fbpx
Budowa domu

Dachówka marsylka – co to jest i jakie ma zastosowanie?

• Zakładki: 6


Stylowe pokrycie dachu jest zwieńczeniem budynku i pełni bardzo istotną rolę w kwestii stylistyki zewnętrznej domu. Dachówka pełni także funkcje bardziej pragmatyczne, stanowiąc dodatkową warstwę termoizolacyjną oraz zapewniając ochronę przed wilgocią. Dachówki są wyprofilowane w taki sposób, aby efektywnie odprowadzać wilgoć do orynnowania. Jednym z popularniejszych typów dachówki jest marsylka. 

Kilka słów o historii dachówki typu marsylka

Marsylka po raz pierwszy pojawiła się w roku 1874. Choć jej nazwa kojarzy nam się przede wszystkim z Marsylią i Francją, to jej twórcą był niemiecki producent, Ludovici. Ceramiczna dachówka zakładkowa w bardzo krótkim czasie zjednała sobie dużą sympatię ze strony inwestorów, stając się jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Do najważniejszych zalet tej dachówki można było zaliczyć szczególnie bardzo prosty montaż oraz trwałość na przestrzeni wielu lat. Dzisiejsze dachówki typu marsylka wiernie odwzorowują klimat i wygląd pokrycia wprowadzonego na rynek 150 lat temu.

Czym właściwie jest dachówka marsylka?

Dachówki typu marsylka posiadają dwa żłobki Z1, które tworzą charakterystyczny wzór. Potocznie mówimy o ceramicznych dachówkach zakładkowych. Zakładki stosowne w przypadku tego pokrycia dachowego mają nie tylko ładnie wyglądać, ale również efektywnie odprowadzać wodę do systemu orynnowania. Dachówka tworzy również charakterystyczny światłocień, co może mieć dodatkowe zastosowanie w kwestii lepszego zabezpieczenia poddasza przed upałami. Dachówki są wyposażone w zamki, które pozwalają na szybkie łączenie ze sobą kolejnych dachówek. Szybki montaż był zresztą jednym z głównych zalet, za które marsylka została doceniona przez inwestorów.

Jak wygląda montaż dachówki tego typu?

Dachówka marsylka jest często wybierana prze inwestorów ze względu na bardzo prosty i szybki montaż, co przenosi się na krótszy czas potrzebny do pokrycia konstrukcji dachu. Marsylka jest wyposażone w specjalne zamki umieszczone na górnej oraz bocznej krawędzi, dzięki czemu, łączenie kolejnych dachówek jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, taki system decyduje o idealnej szczelności pokrycia. Współczesne dachówki typu marsylka mogą wykorzystywać także motyw fali, dzięki czemu, pokrycie tworzy dodatkowy efekt wizualny.

Mimo, że montaż marsylii jest bardzo prosty oraz intuicyjny, warto powierzyć to zadanie doświadczonym dekarzom. Firma budowlana New House oferuje kompleksowe usługi związane z budową domu pod klucz. Nasi fachowcy dysponują wiedzą i doświadczeniem potrzebnymi do tego, aby w prawidłowy sposób położyć pokrycie dachowe z dachówek typu marsylka.

Jakie korzyści oferuje pokrycie dachu marsylką?

Pokrycie dachu wieńczy budynek i decyduje o zewnętrznej stylistyce naszego domu. Wpływa także na funkcjonalność oraz trwałość naszego dachu. Dachówka marsylka jest stosowana na dachach spadzistych. Ze względu na prosty montaż, zakres dopuszczalnego kąta nachylenia jest całkiem duży.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *