fbpx
Budowa domu

Drenaż opaskowy, odwodnienie liniowe – to trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 12


Budowa domu na podmokłej działce wiąże się z koniecznością wykonania wydajnego odwodnienia. Dzięki niemu zabezpieczymy nasze piwnice przed podciąganiem wilgoci, a jednocześnie sprawimy, że na posesji nie będą zalegały kałuże i błoto.

Poniżej podpowiemy, jak wykonać odwodnienie domu. Sprawdzimy, czym charakteryzuje się drenaż opaskowy, a także określimy, gdzie warto zamontować odwodnienie liniowe.

Drenaż opaskowy

Pod tą nazwą kryje się odwodnienie domu, które znajduje się pod powierzchnią gruntu. W skład systemu wchodzą specjalne rury drenarskie. Ich zadaniem jest zbieranie wilgoci z gleby i odprowadzanie jej poza obszar budynku. Drenaż wokół domu staje się zatem metodą eliminowania nadmiernej wilgoci pochodzącej z gleby. Rury drenażowe nie są w stanie odprowadzić wody deszczowej, która zbiera się nad górną warstwą podłoża. Dlatego drenaż wokół domu nie zabezpiecza posesji przed pojawianiem się kałuż i błota. Pewną niedogodnością okazują się także ograniczenia montażowe.

Rury drenarskie 

Rury drenarskie – odpływ liniowy przeważnie wykorzystuje tu produkty z tworzywa sztucznego. Rury drenarskie układa się przy ławach fundamentowych, zaleca się okrycie ich dodatkową otuliną, która zabezpieczy perforacje przed zatkaniem i prawidłowość działania odwodnień liniowych.

  • Obsypka filtracyjna – otacza rury drenarskie. Dzięki obsypce wilgoć łatwiej przedostaje się do perforacji i może zostać zebrana przez rury drenarskie.
  • Materiał filtracyjny – układa się go pomiędzy obsypką filtracyjną, a gruntem. Jest to element oddzielający, uniemożliwiający łączenie się obydwu warstw.
  • Studzienka kontrolna – ten element, jeśli chodzi o odpływ liniowy, łączy ze sobą poszczególne rury drenażowe. Przeważnie wykonuje się je z gotowych, dostępnych w ofertach sprzedaży elementów.
  • Studzienka rewizyjna – to ostatni element całego systemu. Studzienka rewizyjna gromadzi wodę zebraną przez odwodnienie domu. Powinna znajdować się w najniższym punkcie systemu.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *