fbpx
Budowa domu

Dlaczego warto zainstalować czujnik ruchu?

• Zakładki: 20


Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie twojej rodziny zawsze są najważniejsze. Aby we własnym domu móc się czuć naprawdę komfortowo, a przy okazji obniżyć rachunki za energię elektryczną, warto zainstalować czujniki ruchu.

Co to jest czujnik ruchu?

Czujnik ruchu to urządzenie, które po wykryciu ruchu w określonej przestrzeni wprawia w ruch system oświetleniowy, włączając lub wyłączając światła. Może być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Zalety czujnika ruchu

Zwiększa bezpieczeństwo

Czujnik ruchu chroni zarówno przed włamaniem na teren posesji, ostrzegając cię w stosownym momencie, jak i dziką przyrodą. Zwierzęta mogą zbliżyć się do twojego domu w poszukiwaniu pożywienia. O ile wizyta kota nie jest czymś strasznym, o tyle kontakt z lisem, wilkiem, szopem może nie należeć do najprzyjemniejszych.

Więcej wygody 

O ile łatwiej wracać z rodzinnych zakupów wieczorową porą, gdy nie musisz starać się zaparkować auta jak najbliżej domu przy słabej widoczności, walczyć z wypełnionymi siatkami, z których zaczynają wypadać włożone luzem produkty spożywcze przy jednoczesnym sprawdzaniu, czy twoje dzieci nie postanowiły w tym momencie zacząć bawić się czymś niebezpiecznym. Dzięki czujnikowi ruchu możesz włączyć światła, gdy tylko wjedziesz na podjazd. Światło na werandzie włączy się, gdy wejdziesz na werandę. W ten sposób nigdy nie będziesz musiał martwić się o wystarczającą ilość światła, aby wszyscy (i wszystko) bezpiecznie znaleźli się w pomieszczeniu.

Oszczędności

Oświetlenie aktywowane czujnikiem ruchu eliminuje konieczność utrzymywania włączonych świateł przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co w rezultacie znacznie zmniejsza ilość energii zużywanej przez gospodarstwo domowe, zmniejszając również rachunki za energię elektryczną.

Rodzaj czynników ruchu

Czujniki ruchu można podzielić na wiele sposobów, uwzględniając sposób działania, zasilania, zasięg, zastosowane systemy i wykorzystaną technologię. Najpopularniejszym podziałem jest właśnie podział ze względu na zastosowaną technologię detekcji ruchu. Większość urządzeń tego typu korzysta z fal elektromagnetycznych o różnej częstotliwości, jedynie czujniki ultradźwiękowe wykorzystują falę mechaniczną (dźwiękową).

Czujniki ruchu – rodzaje stosowanych technologii

Czujnik ruchu PIR (na podczerwień)

Ten typ czujnika wykrywa obecność na podstawie promieniowania podczerwonego (ciepła) emitowanego przez żywe organizmy. Niektóre modele są wyposażone w funkcję „odporny na obecność zwierząt”. Urządzenie jest tak zaprogramowane, by ignorować ruch w monitorowanej strefie, jeżeli obiekt emitujący ciepło nie przekracza wskazanej masy. Dzięki temu oświetlenie nie załączy się z powodu przebiegającego kota.

Czujnik mikrofalowy

Wykrywa poruszające się obiekty w swojej strefie, emitując mikrofale o określonej częstotliwości, a następnie analizując ich odbicia powracające do urządzenia. Taki czujnik wykrywa również poruszające się martwe obiekty (na przykład roboty sprzątające). Zaletami tego typu czujnika jest rozpoznawanie ruchu za przeszkodami (płyty kartonowo-gipsowe, szkło itp.).

Laserowy czujnik ruchu

Wysyła wiązkę światła laserowego, a następnie mierzy czas, w jakim jej odbicie powróci do urządzenia i na tej podstawie wykrywa obecność w pomieszczeniu.

Ultradźwiękowy czujnik ruchu

Działa podobnie jak laserowy, z tą różnicą, że zamiast wiązki światła emituje falę dźwiękową (mechaniczną) o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *