fbpx
Budowa domu

Czym wypełnić ubytki w ścianach? Poradnik budowlany

• Zakładki: 2


Dziury i pęknięcia w ścianach szpecące wnętrza to impuls do rozpoczęcia remontu. Jak naprawić ścianę i czym wypełnić ubytki szybko i na trwałe?

Naprawa tynku. Szpachlowanie dziur w ścianie

Pęknięcia powstają też w trakcie zbyt gwałtownego osiadania budynku lub wtedy, kiedy strop się ugina i napiera na ściany. Ich naprawy przeprowadźmy więc dopiero, gdy budynek przestanie osiadać, a na stropach znajdą się już wszystkie zaplanowane meble i elementy wyposażenia.
 Niekiedy winna jest wilgoć w murach powodująca, że tynki się odspajają i zaczynają pękać oraz odpadać. Trzeba więc najpierw zlikwidować przyczynę jej pojawienia się i osuszyć mury. Najgroźniejszym powodem jest natomiast pękanie murów, którego namacalnym dowodem bywają właśnie spękane tynki. Walkę z pęknięciami trzeba wtedy odłożyć do momentu, aż firma budowlana naprawi mury.
 O ile więc szpachlowanie dziur można prowadzić „z marszu”, to zanim zaczniemy pozbywać się pęknięć, oceńmy, co je spowodowało, i upewnijmy się, że proces pękania na pewno jest już zakończony – inaczej wysiłek pójdzie na marne.

Dziura w ścianie – czym wypełnić

Istnieje mnóstwo mas i zapraw przeznaczonych do naprawiania dziur i pęknięć w tynku. Polecane są tu nawet zwykłe tynk, ale ich opakowania to worki po 20-25 kg, więc do małych napraw lepiej poszukać czegoś w opakowaniu do 5 kg. Wybór tynku warto natomiast rozważać, gdy ściany są usiane dziurami i pęknięciami albo stary tynk w wielu miejscach odspoił się od muru. Wówczas rozsądniej będzie go usunąć i zastąpić nowym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.