na potrzeby osób, które chcą mieszkać w ekologicznym i ergonomicznym domu, a równocześnie zależy im na nowoczesnym wyglądzie budynku, dostosowanym do stylu miejskiego. Taki efekt można uzyskać na przykład poprzez nakręcenie na drewnianą konstrukcję płyt gipsowo-kartonowych, dzięki którym dom z bali i nowoczesne wnętrze są możliwe do pogodzenia. Pozostawione fragmenty bali i litego drewna świetnie uzupełniają nawet minimalistyczne wnętrze.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *