Fani klasycznych i jednocześnie nawiązujących do przeszłości rozwiązań oraz wykorzystania naturalnych materiałów coraz częściej decydują się na budowę domu z bali. Trzeba przyznać, że prezentuje się on bardzo wdzięcznie, jest niezwykle przytulny i ciepły.
Domy z bali – od górali i nie tylko
Małe domy z bali i ich popularność
Choć w naszym kraju budownictwo tradycyjne nadal wiedzie prym, coraz częściej spotyka się inne rozwiązania, jak choćby domy szkieletowe albo domy z bali. Te ostatnie mają bardzo specyficzny klimat, który wielu osobom kojarzyć się może z górskim mikroklimatem. Polskie budynki z bali drewnianych zdobywają zatem zainteresowanie tych, którym z jednej strony zależy na oryginalności, z drugiej natomiast na zastosowaniu naturalnych materiałów oraz metod wznoszenia budynku.
Jeśli mowa o projektach domów z bali, jest ich obecnie na polskim rynku coraz więcej. Parterowe i z poddaszem użytkowym, bardzo dobrze przystosowane są do rosnących potrzeb odbiorców. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obecnie małe domy z bali, te, których powierzchnia użytkowa wynosi nieco ponad 100 metrów. Za większe należy rzecz jasna zapłacić odpowiednio więcej (pamiętając o tym, że mamy do czynienia z drogim budulcem).
Całoroczne domy z bali drewnianych
Ten specyficzny i coraz bardziej doceniany typ budownictwa ma swoje rozliczne zalety:
- domy z bali dostępne są obecnie zarówno w wersji bardzo klasycznej, jak i nawiązującej do nowoczesnych trendów w świecie budownictwa
- mają bardzo efektowny wygląd
- domki z bali stawia się dość szybko
- bardzo dobrze utrzymują one ciepło
- ciekawie prezentują się na terenach zielonych z nasadzeniami, zwłaszcza w pobliżu lasów
- uchodzą za najzdrowszy typ budownictwa
Domki z bali nie są jednak również pozbawione wad. Pierwszym i zarazem bardzo istotnym ich mankamentem jest cena. Za wykonanie budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych zapłacić trzeba co najmniej 500-550 tysięcy złotych. W cenę ową nie jest wliczony biały montaż, koszt fundamentu oraz instalacji.
W opinii wielu osób zatem sformułowanie „tanie domy z bali” to wręcz oksymoron. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest bowiem postawienie domu szkieletowego lub wykonanego z keramzytu. Nierzadko także tradycyjne budownictwo sprawdza się lepiej, kiedy w grę wchodzi cena.
Ponadto w przypadku chęci zrealizowania marzenia inwestora o własnym całorocznym domu z bali należy pamiętać o tym, że jego wykonanie powierzyć należy wyspecjalizowanej ekipie fachowców. Tak, jak w przypadku domów szkieletowych, tutaj również niezwykła precyzja w dopasowaniu do siebie każdego elementu ma kluczowe znaczenie.
Projekty domów z bali – materiał wykonania
Przygotowanie drewna nadającego się do budowy domu z bali okrągłych czy kwadratowych wymaga sporo pracy. Musi ono być obrobione i częściowo wysuszone zaraz po ścięciu, następnie przychodzi czas na sezonowanie.
Powinno ono trwać przynajmniej dwa lata, najlepiej kilka. To bardzo istotne, bo w przeciwnym przypadku miałoby one nieprawidłowy poziom wilgotności. Sprawiłoby to, że domy z bali drewnianych nie mogłyby być z nich wykonane. Optymalna wilgotność drewna przeznaczonego na ten cel po sezonowaniu powinna wynieść 18-19%.
Świerk, modrzew lub sosna syberyjska – ich drewno najczęściej wykorzystuje się do tworzenia całorocznych domów od górali. Posiada ono bowiem specyficzne właściwości, które doceniają cieśle i budowniczy drewnianych konstrukcji. Wytrzymałe, odpowiednio twarde i trwałe, staje się materiałem idealny. Bale okrągłe to wybór wielu inwestorów.