fbpx
Ciekawe rozwiązania

Dofinansowania do pieca na pellet w 2022 roku

• Zakładki: 42


Piece na pellet zyskują w Polsce coraz większą popularność. Jednak wpływ na to mają nie tylko najnowsze przepisy, które dotyczą sposobów ogrzewania domu – WT 2021, lecz także i to, iż jest to rozwiązanie ekologiczne oraz tanie w eksploatacji. Co bardzo ważne, by obniżyć koszt inwestycji w ich zakup możemy skorzystać, z którejś z kilku form dofinansowania do pieca na pellet. Podpowiadamy, ile wynosi to wsparcie, kto może się ubiegać o nie oraz gdzie szukać go w 2022 roku.

Dofinansowanie do pieca na pellet 2022 – jakie są możliwości wsparcia?

Na rosnącą sprzedaż pomp ciepła i piców na pellet mają też wpływ różne dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Cena pieca na pellet dla domu jednorodzinnego może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. A to, ile za niego zapłacimy zależy w dużej mierze od konkretnego modelu. Tańsze są kotły, które trzeba obsługiwać ręcznie, czyli wymagające większego zaangażowania użytkownika. Natomiast droższym rozwiązaniem są nowoczesne w pełni zautomatyzowane piece na pellet.

Ponadto do ceny urządzenia trzeba dodać też koszt jego montażu. Nie zaleca się przeprowadzać go samodzielnie, najlepiej jest oczywiście skorzystać z usługi profesjonalnej firmy. Dzięki dotacji do pieca na pellet jego zakup staje się mniej uciążliwy dla kieszeni inwestora. To, jaka będzie jego forma oraz wysokość w dużej mierze zależy będzie od regionu, gdzie realizowana ma być inwestycja oraz konkretnego programu.

Z dofinansowania do kotła na pellet mogą skorzystać mogą gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, rolnicy, a także spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet jednostki samorządu terytorialnego (JST) czy państwowe jednostki budżetowych (PBJ).

Programy rządowe, takie jak np. “Czyste Powietrze” skierowane są do konkretnego grona odbiorców. Natomiast programy, które związane są z dofinansowaniem do wymiany pieca swym zakresem obejmują większe grono beneficjentów. Tego rodzaju wsparcie może występować jako:

 • bezzwrotna dotacja na piec pellet – opcja taka dostępna jest np. w rządowym programie “Czyste Powietrze”;
 • preferencyjnie oprocentowana pożyczki z możliwością umorzenia pożyczonego kapitału – wsparcie takie dają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne, a także Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Piec na pellet – “Czyste Powietrze”

Najstarszym i najbardziej znanym rządowym programem dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu jest „Czyste Powietrze”, które realizowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu “Czyste Powietrze” mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma już natomiast możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Uzyskaną w ten sposób dotację można przeznaczyć na:

 • ocieplenie przegród budowlanych;
 • stolarkę okienną i drzwiową;
 • wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła (w tym m.in. kotła na pellet, kotła gazowego kondensacyjnego, powietrznej pompy ciepła oraz gruntowej pompy ciepła);
 • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
 • panele fotowoltaiczne;
 • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Należy jednak wiedzieć, że wysokość dofinansowania do pieca na pellet uzależniona jest od wysokości zarobków osoby, która się o nie ubiega:

 • podstawowe dofinansowanie przysługuje wnioskodawcom, których roczne zarobki nie przekraczają 100.000 zł (skorzystać mogą z niego właściciele/współwłaściciele domu jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą);
 • z podwyższonego poziomu dofinansowania mogą natomiast skorzystać zarówno firmy (dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę), jak i osoby fizyczne (beneficjentem programu, może zostać osoba, która jest właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą), przy czym, miesięczny dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1.563,60 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2.189,04 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • najwyższe dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” skierowane jest natomiast do najmniej zamożnych osób (wówczas przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w przypadku gospodarstwa wieloosobowego może wynosić maksymalnie 900 zł, natomiast w przypadku gospodarstwa jednoosobowego do 1.260 zł).

Obecnie w ramach programu “Czyste Powietrze”:

 • maksymalne dotacja do pieca na pellet drzewny dla podstawowego poziomu dofinansowania (część pierwsza programu), to szansa na wsparcie do 6.000 zł, ale nie więcej niż 30 proc. faktycznie poniesionych kosztów, natomiast dla kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie jest to maksymalnie 9.000 zł, ale nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów;
 • maksymalne dotacja na piec na pellet drzewny dla podwyższonego poziomu dofinansowania (część druga programu) wynosi do 16.000 zł, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów (dotyczy to również kotła na pellet drzewny o podniesionym standardzie);
 • maksymalna dotacja do pieca na pellet drzewny dla podwyższonego poziomu dofinansowania (część trzecia programu) wynosi natomiast 18.000 zł, nie więcej jednak niż 60 proc. kosztów (wysokość dotacji jest również taka sama w przypadku kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie).

W ramach programu “Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na kotły pelletowe tylko, jeśli posiadają one certyfikat Ekoprojektu. Urządzenia te są bowiem energooszczędne, a ich sprawność dochodzi do 92 proc. Ponadto kotły te spełniają restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i nie przekraczają granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że pomimo tego, że 5 klasa jest najwyższą klasą kotłów, to nie każdy kocioł, do niej przypisany jest jednocześnie kotłem na pellet z certyfikatem Ecodesign, bez którego nie jest on dopuszczony do programu “Czyste Powietrze”. W związku z tym przed podjęciem decyzji o jego zakupie warto zwrócić uwagę na kotły na pellet EcoDesign (dyrektywa ta bowiem zakłada jeszcze bardziej restrykcyjne normy emisji szkodliwych związków do środowiska naturalnego).

Od 1 lipca 2021 natomiast jedną z możliwości w programie jest wymiana tzw. “kopciucha” na piec na pellet co najmniej piątej generacji z certyfikatem Ecodesign. Zgodnie ze statystyką, tylko do dnia 30 września 2021 roku zostało łącznie złożonych 276.875 wniosków, z czego pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmowały kotły gazowe kondensacyjne, które od samego początku programu, cieszą się największą popularnością, drugie miejsce natomiast zajmowały kotły na biomasę z wynikiem 54.719 wniosków:

“Stop Smog” to kolejna dotacja na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne

„Stop Smog” to kolejny rządowy program dotyczący przedsięwzięć mających na celu walkę z niską emisją. 31 marca 2021 ruszyła jego druga odsłona, która skierowana jest do osób ubogich energetycznie. Mogą one uzyskać dofinansowanie:

 • na wymianę lub likwidację źródeł ciepła, które nie spełniają standardów niskoemisyjnych, na spełniające standardy niskoemisyjne;
 • podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
 • na przeprowadzenie termomodernizacji w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych;
 • na montaż instalacji OZE.

Program “Stop Smog” realizowany jest przez gminy, jednak stroną porozumienia w imieniu gmin może być także powiat lub związek międzygminny. Wnioskodawcy mogą w ten sposób uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji, natomiast pozostałe 30 proc. stanowi ich wkład własny. Dzięki temu, osoby zainteresowane uczestnictwem w programie “Stop Smog”, mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania szacowanych kosztów inwestycji (maksymalnie do 53.000 zł).

Dofinansowanie do pieca na pellet w ramach regionalnych dofinansowań do wymiany pieca

W celu obniżenia kosztów związanych z wymianą dotychczasowego urządzenia grzewczego na ekologiczne źródło ciepła, w tym również na piec na pellet, istnieje także możliwość uzyskania dodatkowych funduszy w ramach wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację. Powstanie tych dotacji, obowiązujących w danym regionie, jest efektem uchwał antysmogowych. Przy czym to, jaka będzie maksymalna wysokość dofinansowania zależeć będzie od indywidualnych warunków, które ustalane są przez lokalne władze. Dofinansowanie do wymiany pieca na kotły na biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012) udzielane są w ramach m.in.

 • Dofinansowania wymiany systemów ogrzewania starego typu na terenie gminy Świdnica;
 • Dofinansowania kosztów inwestycji służących ochronie powietrza w Pruszkowie;
 • Dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Rozprza;
 • Programu wymiany pieców w Nowej Soli;
 • Dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła w Nakle;
 • Miejskiego programu wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych w Nowym Targu;
 • Dofinansowania do wymiany starych pieców w Miastku.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
578 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *