fbpx
Budowa domu

Domy szeregowe – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 10


Domy szeregowe są pewnym kompromisem między mieszkaniem w bloku, a w domku jednorodzinnym. Szeregowiec daje namiastkę domu na wyłączność, jednak bez konieczności większego angażowania się w przydomowe prace. Dodatkowo, domy szeregowe kosztują znacznie mniej, jak np. dom wolnostojący. Dają też nieco większą prywatność, jak mieszkanie w klatce z otaczającymi nas sąsiadami z każdej strony. Co jeszcze warto wiedzieć o domach szeregowych?

Jak wyglądają domy szeregowe?

Dzięki tego typu projektowi domu możesz poczuć nieco życie pozamiejskie. Osiedla z szeregową zabudową często są dość dobrze zlokalizowane – np. na obrzeżu miasta, co pozwala łatwo dostać się do jego centrum. Chcesz kupić dom szeregowy? Dobrze będzie więc porównać oferty zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperskim. Oczywiście, nowe domy mają tę zaletę, że są o wiele bardziej funkcjonalne i można je łatwiej zaaranżować na dowolne pomieszczenia. Domy szeregowe zazwyczaj są domami: jednopiętrowymi, dwupiętrowymi.

Przylegają one do siebie ścianami zewnętrznymi, jednak posiadają zupełnie osobne wejścia. Właśnie to sprawia, że mieszkańcy mogą poczuć się tutaj dobrze – dzięki intymności i prywatności, jaka przypomina tym kontekście nieco… domek wolnostojący. Wielką zaletą szeregowców jest fakt, że posiadają zazwyczaj ogródek. Może nie jest tak duży, jak w jednorodzinnym domu, jednak to zawsze przytulne miejsce do wypoczynku! Taki ogródek zlokalizowany jest przeważnie z tyłu domu.

Większość domów szeregowych posiada także indywidualne garaże bądź postojowe miejsca obok posesji – a to plus w porównaniu do wiecznie zatłoczonego miasta.

Warto zwrócić zatem uwagę na szeregowce zwłaszcza, że dziś nie składają się na nie ogromne ciągi budynków – a wyłącznie dwie jednostki mieszkalne, jakie przypominają… cały dom! Szeregowce dzielą się na piętra i łatwo jest się między nimi poruszać. Również osiedle z takimi domami zazwyczaj zaprojektowane jest bardzo estetycznie, a przestrzeń jest świetnie rozplanowana i zagospodarowana.

Jakie są najważniejsze zalety domu szeregowego?

Mimo, że nie można zmieniać koncepcji budynku, za domami szeregowymi przemawia naprawdę wiele zalet:

  • To dom, który posiada własne wejście – nim nie musisz się dzielić z żadną rodziną.
  • Szeregowce położone są blisko miasta bądź na miejskim terenie. A więc, będziesz mieć łatwy dostęp do centrum i komunikacji miejskiej. To ważne zwłaszcza, by swobodnie dojeżdżać do pracy, szkoły czy sklepów.
  • Osiedle szeregowców jest fragmentem miasta, gdzie możesz zamieszkać w funkcjonalnej przestrzeni i np. korzystać z osiedlowych placów zabaw czy rekreacyjnych terenów. Dodatkowo, otoczenie domu na pewno będzie nieco wyższe standardem, np. mając świetne oświetlenie albo nawierzchnię jezdni.
  • Domy szeregowe są doskonale rozplanowane wewnątrz, z podziałem na sferę nocną i dzienną, a także rodzinną i prywatną.
  • Szeregowce mają własne ogródki – a więc, możesz się w nim zrelaksować i wypocząć, a latem zyskać dodatkową przestrzeń do spędzania miło czasu na… świeżym powietrzu!
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *