fbpx
Ciekawe rozwiązania

Dlaczego warto postawić na rośliny na parapecie? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 8


Rośliny doniczkowe mają swoje wymaganie nie tylko dotyczące podlewania i nawożenia, ale i stanowiska, na którym stoją. Co oznacza stanowisko słoneczne, bez bezpośredniego światła oraz zacienione?

Bezpośrednie słońce

To najczęściej parapet od południowej strony. Słońce wpada tam przez nawet 12 godzin podczas lata i minimalnie 6 godzin w zimę – w tym minimum 4 godziny przypadają na popołudnie. Pamiętaj jednak, że ze względu na grzejący kaloryfer temperatura na tym stanowisku zimą może być za wysoka dla niektórych roślin. 

Stanowisko jasne rozproszonym światłem

Stanowisko jasne, ale bez bezpośredniego światła to coś, co wielu właścicielom spędza sen z powiek. Jak dużo światła to za dużo? Czy słońce nie poparzy liści roślin? A może będzie go wręcz za mało? Tymczasem prawda naprawdę banalna. Chodzi o to, by światło zostało rozproszone np. przez firankę czy rolety. Możesz też ustawić rośliny około metr od okna.

Półcień i cień

Niektóre rośliny czują się najlepiej ze szczątkowym lub bardzo słabym światłem. Nie oznacza to jednak całkowitej ciemności. Stanowiska półcieniste i cieniste to takie, do których światło słoneczne nie dociera bezpośrednio lub dociera przez naprawdę krótką część dnia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *