fbpx
Budowa domu

Dom bez rachunków, czyli jak panele PV i pompy ciepła mogą się wzajemnie wspierać?

• Zakładki: 38


Coraz częściej fotowoltaika i pompy ciepła wzajemnie się wspierają. Te dwa rozwiązania przyjazne dla środowiska i portfela można z powodzeniem połączyć. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych w wielu przypadkach decydują się na zastosowanie w swoich gospodarstwach domowych również pomp ciepła.

Podobną tendencję zauważyć można także w przypadku właścicieli pomp ciepła, którzy w swoich domach montują instalacje PV. Połączenia tych rozwiązań jest możliwe także w przypadku nowo budowanych domów, w których można zastosować jednocześnie fotowoltaikę i pompy ciepła. Połączenie tych rozwiązań gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz energii elektrycznej. Stajemy się praktycznie niezależni energetycznie.

Fotowoltaika i pompy ciepła – koszty instalacji i użytkowania

Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy budujemy nowy dom i chcemy w nim zastosować ekologiczne rozwiązanie, które zdecydowanie wpłyną także na obniżenie rachunków lub zupełną niezależność energetyczną i zdecydujemy się na połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej poniesiemy koszty porównywalne do tych, które ponieślibyśmy w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, a nawet niższe. Jeśli chodzi o koszty, które ponosimy w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych chodzi m.in. o:

  • kocioł na pellet,
  • magazyn na pellet,
  • kotłownia,
  • kosztów wybudowania komina,
  • wysokie koszty instalacji kotłów gazowych.

W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła całkowite koszty eksploatacyjne są niższe od tradycyjnych systemów grzewczych, również w przypadku budynków istniejących. Na całkowite koszty roczne, o których mowa składają się koszty:

  • inwestycyjne,
  • eksploatacyjne,
  • napraw,
  • przeglądów.

Program „Czyste Powietrze 2.0” wspiera połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła

Połączenie fotowoltaiki i pomp ciepła jest zatem atrakcyjne finansowo zarówno pod względem kosztów instalacji, jak i kosztów użytkowania. Przeszkodą w podjęciu decyzji o inwestycji w połączeniu tych rozwiązań w gospodarstwie domowym może być brak wystarczających środków finansowych. Jednak i tą przeszkodę można pokonać decydując się na odpowiedni kredyt.

Dodatkowo możemy obniżyć koszty inwestycji w połączone rozwiązania z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła korzystając z rządowego programu „Czyste Powietrze 2.0”. Program ten umożliwia większą intensywność dotowania, czyli większą łączną dotację, jeśli zdecydujemy się na instalacje fotowoltaiczne połączone z:

  • pompami ciepła typu powietrze-woda,
  • pompami gruntowych.

W jaki sposób fotowoltaika i pompy ciepła się uzupełniają?

Pompy ciepła to urządzenia, które ogrzewają, przygotowują ciepłą wodę i zapewniają chłodzenie pomieszczeń latem. Zimą natomiast ogrzewają pomieszczenia, jednocześnie produkując ciepłą wodę użytkową. W związku z tym pompa ciepła przez cały rok spełnia swoje funkcje. Daje to znaczną przewagę technologiczną pompom ciepła nad kotłami elektrycznymi oraz matami grzejnymi.

1 kWh energii pochodzącej z fotowoltaiki, pozwala na uzyskanie przy użyciu pompy ciepła 3– 4 kWh energii cieplnej. Dzięki temu w przypadku ogrzewania budynku pompą ciepła, będziemy potrzebować około 3–4 razy mniej modułów fotowoltaicznych, niż w przypadku ogrzewania budynku za pomocą kotła elektrycznego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pompy ciepła oraz elektryczne instalacje grzejne zużywają około 30–35% energii bezpośrednio, natomiast reszta energii pobierana jest z zewnątrz. Jednocześnie pompa ciepła pobiera 3–4 razy mniej energii biorąc pod uwagę współczynnik efektywności energetycznej. To sprawia, że praktycznie tylko pompa ciepła jest w stanie sprostać wymaganiom Warunków Technicznych WT 2021.

Warunki Techniczne WT 2021 w budownictwie jednorodzinnym

Od 2021 roku obowiązywać będą zupełnie nowe standardy energetyczne w budownictwie. W przypadku budownictwa jednorodzinnego dotyczą one przede wszystkim odpowiednio dobranej izolacji termicznej w połączeniu z zasilaniem energią naturalną dla systemów ogrzewania oraz wentylacji. Aby spełnić Warunki Techniczne 2021 nie wystarczy samo zaizolowanie. Należy więc skorzystać z możliwości, jakie dają urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Jedynie one dają możliwość obniżenia zużycia energii pierwotnej, które są zgodne z wymaganiami WT2021. Najlepsze parametry w tej kwestii daje połączenie instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła.

Poszukując najlepszych rozwiązań w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w domu warto zastanowić się nad połączeniem fotowoltaiki w pompą ciepła. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na zminimalizowanie uciążliwości dla środowiska, w którym żyjemy, ale również na osiągnięcie niezależności energetycznej.

Marek lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *