fbpx
Budowa domu

Domy prefabrykowane – wszystko co musisz wiedzieć!

• Zakładki: 9


Domy prefabrykowane to budynki mieszkalne, których elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych. Dom składa się z dużych prefabrykatów, łączonych ze sobą na placu budowy. Główną cechą domów prefabrykowanych jest szybkość budowy. Obiekt powstaje w zaledwie kilka tygodni. Domy prefabrykowane nadają się do użytku sezonowego oraz całorocznego. Nie wymagają prac mokrych, dlatego można je montować na fundamencie o każdej porze roku.

Domy prefabrykowane i modułowe buduje się w fabryce, dowozi ciężarówką i składa nawet w trzy dni. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się później od tradycyjnych, a jakością mogą je znacznie przewyższać.

Co jest prefabrykatem

Domami prefabrykowanymi można nazwać te, których większość elementów powstała w zakładzie wytwórczym. Mówiąc „elementy”, nie mamy tu jednak na myśli cegieł, drzwi lub dachówek, ale większe, gotowe części budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu.Mianem prefabrykatów określa się czasem również duże elementy ścienne – panele, płyty, elementy deskowania traconego. W odróżnieniu od typowych prefabrykatów nazywa się je „prefabrykatami drobnowymiarowymi”.

Dom z prefabrykatów: z projektem lub po projekt

Wszystkie firmy zajmujące się produkcją i montażem domów prefabrykowanych oraz modułowych mają przynajmniej kilka własnych projektów, niektóre dysponują całkiem pokaźną ich kolekcją, a są i takie, które korzystają z projektów dużego biura specjalizującego się w projektach gotowych. Za taki projekt zawsze musimy zapłacić, choć niektóre firmy włączają jego cenę do ogólnej sumy za dom, udając, że projekt jest gratis. Praktyka ta nie odnosi się do domów modułowych. W ich przypadku trudno mówić o projekcie z prawdziwego zdarzenia, gdyż zazwyczaj ogranicza się on do takiej a nie innej konfiguracji dwóch lub więcej modułów.Firmy zajmujące się prefabrykatami nie mają też nic przeciwko temu, żeby klient zgłosił się do nich z projektem zamówionym indywidualnie. Dostosują go do potrzeb własnej technologii, często bez żądania dodatkowych opłat.Nie da się tak postąpić w przypadku domów modułowych. Ich specyficzna budowa wyklucza właściwie możliwość dopasowania się do projektu indywidualnego. Wiązałoby się to z koniecznością przygotowywania modułów o nietypowych kształtach, co podniosłoby koszt.

Zalety domów prefabrykowanych i modułowych

To nieprawda, że domy prefabrykowane są tylko dla ludzi zamożnych, którzy pochłonięci biznesem nie mają chęci krzątać się wokół budowy. To propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą tracić roku, dwóch lat lub więcej na życie w ciągłej gotowości inwestorskiej i skazać się na uzależnienie od takiego przedsięwzięcia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *