fbpx
Ciekawe rozwiązania

Drewniana balia kąpielowa – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

• Zakładki: 22


W Polsce rozwija się moda na drewniane balie w ogrodzie. Gorąca kąpiel pod gołym niebem to wyjątkowa forma relaksu i odprężenia. W poniższy poradniku podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie balii kąpielowej.

Drewno do budowy balii

Najważniejszym budulcem balii kąpielowej jest drewno. To od jakości drewna zależy czy balia będzie szczelna, wytrzymała i zdolna do użytkowania bez wiele lat. Niestety balie kąpielowe wykonane ze zwykłego drewna świerkowego często bywają nie szczelne, po kilkunastu miesiącach drewno zaczyna butwieć, gnić, a w złych warunkach może pojawić się pleść i grzyb. W skutek czego po 2 latach balia staje się bezużyteczna.

Zdjęcie: Shutterstock

Do bali kąpielowych najlepiej nadaje się drewno termiczne (Thermwood). Dzięki procesom obróbki cieplnej trwającym aż 100 godzin, drewno:

  • Nabiera odporność na wilgoć, staje się stabilne wymiarowo, a balia mimo upływu czasu pozostaje szczelna.
  • Lepiej izoluje ciepło, co oszczędza energię potrzebną do ogrzania wody. Przez całą noc temperatura wody w balii termicznej spada tylko o około 3-5 °C.
  • Nie zawiera żywicy plamiącej ubrania. Wysoka temperatura i para wodna skutecznie usuwają żywicę.
  • Staje się odporne na pleśń i grzyby. Balia nie szarzeje i nie czernieje. Po wielu latach drewniana obudowa zachowuje elegancki wygląd.

Czytaj dalej: Nowoczesne meble ogrodowe – ciekawsze propozycje, aranżacje

Ogrzewanie balii kąpielowej

Tradycyjne balie ogrzewane są piecem opalnym drewnem. To szybki i dobry sposób na nagrzanie wody pod warunkiem, że masz pod dostatkiem drewna opałowego i pilnowanie ognia cię nie zmęczy. Ważne by piec na drewno znajdował się obok i poniżej balii, a nie wewnątrz. Zapewnia to lepszą cyrkulację wody tzn. temperatura wody będzie w całej balii taka sama, bez konieczności użycia wiosła.

Nowością na rynku są drewniane balie na gaz. Piecyk do ogrzewania wody podłączany jest do butli gazowej. To wygodny i szybki sposób na uzyskanie pożądanej temperatury wody. Najwygodniejszym i najtańszym sposobem na ogrzewanie wody w balii jest piec elektryczny. Za pierwszym razem nagrzanie wody trwa dłużej niż w przypadku pieca gazowego czy na drewno, ale przy utrzymaniu ciepłej wody piec elektryczny pobiera najmniej energii.

Podsumowując jeśli masz zamiar korzystać z balii weekendowo wybierz piec na drewno lub gazowy. Jeśli zaś chcesz by balia cały czas była gotowa do użytku najlepszy będzie dla Ciebie piec elektryczny.

Akcesoria do drewnianej balii

Niezbędnym wyposażeniem do balii kąpielowej są wygodne schodki i pokrywa izolacyjna, spełniająca dwie ważne funkcje. Po pierwsze w czasie nieużytkowania balii pokrywa chroni wodę przez zniszczeniami z otoczenia jak np. liście. Po drugie przykryta balia traci mniej ciepła, co przyczynia się do oszczędności energii potrzebnej do utrzymania ciepłej wody.

Innym ważnym dodatkiem do bali kąpielowej jest filtr wody, który wyłapuje mechaniczne zanieczyszczenia, jak włosy, kawałki paznokci czy skóry. Ponadto, aby utrzymać czystą wodę w drewnianej balii należy zapobiegać rozwojowi glonów i grzybów przez odpowiednią dezynfekcję. Dla domowego użytku najlepsza będzie łagodna i skuteczna dezynfekcja tlenowa.

Kąpiel w drewnianej balii można uatrakcyjnić poprzez aeromasaż – system masażu sprężonym powietrzem. Działa jak jacuzzi i wzmacnia odprężenie podczas kąpieli. Aeromasaż w baliach uważany jest za lepszy od hydromasażu, ponieważ w jego dyszach nie przepływa woda co za tym idzie nie ma ryzyka zatkania czy zamarznięcia rur. Innym ciekawym akcesorium szczególnie docenianym w czasie nocnych seansów jest kolorowe oświetlanie LED.

Jaką balię wybrać?

Podsumowując przed zakupem balii kąpielowej znajdź renomowanego producenta, wybierz najdogodniejszy dla Ciebie sposób ogrzewania wody, a następnie dobierz dodatkowe akcesoria. Moda na balie ogrodowe przybyła do Polski z Finlandii i tam też są najlepsi producenci drewnianych balii. Wśród producentów takich rozwiązań warto wymienić takie firmy jak: Tapis czy Dombal. Wybór balii tych marek to zawsze strzał w dziesiątkę.

Czytaj także: 3 trendy w aranżacji łazienek, które pozwolą Ci stworzyć wymarzone domowe SPA

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
255 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *