fbpx
Budowa domu

Domy tradycyjne – projekty domów

• Zakładki: 14


Nieprzerwanie od wielu już lat największą popularnością na polskim rynku cieszą się domy tradycyjne. Projekty takich domów są stosunkowo proste w realizacji. Mają klasyczne, stylowe i eleganckie bryły.

Czym wyróżniają się domy tradycyjne?

Projektów domów tradycyjnych czy też klasycznych jest całe mnóstwo, a to co je wyróżnia to nawiązanie do typowej polskiej architektury – np. bryłą, kształtem dachu, rozwiązaniami ozdobnymi, czy innymi elementami architektonicznymi.

Do cech domów o takim charakterze należy też optymalnie rozplanowany układ funkcjonalny – podział na strefę dzienną oraz nocną. Dostępne są rozwiązania np. z zamkniętą kuchnią, ale też z kuchnią otwartą na salon. Domy w klasycznym stylu mają przytulny klimat, który współgra z ergonomią wnętrz.

Bryły w projektach domów klasycznych

Dom w stylu klasycznym może mieć bryłę zarówno prostą, jak i rozbudowaną, lecz bez względu na jej ostateczną formę, jest ona zawsze idealnie proporcjonalna, a do tego harmonijnie skomponowana. Projekty takich domów mogą występować jako:

  • domy parterowe;
  • domy piętrowe;
  • domy z poddaszem użytkowym;
  • domy z poddaszem do adaptacji;
  • domy z garażem;
  • domy bez garażu;
  • domy z podpiwniczeniem;
  • domy bez podpiwniczenia.

Domy tradycyjne to projekty domów wolnostojących, ale również domów do zabudowy bliźniaczej, zabudowy szeregowej i wiele innych rozwiązań – wszystkie utrzymane są w stylu nawiązującym do rozwiązań i stylu, stosowanych od wieków w naszym kraju.

Dachy w domach tradycyjnych

Dom w stylu klasycznym może być np. budynkiem pokrytym dwu- lub czterospadowym dachem posiadającym charakterystycznie wysunięty okap, który może stanowić zadaszenie nad tarasem lub strefą wejściową. Co warte podkreślenia, w domach w takim stylu dach pełnić może nie tylko funkcję użytkową, lecz również ozdobną – w związku z tym często ozdabia się go takimi elementami jak np. szprosy okienne, wykusze, lukarny, klinkiery czy ceglane cokoły.

Wykończenie i elementy ozdobne domów w stylu klasycznym

Elewacje domów klasycznych są zazwyczaj tynkowane i utrzymuje się je w jasnych lub ciepłych barwach. Materiały stosowane do ich budowy i materiały wykończeniowe są solidne i trwałe. Innym popularnym materiałem wykończeniowym jest naturalne drewno, które stosować można np. do elementów ozdobnych. Projekt domu tradycyjnego może mieć balkon z balustradą lub werandę – albo i jedno i drugie rozwiązanie – wszystko w zależności od preferencji przyszłych mieszkańców.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *