fbpx
Budowa domu

Domek narzędziowy krok po kroku – rodzaje, projekty, cenne porady

• Zakładki: 26


Domek narzędziowy to element małej architektury ogrodowej, który daje możliwość wygodnego magazynowania w nim ogrodowego sprzętu oraz akcesoriów. Ponadto domek na narzędzia może stanowić bardzo estetyczny element przydomowej przestrzeni, dzięki czemu coraz częściej staje się on przewodnim elementem ogrodowej architektury.

Domek narzędziowy i jego rodzaje

Jaki domek na narzędzia ogrodowe?

W zdecydowanej większości przypadków domki na narzędzia wykonywane są z drewna impregnowanego. Dzięki temu taki mały budynek gospodarczy jest nie tylko funkcjonalny i praktyczny, ale również może się znakomicie wpisać w ogrodową przydomową przestrzeń, pełną roślin. Drewno jest materiałem najbardziej estetycznym spośród tych, z których się wykonuje przydomowe magazyny narzędziowe, jednak wymaga regularnej pielęgnacji.

Można się również spotkać z ogrodowymi domkami narzędziowymi wykonanymi z blachy. Materiał ten charakteryzuje się wytrzymałością oraz odpornością na działanie warunków pogodowych. Taka blaszana budka na narzędzia może być wykonana w różnych wersjach kolorystycznych, a to sprawia, że dopasować ją można do praktycznie każdych indywidualnych preferencji i potrzeb. Należy jednak pamiętać, że blacha wymaga regularnego zabezpieczania przed korozją.

Można się także zdecydować na narzędziowy składzik wykonany z plastiku, a do tego jest on dostępny w wielu różnych rozmiarach. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji czy impregnowania. Sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także na działkach rekreacyjnych. W większych poza samymi narzędziami można schować też motocykl lub rower.

Domek narzędziowy – właściwości i zastosowanie

Budka, składzik, domek narzędziowy jest rozwiązaniem bardzo komfortowym i wygodnym. Domek na narzędzia pozwoli na to, aby wszystkie akcesoria były zawsze w zasięgu ręki. Umożliwia zachowanie porządku, a przy tym chroni przedmioty, które znajdują się na posesji lub na rekreacyjnej działce przed zniszczeniem, a także zabrudzeniem i kradzieżą. Może on też pełnić rolę drewutni, czyli składziku na drewno.

Ciekawe projekty domków narzędziowych i możliwość samodzielnej budowy

Projekty drewnianych, ale również wykonanych a innych materiałów domków narzędziowych są coraz bardziej zróżnicowane i mogą się prezentować bardzo atrakcyjnie. Może to być zatem taki element małej architektury przydomowej, który będzie rozwiązaniem wielofunkcyjnym i praktycznym, a do tego estetycznym oraz trwałym. Tego typu obiekty mogą być oparte o tradycyjne projekty, jak i o bardziej nowoczesne. Można zdecydować się np. na prostą konstrukcję, bardziej skomplikowaną budkę na narzędzia, czy też połączyć ją z domowym tarasem. Można samemu wykonać taki obiekt, zlecić jego wykonanie profesjonalnej ekipie lub kupić gotowy już model.

Jak samodzielnie wykonać domek narzędziowy krok po kroku?

Aby wykonać samemu przydomowy domek narzędziowy, należy wykonać po kolei następujące etapy prac:

  • zamontowanie legarów;
  • ułożenie podłogi;
  • wykonanie ścian;
  • utworzenie dachu;
  • wykończenie całości.

Gdzie nabyć domek narzędziowy lub kupić materiały do jego wykonania?

Gotowe egzemplarze można nabyć np. w sklepach stacjonarnych typu dom-ogród czy w sprzedaży internetowej. Taki budynek gospodarczy można też przy odrobinie umiejętności i zapału majsterkowicza wykonać samemu, a materiały i narzędzia znaleźć można w składach budowlanych, lokalnych taktach, czy w marketach budowlanych jak np. Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman, Bricomarche. Składzik budowlany będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy lubią majsterkowanie, pracę w warsztacie czy aktywności na działce.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *